"Потрібна якість, аби робити «бадабум»": Як працює майстерня та полігон для FPV-дронів 24-ї бригади на Донеччині

"Потрібна якість, аби робити «бадабум»": Як працює майстерня та полігон для FPV-дронів 24-ї бригади на Донеччині

Ексклюзивно

Військовослужбовці 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила створили власну майстерню, де збирають і переобладнують FPV-дрони та бомбери. Там же виготовляють вибухівку для дронів. Як військові львівської бригади модифікують БпЛА, роблять "скиди", а потім випробовують їх на полігоні у Донецькій області — репортаж.

За словами військовослужбовця 25-ї ОМБр на позивний "Джин", працюють на Донецькому напрямку.

"Ситуація загальна не є простою. Тяжка, ворог наступає активно, планує штурмові дії, також розвивається в плані всього іншого, але ми все ж таки попереду. Працюємо дронами — 10-ти, 7-мидюймовими. Вражали цілі ворога: бліндажі, окопи, техніку, живу силу, по різному. В залежності від задач", — каже "Джин".

Власна майстерня: навіщо військові переробляють дрони

Військовослужбовець 24-ї ОМБр Тарас у лавах ЗСУ чотири місяці, до цього працював програмістом, до війська мобілізували: "швидке ТЦК — і я тут", — каже чоловік. У майстерні збирає та готує дрони до вильоту.

"Я на посаді техніка, саме зараз працюю саме з FPV-дронами і Mavic: пайка, програмування, з цим все пов'язане. Приводити дрон до ладу, придумувати щось нове, що можна буде використати для покращення роботи", — ділиться військовий.

FPV-дрони військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила Тарас майстерня Донецька область
Військовослужбовець 24 ОМБр Тарас, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Один з дронів, із якими працює Тарас, — Hornet, який використовують як FPV-дрон.

"Hornet на базі 7 дюймів (розмір близько 18 см - ред.). Він якраз використовується саме для FPV, для дронів-камікадзе, бо не дуже великий, має нормальну тягу і може доставити "подарунок" туди, куди нам треба. Він не є примхливий, досить просто чіпляється те, що нам треба. Проводяться невеликі маніпуляції саме з розпайкою, щоб все підключити і можна було робити "бадабум", — пояснює військовослужбовець.

"В основному дрони приходять волонтерські, якісь комплектуючи ми самі закуповуємо. Наприклад, комплектуючі ми виготовляємо самі, дрони до нас приходять, і ми проводимо розпайки, все підключаємо. Або дещо ми самі закуповували, бо таке небагато поставляють, складно знайти. І плюс потрібна якість", — зауважує боєць 24-ї ОМБр.
FPV-дрони військовослужбовці 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила майстерня Донецька область
FPV-дрон Hornet, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Належної якості дронів, розповідає військовослужбовець Тарас, дуже не вистачає.

"Дронів потрібно набагато більше, бо бувають такі дні, що дуже багато завдань, дуже багато дронів йде. І належної якості дронів дуже не вистачає. Вони приходять зібраними. Єдине, що антенки не прикручені. А ми далі прикручуємо, зашиваємо. Міняємо антенки на то, що нам треба", — говорить військовий.

Чоловік розповідає, за день можуть зібрати або модифікувати — залежно від їх комплектації та стану — до 18 дронів.

Побратим Тараса на псевдо "Хімік" збирає вибухівку для БпЛА. Боєць 24-ї ОМБр каже, що використовує міни та гранати радянського виробництва.

"Це все вибухівка, це все радянського зразка і використовувалася ще до історичних часів. Ми використовуємо її в сьогоднішній час", — каже "Хімік".
FPV-дрони військовослужбовець "Хімік" 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила майстерня Донецька область
Військовослужбовець 24 ОМБр "Хімік", Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Як випробовують БпЛА на полігоні

Коли дрон та вибухівка готові — їх випробовують на полігоні військовослужбовці 24-ї ОМБр на псевдо "Джин" та "Флеш".

"Ми готуємо наряд для тестування "скидів", дронів, які ми отримали, влаштували для подальших польотів і використання в зоні бойових дій. Міна 60-ка, вона без "кадешки", без зривних речовин для тестування. Зрозуміти, на яку вагу розрахований коптер, на вагу підйому, двигуни, від його розміру, залежить також ці фактори. Чи може дрон потягнути певну вагу, на певну відстань, для цього й робляться тести. Щоб зрозуміти, на яку відстань можна летіти", — пояснив військовослужбовець "Джин".

FPV-дрони військовослужбовець "Джин" 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила майстерня Донецька область
Військовослужбовець 24 ОМБр "Джин", Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Військовослужбовець "Флеш" розповідає, спочатку вступив до лав ТрО, прийшов базовий курс за два тижні, після пішов у ТЦК — так опинився у 24 ОМБр.

"Я добровільно пішов, повністю з розуміння куди йду, для чого йду, із повним патріотизмом. опав на посаду оператора стрільця ПЗРК. Поїхав до 29 березня в Попасну. Пробув я там до 5 травня, де отримав важке поранення. Екіпаж був з шести людей, ми наїхали на протитанкову міну Т-62М — це 6,5 кілограмів тротилу. Вона розриває танки, "бехи", а ми були на МТЛБ — це легка броньована техніка", — згадує "Флеш".

FPV-дрони військовослужбовець 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила майстерня "Флеш" Донецька область
Військовослужбовець 24-ї ОМБр "Флеш", Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

На полігоні піл час запуска дрона потрібно перевірити чи правильно все налаштоване та працює.

"Перше: чи правильно працюють мотори. Друге: чи правильно працює відеозв'язок. Трете: чи правильно працює керування. Якщо це перша партія дронів, ми вперше з ними працюємо, перевіряємо дальність, на яку ми можемо полетіти. Тестуємо сам політ коптера, як він відкликається на твоїй команді керування. Плюс є політи з боєкомплектом, тестуємо різні типи боєкомплекту", — описує свої задачі "Флеш".

FPV-дрони військовослужбовці 24-ї окремої механізованої бригади імені Короля Данила "Джин" "Флеш" майстерня Донецька область
Військовослужбовці 24-ї ОМБр "Джин" та "Флеш" тестують дрони, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок