Чи носитиме вулиця Пушкінська ім'я захисника Маріуполя та які складнощі у голосуванні за назви вулиць у Костянтинівці

Чи носитиме вулиця Пушкінська ім'я захисника Маріуполя та які складнощі у голосуванні за назви вулиць у Костянтинівці

Чи носитиме вулиця Пушкінська ім'я захисника Маріуполя та які складнощі у голосуванні за назви вулиць у Костянтинівці
. Фото: Андрій Резніков/Суспільне Донбас

У Костянтинівці Донецької області триває голосування за нові вулиці у межах декомунізації. Від 30 листопада на платформі ЕДЕМ є додаткова функція для тих, у кого не вийшло зареєструватися. Крім того, містяни зможуть ознайомитися з переліком та віддати голос за нову назву у пунктах видачі гуманітарної допомоги.

Розповідаємо — які складнощі були у системі голосування та які пропозиції вносять містяни.

Вулиця на честь захисника Маріуполя

Лариса Савчук з Донеччини виїхала на захід країни якомога далі від обстрілів. Каже, коли прочитала про ініціативу щодо перейменування вулиць в рідному місті — на сайті Костянтинівської військової адміністрації залишила звернення про те, щоб вулицю Пушкінську, де жив її син Михайло Савчук, назвати на його честь.

"В останнє я з сином говорила по телефону 5 березня 2022 року. Він у складі полку "Азов" захищав Маріуполь. Тоді він запитав, як люди реагують на росіян. Я розповідала, що вони зупиняють танки, труять рашистів. Він тоді ще засміявся і сказав: "Я пишаюся, що люди так борються за Україну, ми також будем боротися до останнього", — згадує мати загиблого воїна.

перейменування вулиць
Михайло Савчук загинув 8 березня 2022 року захищаючи Маріуполь. Фото надала Лариса Савчук

Михайло Савчук пішов у військо добровольцем ще у 14-му. Восени 2021 року отримав позачергове звання майора. Був неодноразово нагороджений медалями, орденами, зокрема "За мужність" та Богдана Хмельницького III ступеня.

Усього на вулицю Пушкінську є шість варіантів нових назв, за які вже проголосували до сотні костянтинівців. Наразі пропозиція на честь земляка-азовця, який віддав життя у війні, яку розв'язала РФ, лідирує.

Вулиця на честь волонтерки

Артем Бозоян про те, що є пропозиція назвати ім'ям його дружини одну з вулиць Костянтинівки, дізнався від голови вірменської діаспори Агасі Барсегян та громадського активіста Володимира Березіна.

"Мені зателефонували і запитали, що я думаю з цього приводу. Звісно я був не проти. Сірануш вміла гуртувати навколо себе людей, займалася благодійністю, волонтерила, реалізовувала корисні проєкти. Її добре знають у місті", — розповів Артем.

Перейменувати на честь засновниці ГО "Світлячки" Сірануш Арутюнян-Бозоян пропонують вулицю О. Матросова.

перейменування вулиць
Засновниця ГО "Світлячки" Сірануш Арутюнян-Бозоян. Фото: ГО "Світлячки"/ Facebook

Чи активно обирають вулиці містяни та як змінили систему голосування

На скільки активно мешканці громади голосують сказати важко, каже членкиня комісії Аліна Апанасова.

"Конкретної цифри поки не маємо — це технічно складно зробити. Моніторимо, бачимо, що по деяких вулицях по 100 і більше голосів, по деяких — з десяток. Переважно активно люди голосують за головні вулиці. Кількість відвідувань деяких сторінок в рази більша за кількість голосів. Чому так — важко сказати, можливо люди не хотіли реєструватися або виникали складнощі", — пояснила Апанасова.

Про те, що при реєструванні на платформі дійсно викликали складнощі, розповідають ВПО. Система декого з них не ідентифікувала як жителів громади.

перейменування вулиць
Деяких переселенців платформа ЕДЕМ ідентифікувала як жителів інших громад. Фото: скрін Лія Русик/Суспільне Донбас

Як пояснив інший член комісії Михайло Єремеєв, дійсно мали місце скарги від переселенців про те, що вони не можуть долучитися до голосування.

"Є кілька варіантів розв'язання питання — це звернутися в підтримку платформи "ЕДЕМ" і там нададуть персональний доступ, отримати консультацію за телефоном +38(099)935-77-56. І ще ми тільки-но додали таку функцію, коли можна видрукувати зразок звернення, заповнити його, сфотографувати та надіслати на електронну пошту [email protected]. Форма заяви є на сайті. Також вже є окремо перелік, з яким можна ознайомитися для зручності вибору назв із запропонованих варіантів", — розказав Єремеєв.

Чи носитиме вулиця Пушкінська ім'я азовця, що захищав Маріуполь: як проходить голосування за нові вулиці у Костянтинівці
У Костянтинівці голосуваня за нові назви вулиць триватиме до 6 грудня 2023 року. Фото: Андрій Резніков/Суспільне Донбас

Також він зазначив, що для жителів громади, у яких немає інтернету чи у них кнопковий телефон або інші причини через, які вони хочуть, але не можуть взяти участь в перейменуванні вулиць — комісія запропонувала бланки звернень розмістити у пунктах видачі гуманітарної допомоги. Там же можна ознайомитися з повним переліком нових назв, запевнив Єремеєв.

"Можна також написати звернення власноруч, умовно, я підтримую перейменування проспекту Ломоносова на проспект Бандери, наприклад. Там людина має обов'язково вказати свої персональні дані та особисто занести його за адресою Ломоносова, 156 — секретарю", — розповідає Апанасова.

Що відомо про перейменування вулиць в Костянтинівці

У Костянтинівській громаді Донецької області декомунізують назви більше 170-ти вулиць. Жителі запропонували понад 1700 нових варіантів. Лише для головного проспекту міста, що носить ім'я Ломоносова, костянтинівці надали понад двадцять варіантів. Серед них: Бандери, Зеленського, Миру, Українських героїв, Центральна авеню, Єреванська.

Комісія опрацювала варіанти, внесла власні рекомендації, тепер люди мають обрати нові за допомогою голосування, пояснила Суспільному голова комісії з упорядкування топонімів Ольга Хоменко.

Голосування розпочалося 15 листопада. Триватиме воно до 6 грудня, проголосувати можна зокрема на платформі EDEM.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок