"Чуємо кожного часу". Ситуація в Очеретинській громаді після відходу Сил оборони від Авдіївки: інтерв'ю з очільником

"Чуємо кожного часу". Ситуація в Очеретинській громаді після відходу Сил оборони від Авдіївки: інтерв'ю з очільником

Ексклюзивно

Орлівка та Бердичі, Степове та Ласточкине — села, які згадують у повідомленнях Генштабу не один раз на день, — це Очеретинська громада Донеччини. Тихо у населених пунктах, що неподалік від Авдіївки, не було давно, розповідає очільник громади Микола Коваленко. Проте нині констатує: інтенсивність обстрілів громади збільшилась у рази. "Разів у п'ять точно", — уточнює Коваленко.

Яка ситуація у громаді, що межує з Авдіївською, чи більше виїжджає людей і скільки зруйнованих будинків — голова Очеретинської громади розказав Суспільному Донбас. Далі — пряма мова.

Посилення обстрілів після відходу ЗСУ від Авдіївки

Постійні обстріли, постійні бойові дії. Орлівка, Бердичі, Степове — вони всі на слуху, вони всі є у зведеннях. Це — села нашої громади. І там на сьогодні, дійсно, йдуть постійні бойові дії.

Темп війни збільшився, збільшились обстріли, збільшились бойові дії у тих селах, які ближче до Авдіївки. Ми чуємо кожного дня, кожного часу. Збільшились авіаудари. Взагалі від початку жовтня, коли розпочалися такі інтенсивні бойові дії за Авдіївку, збільшились обстріли нашої громади. А зараз — ще сильніше.

Так, авіація ще тоді обстрілювала. Але зараз інтенсивність збільшилась в рази. В разів в п'ять це точно.

евакуація люди зруйнований будинок обстріли армія РФ Желанне Донецька область
Знищена автівка та зруйнований російськими обстрілами будинок, Желанне, Донецька область, 27 лютого 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Ласточкине, Степове, Бердичі

ЛасточкинеСили оборони відійшли від села Ласточкине 26 лютого, повідомили в ОСУВ "Хортиця" — село нашої громади — найближче до Авдіївки, розташоване. У Ласточкиному залишались три особи, до війни жили 572 людини.

У Степовому Від сіл Степове та Сєвєрне Сили оборони відійшли, аби вирівняти лінію фронту, повідомили про це 27 лютого.у нас людей не залишалося. Звідти ми вивезли всіх людей. У Бердичах ще люди є, понад 20 людей ще проживають на сьогодні.

Скільки людей лишаються в Очеретинській громаді

Взагалі в нашій громаді 40 населених пунктів. Три було окупованих до 24 лютого 2022 року. 37 було підконтрольним українській владі.

У нас у громаді було до повномасштабного вторгнення майже 24 тисячі людей. На сьогодні залишається 1547 (дані на 26 лютого 2024 року — ред.).

В Очеретиному — близько 500 людей. В селищі працює на сьогодні кілька магазинів. І все інше — це наша гуманітарна допомога, яку ми туди завозимо. Лікарі нашої первинної ланки, медичні допомоги туди заїжджають, надають послуги на автомобілі.

Очеретинська громада руйнування обстріли армія РФ Авдіївський фронт
Начальник Очеретинської селищної військової адміністрації Микола Коваленко. Фото: Суспільне Донбас

Приблизно десь четверту частину громади ми вивезли, або власними транспортами, або за допомогою волонтерів. Нам дуже допомагають в цьому "Білі янголи". Більша частина, звісно, виїхали самі, бо люди виїжджають з речами. Ті, хто хотіли евакуюватись завчасно, вивезти речі, — такі люди виїжджають самостійно.

Евакуація з Очеретинської громади

Зараз інтенсивність збільшилась: з Новоселівки, з Желанного люди почали їхати. З самого Очеретиного — поступово: дві-три особи кожного дня є. Продовжують виїжджати, або ми їх вивозимо. До цього у нас не дуже активна, так скажімо, були евакуація, люди не хотіли виїжджати, дві-три особи на тиждень.

В Очеретиному на сьогодні залишається до 500 людей. Дітей ми вивезли всіх. Це вже була третя хвиля евакуації в нашій громаді. Тому що безпосередньо перші дві хвилі охоплювали ті села, що ближче до Авдіївки. Коли почалась третя хвиля обов'язкової евакуації, примусовим способом дітей, у нас залишалися 52 дитини. Ми їх всіх вивезли, або самі виїхали, або ми їх вивезли. Навіть, ще знайшли дві дитини, які були не відображені, і ми їх також вивезли. На сьогодні в громаді дітей не залишилось.

