"Стояли 49 трун, без прізвищ. Я пам'ятаю номер на труні". 10 років з дня збиття Іл-76 в аеропорту Луганська: спогади

"Стояли 49 трун, без прізвищ. Я пам'ятаю номер на труні". 10 років з дня збиття Іл-76 в аеропорту Луганська: спогади

Ексклюзивно

Третій рік чекають на розгляд справи у Європейському суді з прав людини рідні загиблих військовослужбовців у авіакатастрофі військового літака Іл-76. Родини звернулись до суду щодо стягнення моральної шкоди з держави через неефективне розслідування. 14 червня 2014 року у Луганську російські бойовики збили український літак Іл-76. На борту були 40 військовослужбовців 25-ї повітряно-десантної бригади та дев'ять членів екіпажу. Усі загинули. Як згадують трагедію десять років потому рідні загиблих та лікар, що надавав психологічну допомогу, що розповідає про справу адвокат, який представляв родини загиблих — у матеріалі Суспільне Донбас.

"Найстрашніший день в моєму житті"

"Це був найстрашніший день в моєму житті. Коли життя моєї родини склалося повністю. Нам подзвонили зранку і сказали, що було відправлено три борта. Хлопці були там, серед них і мій рідний брат, якому було 25 років. Нам сказали, що вони були відправлені в Луганськ допомагати зведеній роті в аеропорту і що їх там збили".

Тетяна Ільїна — сестра загиблого в авіакатастрофі Артема Санжаровця. Він перебував на борту військового літака ІЛ-76 14 червня 2014 року.

"Чекали Тьому додому. Він обіцяв нас познайомити зі своєю нареченою. Так ми з нею і познайомилися, але через два дні — і в чорних хустинах", — згадує Тетяна.

авіакатастрофа літак Іл-76 аеропорт Луганськ трагедія загиблі українські військові 25 повітряно-десантна бригада рідні загиблих сестра Артема Санжаровця Тетяна Дніпропетровська область
Сестра Артема Санжаровця, Тетяна, Дніпропетровська область. Кадр з відео Суспільне Донбас

Жінка розповідає, її брат Артем добровольцем пішов на захист країни.

"Ми дізналися, що сепаратисти зігнали дітей на другий поверх дитсадка, а на першому поверсі зробили вогневу точку. Після чого мій брат і мій чоловік взяли свої сумки, без повісток, без нічого, пішли у військкомат. І вони потрапили в 25 ДШБ", — говорить жінка.

Тіла загиблих воїнів родинам віддали на 42-й день після трагедії, згадує Тетяна.

"Мені в цей день виповнилося 30 років. І я ніколи цього не забуду, коли я приїхала у лікарню, там стояли 49 трун. І всі приїхали забирати. На них не було прізвищ — на них були номери. Я пам'ятаю свій номер, його номер: "383 ЛЕ 14" — був напис на гробі. Пройшло 10 років, я досі це пам'ятаю. З того моменту за 10 років я ніколи не святкувала свій день народження", — говорить Тетяна.

Артема поховали біля його рідного села.

"Трохи далі від аеропорту є селище, воно на пагорбі. І знаєте, як кажуть старі люди: "На цьому пагорбі сам Бог велів відпочивати". І коли мій брат лежить на цьому пагорбі — він збоку бачить аеропорт, з якого відлетів, а коли повертаєш голову сюди — внизу його дім, де він народився і виріс. І він спочиває там".
Авіакатастрофа літак Іл-76 аеропорт Луганськ трагедія загиблі українські військові 25 повітряно-десантна бригада рідні загиблих Дніпропетровська область
Вшанування загиблих в Іл-76, Дніпро, 2022 рік. Суспільне Дніпро

За словами Тетяни, її родина досі спілкується з іншими родичами загиблих.

"Я дуже багато знаю дівчат — дружин, сестер. Батьки між собою теж, я знаю, що спілкуються. Одне горе їх поєднало. В них один хрест на всіх. Це повністю поламане життя. Тьомі було 25, Толі Горді — 18. Дивитися в очі цих матерів це дуже тяжко. Їм зламали життя", — говорить Тетяна.

Авіакатастрофа літак Іл-76 аеропорт Луганськ трагедія загиблі українські військові 25 повітряно-десантна бригада рідні загиблих Дніпропетровська область
Загиблі в авіакатастрофі літака Іл-76 в аеропорту Луганська, Дніпро. Фото: Суспільне. Дніпро

Психологічна допомога родинам

З перших днів трагедії родинам загиблих надавала допомогу волонтерська група психологів. Одним з них був психотерапевт Олег Чабаненко.

