"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви вулиць

"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви вулиць

Ексклюзивно
"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви вулиць
Дружківка, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

У Дружківській громаді на Донеччині за третьою хвилею дерусифікації топонімів перейменували п'ятдесят п'ять вулиць і один провулок. Більше немає Маркса, Енгельса та Пушкіна, натомість є назви на честь Ігоря Козловського, Кузьми Скрябіна, Героїв Третьої штурмової та бригади "Холодний Яр".

Як проходило голосування і що найбільше хвилювало людей — дізнавалося Суспільне Донбас.

Ганна Рубан — жителька Дружківки, нині через близькість до бойових дій з Донеччини тимчасово переїхала на захід країни. Жінка розповідає, що про перейменування чула, але участі в ньому не брала.

"Мою вулицю перейменували ще у 2014 році. Була Юрченка, стала Гаврилівська. Гаврилівський ринок поряд з домом і район — Нова Гаврилівка. Але чи на часі це перейменування зараз? Пройшла тут по Ужгороду — купа радянських назв і нічого", — розмірковує дружківчанка.

Наталя вже рік, як повернулася у рідне місто. Жінка до голосування також не долучалася, бо вважає його неактуальним.

"Все це треба робити після перемоги та завершення війни. Та й після того нагальними будуть інші питання — відбудова країни, будинків пересічних громадян. А ті гроші, які зараз витрачаються на перейменування, краще віддали б на ЗСУ", — переконана місцева мешканка.
"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви вулиць
Льодова арена. 2 сіня 2023 рік. Дружківка, Донецька область. Фото: Суспільне Донбас

Вікно можливості для української ідентичності

Заступник голови робочої групи з дерусифікації Дружківки Павло Островський навпаки називає перейменування вулиць "вікном можливостей" і запевняє бюджетні гроші на це не витрачалися, а комісія працювала на громадських засадах.

"Бачу дискусії щодо зміни документів і чи на часі. Відповіді є однозначними: документи міняти не потрібно — гроші на це витрачати без зайвої потреби також і так дерусифікація на часі. Ми обороняємось від агресора, від країни, яка насаджувала нам століттями свої наративи, цінності. Ми маємо очищуватись від всього радянського, російського, імперського — це треба було зробити ще 30 років тому, але зараз у нас є вікно можливостей", — зауважив Островський.

"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви вулиць
Павло Островський співавтор закону про декомунізацію. Фото: Павло Островський/ Facebook

Без Маркса, Енгельса та Пушкіна

На мапі Дружківки більше немає радянських назв, на кшталт: Ангеліної, Гагаріна, Маркса чи Інтернаціональної. Перейменували і вулиці Ломоносова, Смоленську, Енгельса. Натомість є Кузьми Скрябіна, Героїв третьої штурмової, Холодноярська та Ігоря Козловського.Ігор Козловський — український вчений, релігієзнавець, кандидат історичних наук, письменник, громадський діяч. Старший науковий співробітник Відділення релігієзнавства Інституту філософії імені Г. С. Сковороди НАН України. За принципову проукраїнську позицію пережив жорстокі тортури і майже 2 роки полону у бойовиків "ДНР".

"Колись вулиця Пугачова тепер носитиме ім'я вченого та релігієзнавця Ігоря Козловського — людини, яка багато зробила для української справи на Донеччині, тому комісія підтримала таку пропозицію. Це Карлівка, неподалік від траси та залізничного вокзалу, там чимало топонімів, що пов'язані з дисидентським рухом. Поруч вулиці Олекси Тихого, Петра Григоренка, Івана Дзюби — у такому дуже символічному місці", — розповідає Павло Островський.
"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви топонімів
Депутат Дружківської міської ради, розвідник 81 окремої аеромобільної бригади Віталій Пилипенко загинув у 2022 році під час виконання бойового завдання. Фото: Павло Островський/ Facebook

З-поміж перейменованих, сімнадцять — пов'язані з сучасною російсько-українською війною, додав він. Одна з них — вулиця Енгельса, яку назвали на честь розвідника-дружківця, який мав три ордени "За мужність" усіх трьох ступенів Віталія ПилипенкаДружківчанин, розвідник 81-шої окремої аеромобільної бригади. У 2014 році він пішов добровольцем захищати Україну. Пройшов найгарячіші точки — Донецький аеропорт, Піски, Авдіївська промзона. Мав два важких поранення. У 2020-2022 роках — депутат Дружківської міської ради. 24 лютого 2022 року Віталій Пилипенко вирішив повернутися і знову брався за найбільш небезпечні і відповідальні завдання, як розвідник. Під час виконання одного з них у травні 2022 року він загинув. Віталій Пилипенко нагороджений орденами “За мужність” ІІІ, ІІ та І ступенів. Народні депутати України ініціювали представлення Віталія Пилипенка до найвищої державної нагороди “Герой України”..