діти люди евакуація обстріли армія РФ Желанне Донецька область
Зруйнована російськими обстрілами школа, селище Желанне, Донецька область, 27 лютого 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

В перші дві хвилі евакуації було складніше. В першій дві хвилі опиралися (люди — ред.), ми їх умовляли, просили виїхати, тому що діти – це найголовніше, що є у кожній людини. Третя хвиля якось пройшла простіше. Люди відчувають на собі небезпеку, тому я думаю, що нам було трішечки легше на третій хвилі евакуації.

евакуація люди школа діти обстріли армія РФ Новоселівка Перша Донецька область
Зруйнована російськими обстрілами школа, Новоселівка Перша, Донецька область, 27 лютого 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Евакуація триває. У нас курсує автобус евакуаційний. Ми вивозимо до Покровська, а з Покровська вже потягом люди їдуть далі по регіонах України. Більша частина роз'їжджаються по родичах, знайомих, друзях. Деяких людей ми влаштовували. Наприклад, у нас були домовленість колись з Уманню, разом з Авдіївкою ми туди вивозили наших людей з громади.

зруйнована будівля евакуація люди обстріли армія РФ Новоселівка Перша Донецька область
Зруйнована російськими обстрілами будівля, Новоселівка Перша, Донецька область, 27 лютого 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Для тих людей, яким взагалі нікуди їхати, є обласні програми, там займається обласна адміністрація, і є домовленості з іншими областями. На сьогодні людей евакуюють у Житомирську область, вивозять потягом з Покровська.

Зараз ми проаналізували всіх людей, які у нас виїхали, де вони перебувають, основні осередки, куди масово люди поїхали, і туди ми доставляємо також гуманітарну допомогу, із цим допомагають громадські організації.

люди гуманітарна допомога агенція ООН волонтери Желанне Донецька область
Волонтери привезли гуманітарну допомогу жителям селища Желанне, Донецька область, 27 лютого 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Крім того, ми продовжуємо роздавати гуманітарну допомогу по різних населених пунктах не рідше, ніж раз на місяць. А взагалі частіше в нас: раз на два тижні. По-різному по різних населених пунктах. Але якщо у нас не виходить завезти частіше, ми завозимо більш об'ємні, більш об'ємну допомогу. В ту ж Орлівку, Нетайлове, коли ми туди везли, ми намагалися тоді вести більш суттєві набори.

Підприємства та аграрії громади

Громада більше сільськогосподарського направлення, промисловості багато у нас не було. В Очеретиному був цегляний завод, але він з 2008 року не працює.

Аграрна територія дуже велика. Це всі населені пункти, які навколо Авдіївки. Це ж колишній Ясинуватський район, а в 2019 році ми з цього Ясинуватського району створили одну Очеретинську селищну громаду. Туди ввійшли 12 сільських селищних рад.

зруйнований приватний будинок евакуація люди обстріли армія РФ Новоселівка Перша Донецька область
Зруйнований російськими обстрілами приватний будинок, Новосілівка Перша, Донецька область, 27 лютого 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Раніше понад 50 тисяч гектарів землі оброблялися в нашій громаді. Наприклад, минулого року у нас засіяли лише 200 гектарів пшениці. Тут, безпосередньо під Желанним, під Новоселівкою одне фермерське господарство проводило діяльність на площі 200 гектарів. Інші не працюють.

Він засіяв під урожай 2024 року, але ми бачимо: обстановка змінюється. Хоча й є надія, що він буде їх і убирати.

Зруйноване житло в громаді

У нашій громаді більше приватних будинків. Багатоповерхівки були в Очеретиному, Верхньоторецькому, у Нетайловому. А всі інші населені пункти — це в основному приватний сектор.

Житло повністю зруйноване. Вцілілих будинків, мабуть, немає. Люди, які залишаються, живуть в підвалах. Наприклад, в Орлівці, Бердичах. Нам відомо про майже три тисячі (зруйнованих будинків — ред.). Це те, що ми можемо зафіксувати. Бо багато інформацій у нас немає, наприклад, Піски або ВерхньоторецькеНаселені пункти, які були захоплені російськими військами — про них немає інформації, адже не порахувати, скільки було пошкоджених будинків.

Очеретинська громада руйнування обстріли армія РФ Авдіївський фронт
Начальник Очеретинської селищної військової адміністрації Микола Коваленко. Фото: Суспільне Донбас

У нас створена комісія з обстеження зруйнованого житла. Але, згідно з постановою на територіях, де ведуться активні бойові дії, вона не працює, на жаль. У нас закритий реєстр, люди не можуть взяти витяг із реєстрів. Тому “єВідновлення” конкретно в нашій громаді, на сьогодні не працює, бо йдуть активні бойові дії, і підтвердити, що житло зруйноване, поки що можливості немає.

евакуація зруйнований будинок люди обстріли армія РФ Новоселівка Перша Донецька область
Зруйнований російськими обстрілами будинок, Новоселівка Перша, Донецька область, 27 лютого 2024 рік. Фото: Суспільне Донбас

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок