Обладнав пасіку, вирощує виноград та планує будувати лазню. Житель Богородичного Борис повернувся з евакуації цьогоріч взимку. Його будинок повністю розбитий російською армією, живе в сусідському та продовжує налагоджувати свій побут. Історія чоловіка, який повернувся та не збирається їхати з деокупованого села на Донеччині — у репортажі.
На вулиці, де живе Борис, він — єдиний житель. Всі будинки побиті, спалені обстрілами російської армії.
Будинок Бориса теж випалений вщент. Не залишилося нічого, каже чоловік. А ні меблів, а ні речей.
"Дуже затишний будинок був. Вікна на схід, у будь-який час, навіть узимку, тільки сонечко з'явилося і відразу світло, приємно, добре, радісно. Відкрита веранда теж швидко прогрівалася на сонечку", — згадує житель Богородичного Борис.
Чоловік розповідає, цей будинок будував власноруч понад 45 років тому. Вирощував тут більш як сто кущів винограду різних сортів.
Зараз живе в сусідньому будинку, його власник, друг Бориса — помер. У будинку сусіда були пошкоджені вікна та дах. Покрівлю чоловік затягнув брезентом. Обігрівається грубкою, дрова збирає на вулиці — сухі гілки.
З вцілілих виноградників збирає врожай та робить вино. Борис розповідає, до повномасштабної війни, робив по 200 літрів.
"Його (виноград — ред.) зараз перебити треба: дрилю збиваєш і потім залишаєш. Чотири дні простояло і потім його зливаєш, віджимаєш макуху і потім сік переливаєш у бутиль. Макуху залишаєш у каструлі. Скільки макухи, стільки й води налив і ще чотири дні так стоїть у каструлі. До Нового року поїду, повезу родичам", — ділиться Борис.
На подвір'ї у чоловіка — пасіка. До повномасштабного вторгнення було 50 вуликів, зараз десять. Качав дві тонни меду на рік, згадує Борис.
"Три штуки залишилося і з трьох штук зробив — десять. Загинуло багато (бджіл — ред.) через те, що потрібно було обробляти "Біпіном", проти кліща. Два роки не обробляв і, відповідно, пропали", — говорить Борис.
Цьогоріч меду не буде, каже Борис, чекає врожай вже наступного року. Найближчим часом планує власноруч обладнати лазню у вцілілому гаражі на його подвір'ї.
"Нам видали водонагрівач, думаю, зробити утеплення і буде лазня. Стіни є, тут утеплення", — каже Борис.
Повернувся з евакуації чоловік в лютому 2024 року. В Богородичному немає електроенергії, води та газопостачання. Проте їхати звідси 70-річний Борис більше не збирається.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.