"У цій хвилі є вулиця 81-ї бригади, яка пов'язана з Дружківкою. З 14-го року вона базувалася в нашому місті. У минулій хвилі була вулиця Героїв Третьої штурмової, є вулиця Холодноярська, яка пов'язана зокрема з бригадою "Холодний Яр", що боронить Донеччину, і звичайно, на честь окремих бійців — захисників, які мають державні відзнаки", — акцентував Павло.

"Намагалися, щоб на карті Дружківки з'явились українські імена. Не просто поміняти вулиці на Абрикосові, Вишневі, Мирні та зняти з себе відповідальність — поставити галочку, що ми виконали закон. Ні, це про те, щоб наповнити місто якісно новим українським змістом".
"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви вулиць
Центр Дружківки. Фото: Суспільне Донбас

На честь європейської спадщини та японську підтримку

У переліку нових топонімів є назви й на згадку про європейський спадок Дружківки. Зокрема вулиця Паризької Комуни тепер Французька. На честь бельгійських інвесторів, які наприкінці 19 століття придбали цукроварний завод і перетворили його на сучасне промислове підприємство у місті вулицю Тельмана перейменували на Бельгійську.

У вдячність Японії за підтримку України у війні, Тамбовська стала Японською, розповів голова Дружківського осередку Національної спілки краєзнавців Володимир Качур.

"У Дружківці був госпіталь для військовополонених, де лікувалися японці, дуже багато помирали. Понад сотню було їхніх могил. Кладовище не збереглося, але поряд є пам'ятник — "Курган Пам'яті". На цьому місці гості з Японії, коли бувають на Донеччині, вшановують пам'ять своїх предків. Тому комісія вирішила одну з вулиць, що розташована поблизу саме цього пагорбу, назвати Японською", — пояснив краєзнавець.

"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви топонімів
Цукровий завод Борисовських. "У 1898 році бельгійські підприємці утворили Торецьке сталеварне та механічне акціонерне товариство, придбали у Борисовських цукровий завод та збудували завод із виробництва металу, шахтових механізмів та залізничного обладнання", — з монографії. Фото: з монографії В. Качура “Історія Дружківки та її округи”

Як проходило голосування

За даними заступника голови робочої групи, завершилася вже третя хвиля зміни топонімів, за якою дерусифікували 56 назв. Загалом під перейменування потрапили 117 вулиць і один сквер — тепер він не Ювілейний, а Європейський.

"Підхід був в тому, щоб знайти баланс між декількома віхами історії. Аби це була історія і країни, і локальна — історія пов'язана з рідним краєм, з Донеччиною, а також історія української національної ідентичності. Мали враховувати різні вікові епохи, географічні особливості, історичні постаті та героїв сучасності тощо", — розповів керівник ГО "Нова Дружківка" та член комісії з перейменування Сергій Пронкін.

"Це вікно можливостей". Без Маркса, Енгельса та Пушкіна — у Дружківці дерусифікували назви вулиць
Представники ГО "Нова Дружківка" за розробкою стратегії розвитку організації на 2023 рік. Сергій Пронкін праворуч. Фото: ГО "Нова Дружківка"/Facebook

Він пояснив, що спочатку місцеві мешканці надавали власні пропозиції нових назв. Далі комісія, до якої увійшли 20 людей — це громадські діячі, активісти, краєзнавці, представники влади, старости — опрацювали перелік, додали пропозиції робочої групи та подали його на загальне голосування. Обрати варіант можна було за допомогою гугл-форми.

"Масових голосувань з новостворених акаунтів не було, все це ми контролювали. Ті, хто не мав доступу до інтернету — писали колективні звернення або письмові пропозиції до військової адміністрації", — зазначив Пронкін.

І такі колективні звернення були, наприклад, на запит мешканців Миколайпілля Дружківської громади вулицю Гагаріна перейменували на Щасливу. Утім, загальна активність була невисокою — у межах 300-350 голосів, підтверджує Островський.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок