Нині без прикриття дронами з неба не відбувається жодна штурмова операція, розповідають у 92-й окремій штурмовій бригаді. Проте "очі" використовують не лише для спостереження та точкових атак з неба. Віднедавна бійці розкидують над позиціями окупаційної армії листівки із закликами здаватися у полон. Як часто втрачають дрони та які наразі найбільше потрібні — розказали аеророзвідники 92-ї бригади, які нині боронять Донеччину.
Як дрони прикривають штурми
Без прикриття квадрокоптерами жодна штурмова операція військових ЗСУ не відбувається, розповідають оператори дронів 92-ї окремої штурмової бригади Юрій та Георгій.
"Потрібно дивитися. Штурми постійні, тому потрібно дивитися, адже вони теж знають, що нельотна погода і при цьому можуть штурмувати. В них (російських військових — ред.) є такі "сковорідки", що вони глушать нас, і дрон за вітром йде. Але ми не слідкуємо за погодою, ми по потребі вилітаємо", — пояснює військовослужбовець Юрій.
"Дрони бачать танки, іншу броньовану техніку, й одночасно коригуємо артилерію. Так само зі штабу все коригується. Дивимося по розривах і поправляємо", — розповів боєць.
Аеророзвідник на псевдо "Чапча" каже дрони використовують по максимуму: і для коригування вогню по позиціям армії РФ, і для скидання боєприпасів і знищення окупантів, і для доставки "медицини" своїм же.
Збити дрон складно, проте сигнал квадрокоптера глушать засоби радіоелектронної боротьби, як російські, так, і, буває, українські, розповідає військовий Юрій:
"Дуже часто РЕБ наш сам його глушить і втрачаємо його. І їхній РЕБ глушить. Пулі попадали, якщо низько спускалися. Навіть два кульових було — а він долітав додому. Ми потім на ремонт здавали".
Чотири дрони з шести можна втратити за чергування
На бойове чергування аеророзвідники заступають на дві доби. Беруть з собою шість дронів, втратити за зміну можуть і чотири. Дрони називають розхідниками, і визнають: потрібні — постійно. Допомагають, кажуть військові 92-ї бригади, волонтери.
"48 пікселів. Mavic 3 та Mavic 3Т (нічний) — це самі ходові та самі нормальні. Буває, що вночі немає чим у нас подивитися, немає дронів, бо це такий розхідник, пропадають швидко. Але на секторі є дуже багато пілотів, вони з інших секторів заглядають на наш сектор, якщо в нас немає чим. Ділимося між собою", — розповів боєць.
Дрон може підійматися на висоту до п'ятисот метрів, якщо вище, то можуть відлетіти крила. Тривалість польоту дрон — до 16 години, "відпускають" безпілотник не дальше, ніж на дев'ять кілометрів, щоб він зміг повернутися, навіть якщо заглушать.
Листівки для окупантів
За словами військових, коли нещодавно їхня бригада взяла в полон трьох російських окупантів, ті розповіли, що бояться здаватися. Тоді бійці вирішили, що треба зробити та розкидати листівки із закликами до російських окупантів здаватися в полон та отримати статус військовополонених згідно з Женевською конвенцією.
"Хотіли, щоб вони розуміли, що можна здаватися нам. Всі думають, що ми їх знищуємо, якщо в полон беремо. Ніхто не знищує, їх беруть в полон, вони в нормальних умовах живуть. Ніхто не б'є, не знущається, як вони думають", — пояснив військовослужбовець Юрій.
Листівки розпорошують з дрона над російськими позиціями. За один раз можуть скинути до півсотні.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram