Два роки тому, у вересні 2022-го, Сили оборони звільнили Новоселівку Лиманської громади Донеччини від окупації. У той період в селі загинули 17 цивільних. Школу, церкву, майже половину житлових будинків — побито, розповіла Суспільне Донбас староста Наталія Меделяєва. За її словами, до повномасштабного вторгнення в селі мешкали 1370 жителів, зараз — вчетверо менше. У селі лишається 28 дітей. Нині Новоселівка — за 20 кілометрів від лінії фронту. Що пережили під час окупації, як зустрічали звільнення та на що сподіваються зараз місцеві жителі — репортаж Суспільне Донбас.
Відновлення бібліотеки після окупації
Через обстріли у селі було зруйнована будівля старостату, де працювали пошта й бібліотека. Частину книжок врятували, говорить бібліотекарка Людмила, книгозбірню відновлюють в іншому приміщенні.
"Беруть, люди приходять читають, особливо взимку, коли вечора довгі, — беруть. Особливо дитячі книжки нам привозять зараз, допомагають, так що є. Різні книжки у мене питають. І про любов читають — це жінки. А чоловіки — кримінал в основному. А російськомовні книжки — списуємо", — говорить бібліотекарка Людмила.
"Посивів до чортової матері": спогади жителів Новоселівки про окупацію
66-річний житель Новоселівки Олександр Земляк розповідає: гуманітарну допомогу нині видають раз на місяць. Згадує, як їсти було нічого під час окупації, а російські військові збиткувалися з місцевих.
"Росіяни стояли біля мене, якраз через дві хати. Молоді хлопці. "ПТУшники" їх називали. А по низах — буряти. Ото сволота. Прибігає сусід Женька, у нього Аню вбило якраз 11 травня на мій день народження. Він білий як стіна, каже: "Дали лопату, роздягайся наголо". Голий копав собі яму... Я оце, посивів, до чортової матері, в окупації", — ділиться Олександр.
Жителька села Світлана Куренева отримує "гуманітарку" на всю родину: у сина з невісткою — п'ятеро дітей. Жінка згадує, як удвох із сином пережили окупацію: від обстрілів ховалися в погребі.
"Консервація була в погребі — відкривали й їли. Ото вискочиш, пампушок напечеш — і знову в погріб. Магазинів не було, нічого не було. І грошей не було. Загинули в нас — молоді хлопці, і маленькі діти від обстрілів. Мати з дочкою завалило прямо в погребі. Попав снаряд, прямо там вбило. Хлопчик тікав — на дверях убило", — ділиться жителька Новоселівки.
Світлана каже: добре пам'ятає, як звільняли село.
"Розумієте, у них форма така п'ятниста, і та п’ятниста. А потім дивишся: пов’язки ж білі. А він мені: стій. Я стою. Він: "Ми вас не бачили, ви нас не бачили. І нікому не кажіть". А потім вже почалося: туди побігли хлопці, звідти біжать, звідти біжать... Наші зайшли! Всьо. Сльози на очах досі", — розповідає Світлана.
Під час повномасштабного вторгнення населення Новоселівки скоротилося вчетверо — люди виїздять, розказує староста Новоселівки Наталія Меделяєва. Близько половини із 600 приватних будинків — розбиті. Навчально-виховний комплекс, де навчалися понад 130 дітей — в руїнах.
"Коли зайшли окупанти — то вони його (навчально-виховний комплекс — ред.) знищили в той же день. 11 травня це було 2022 року. Вони його розстріляли з усіх сторін з танка. У нас там чудовий спортивний зал до війни був, навіть скалодром", — розповіла Суспільне Донбас староста Новоселівки Наталія Меделяєва.
Розбита і згоріла після обстрілу й церква, додає староста. Пів року окупації — досі помітні у селищі, хоча наразі тут працюють магазини, є електрика, зв'язок, приїжджають лікарі
Евакуація з Новоселівки
У сусідньому Дробишевому примусово евакуйовують дітей, у Новоселівці – ні. Тут, за словами старости, лишається 28 дітей.
"Ми поки що тут. У нас телефон є. Якщо що, нам сказали: подзвонять, вивозити будемо. А так — поки ще тримаємось", — пояснила Світлана Куренєва.
Дехто з її односельців евакуюватися не збирається:
"Куди й чого я зі своєї землі піду? Всі мої тут вилягли, а я піду? Еге, не дочекаються", — каже Олександр Земляк.
"Куди ми рідних кинемо? Всі на кладовищі. Тут і будемо помирати. Село живе. Порядок наводимо", — додає житель Новоселівки Віталій Батура.
Відстань до фронту, за словами старости, наразі складає близько 20 кілометрів.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram
Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів від Асоціації “Незалежних Регіональних Видавців України”, що є складовою програми підтримки Voices of Ukraine, яку координує European Centre for Press and Media Freedom. Voices of Ukraine реалізується у межах Ініціативи Hannah-Arendt-Initiative і фінансується German Federal Foreign Office. Програма забезпечує страхування журналістів, але не впливає на редакційну політику, даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.