"Пам'ятаю, найважче було зробити перший дзвінок. Коли ти дзвониш і ти не знаєш, з чого почати розмову. Це були обдзвони родин, слова співчуття, бо горе було ускладнене, тіл ніхто не бачив, процедура упізнання йшла дуже довго", — згадує лікар-психотерапевт Олег Чабаненко.

Через три місяці після трагедії він зібрав родини загиблих разом.

"Мені батьки казали, що хотілося б познайомитись з цими сім'ями, бо діти дружили. Це була дводенна зустріч, ми зібрали тоді 70 людей. Вони сказали, це був перший раз, коли ми плакали, але саме ці сльози стали зцілюючими", — згадує лікар.
Авіакатастрофа літак Іл-76 аеропорт Луганськ трагедія загиблі українські військові 25 повітряно-десантна бригада рідні загиблих лікар-психотерапевт Олег Чабаненко Дніпропетровська область
Лікар-психотерапевт Олег Чабаненко, Дніпро. Кадр з відео Суспільне Донбас

Судовий процес та вироки

У грудні 2015 року розпочався судовий процес проти генерал-майора Віктора Назарова, якого обвинувачували у службовій недбалості. Родини загиблих захищав адвокат Віталій Погосян.

"З трьох джерел було повідомлено про те, що будуть збивати літак. По цій справі було винесено в 2017 було винесено вирок Павлоградським судом, де його було визнано винним. А 21 травня 2021 року постановою Верховного суду було виправдано Назарова. Я вважаю, що це рішення Верховного суду не зовсім законне, але оскаржувати його вже нікуди. Була ще справа відносно Патрушева, Плотницького та Гурєєва. Це безпосередні керівники операції по збиттю літака. Їх всіх визнали винними і призначили їм покарання у вигляді довічного ув'язнення", — говорить адвокат родин загиблих Віталій Погосян.

Авіакатастрофа літак Іл-76 аеропорт Луганськ трагедія загиблі українські військові 25 повітряно-десантна бригада рідні загиблих адвокат родин загиблих Віталій Погосян Дніпропетровська область
Адвокат родин загиблих Віталій Погосян. Кадр з відео Суспільне Донбас

Європейський суд з прав людини

За словами адвоката, родичі загиблих звернулися до Європейського суду з прав людини: в 2021 році подали позови щодо стягнення моральної шкоди з держави щодо неефективного розслідування.

"Однак всі ці позови залишилися без задоволення. Будемо чекати, можливо, в нас щось вийде отримати в Європейському суді. Жоден потерпілий не отримав жодної копійки відносно моральної шкоди, тому що моральну шкоду немає з кого стягувати", — зазначив адвокат родин загиблих.

Що відомо про авіакатастрофу літака Іл-76 в Луганську

14 червня 2014 року на Луганщині російські бойовики з переносного зенітно-ракетного комплексу збили літак Іл-76, який прямував в бік аеропорту Луганська. На борту було 40 українських військовослужбовців 25-ї повітряно-десантної бригади та 9 членів екіпажу. Усі загинули.

17 грудня 2015 року в Павлоградському міськрайонному суді на Дніпропетровщині розпочався судовий процес у справі про загибель українських військовослужбовців у літаку Іл-76. На лаві підсудних був генерал-майор Віктор Назаров, який на момент трагедії був начальником Штабу антитерористичної операції. Його обвинувачували в вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 425 Кримінального кодексу України (недбалому ставленні до служби, вчиненому в бойовій обстановці, що призвело до тяжких наслідків).

27 березня 2017 року суд присудив йому 7 років ув’язнення, однак генерал подав апеляцію. Апеляційний суд залишив вирок чинним. Верховний суд україни виправдав генерала.

Паралельно з судовим процесом щодо Назарова в Дніпрі тривав суд у справі проти ватажків угруповання "ЛНР" — Ігоря Плотницького, Олександра Гурєєва та Андрія Патрушева. Їх судили заочно. У березні 2021 року Красногвардійський районний суд Дніпра оголосив вирок: довічне ув'язнення. Також бойовиків зобов'язали компенсувати кожній сім'ї загиблих по 500 тисяч гривень моральної шкоди.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Матеріал виготовлено за сприяння Міжнародного Фонду Страхування Журналістів та за підтримки European Centre for Press and Media Freedom (ECPMF), Federal Foreign Office Germany, Voices of Ukraine as part of Hannah-Arendt-Initiative.

На початок