"Тихо, бомбардувань нема. Вибори у них відбуваються". Як проходить "голосування" за президента РФ в окупації на сході

"Тихо, бомбардувань нема. Вибори у них відбуваються". Як проходить "голосування" за президента РФ в окупації на сході

Вибори президента РФ, Маріуполь, Донецька область, 15 березня 2024 рік
Чоловік на виборчій дільниці в окупованому Маріуполі, 15 березня 2024 рік. Фото: Аssociated Press

З 15 по 17 березня Росія проводить незаконне голосування на виборах президента на окупованих частинах Донецької та Луганської області, а також і на інших захоплених територіях України. Розповідаємо, як відбувається фейкове голосування на виборах президента РФ на окупованій Донеччині.

Горлівка

Окупанти почали "збирати" голоси на цих виборах з неділі 10 березня: у захоплених РФ населених пунктах Луганщини та Донеччини почалось "дострокове голосування на президентських виборах РФ".

"Минулої неділі ходили по домах дві жінки та чоловік. Щоправда, без автоматників. І розносили, щоб голосували. Я не голосувала", — розповіла Суспільному Донбас на умовах анонімності жителька окупованої Горлівки.

Сьогодні, 15 березня, за президента РФ є можливість проголосувати на дільницях, додала вона.

"Сьогодні там скрізь: і в школі, і в виконкомі, в організаціях — скрізь організовані дільниці для голосування. Чи багато людей? Ні, я не скажу, що багато. Я була на двох пунктах. Але небагато", — розповіла жителька Донеччини.

"Тихо у нас. Сьогодні бомбардувань немає. Тиша. Вибори відбуваються у них", — поділилась жителька Горлівки.

Маріуполь

Чоловік на виборчій дільниці в окупованому Маріуполі, 15 березня 2024 рік
Чоловік на виборчій дільниці в окупованому Маріуполі, 15 березня 2024 рік. Фото: Аssociated Press

Як повідомила Маріупольська міська рада у Маріуполі відкрились виборчі дільниці, створені окупантами. Там підкреслюють присутність людей зі зброєю у військовій формі, які супроводжують членів незаконних виборчкомів:

"На всіх дільницях чергують російські військові. Тож маріупольці в прямому сенсі слова голосують під дулом автомата".

"На виборчих дільницях влаштовують справжній цирк. Танці, співи, вікторини та виставка дитячих малюнків. Усе, щоб відволікти від порушень правил голосування", — розказали у міськраді.

Однією з "медійних дільниць", розповів радник мера Маріуполя Петро Андрющенко зробили школу №5 в Маріуполі.

Жодної легітимності такі псевдовибори на окупованих територіях не мають, наголосив мер Маріуполя Вадим Бойченко:

"Окупанти прагнуть легітимізувати свою владу на захоплених територіях. Але псевдовибори, які зараз відбуваються на окупованій території, не є справжнім волевиявленням маріупольців. Людей змушують приходити на дільниці та під наглядом військових голосувати. Такі "вибори" не мають бути визнані у жодній країні світу. Адже вони порушують усі міжнародні норми та стандарти".

"Не варто грати разом з окупантами в імітацію"

Взяти участь в "голосуванні" за президента РФ можна як за російським, так і за українським паспортом, з Луганщини повідомляють, що для участі не потрібна реєстрація за місцем проживання.

"Намагались масово паспортизувати громадян України, і коли очевидно це не вийшло зробити, то українцям на окупованих територіях дозволили голосувати за українськими документами. З різних куточків приходить інформація, що не лише українцям, а й тим іноземцям, які були завезені на окуповані території їм також дозволили голосувати без паспортів РФ. Так само і військовослужбовцям — навіть без явки на виборчу дільницю. Ми розуміли, що буде. Що будуть масштабні фальсифікації, що Росія буде імітувати вибори. Те і відбувається", — розповіла в етері "Суспільне. Студія" директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

За її словами, російські окупанти цього разу вдаються до тих же методів, які застосовували у вересні 2022 року, коли відбувались фейкові референдуми.

"Приходить представник виборчої дільниці і з ним приходять люди зі зброєю. Військовослужбовці, які закривають обличчя. І вони фактично зі зброєю в руках змушують людей, або голосувати на дому, або покидати дім і йти голосувати на виборчій дільниці. Це відбувається через прямий примус людьми зі зброєю".

Луньова вважає, що якщо участі у "голосуванні" не уникнути, наражати себе на небезпеку українцям не варто.

"Зараз і нам, і людям, які живуть на підконтрольній уряду території України іноді складно уявити, під яким тиском перебувають громадяни України".

"Перша порада – це намагатися уникнути (участі у голосуванні — ред.). Не перебувати у дні голосування на місці свого постійного проживання, намагатися десь переїхати на ці декілька днів. Якщо вже змусили, якщо вже уникнути не виходить, то не варто сперечатися з озброєними людьми і провокувати їх. Тому вони можуть здійснювати різноманітні дії. Ми за 10 років агресії вже знаємо, що можливо".

Водночас Альона Луньова зауважує, що результати цього псевдоголосування будуть такими, як потрібно російській владі: "Намалюють той відсоток, який буде потрібен і який буде прийнятний для політичного керівництва Росії. Але нам важливо говорити про тих людей, які можуть бути долучені до організації процесу і казати, що така долученість може мати наслідки із кримінальним переслідуванням. Тому дуже важливо, окрім того, що уникати участі у голосуванні, не брати участь в організації виборчого процесу".

"Насправді саме імітація процесу виборів полягає в тому, аби показати, що місцеве населення зацікавлене у виборчому процесі. І задля цього відбуваються примуси. В цю імітацію не варто грати разом з окупантами".

Що відомо про підготовку на окупованих територіях до незаконного голосування на виборах президента РФ

На окупованих територіях, зокрема у Луганської області, окупаційна влада у лютому розпочала підготовку для проведення псевдоголосування: воно тривало декілька днів, була можливість голосувати вдома

Крім того, як розповідав начальник Сєвєродонецької РВА Роман Власенко, в тих населених пунктах, де є інтернет, окупанти намагалися влаштувати онлайн голосування.

Що відомо про вибори президента Росії

Вибори президента РФ відбуваються протягом трьох днів — з 15 по 17 березня 2024 року.

У грудні Центральна виборча комісія Росії ухвалила постанову про проведення президентських виборів в березні 2024 року на окупованих територіях України.

МЗС України закликає жителів окупованих територій: не брати участі в незаконних виборах президента РФ.

"Міністерство закордонних справ України наголошує, що проведення "виборів" президента Російської Федерації на тимчасово окупованих територіях України – Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, частинах Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України – є незаконним та не матиме жодних правових наслідків", — йдеться у заяві.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок