Перейти до основного змісту
Написана "ярижкою". Де зберігають книгу Миколи Чернявського, яку вважають першим українським виданням на Донеччині

Написана "ярижкою". Де зберігають книгу Миколи Чернявського, яку вважають першим українським виданням на Донеччині

"Донецькі сонети" — цю книгу краєзнавець Дмитро Піркл називає першою, що видана українською мовою на Донеччині. Збірці понад 100 років, вона вийшла друком у Бахмуті. Автор — Микола Чернявський — поет, видавець, перекладач, який був репресований і вбитий радянською владою. Де та як зберігають книгу та всю колекцію, присвячену українському просвітнику з Бахмута — дослідник творчості Чернявського розказав Суспільному Донбас.

"Донецькі сонети" Миколи Чернявського вийшли у 1898 році у бахмутському видавництві, розповідає краєзнавець Дмитро Піркл.

"В усіх його творах оспівується український степ. І з такою любою ніжністю, що коли ти чуєш цю поезію, ти відчуваєш аромати степу, звуки степу і красу цього степу", — описує вірші дослідник творчості українського поета.

"Донецькі сонети" поета Миколи Чернявського
Кадр з відео Суспільне Донбас

Дмитро Піркл каже, не знайшов жодних інших згадок про видання ХІХ сторіччя українською мовою на території Донецької області. Тож збірку Чернявського називає першим україномовним виданням в регіоні.

"Книга була написана так званою ярижкою Жартівливо-зневажлива назва російського дореволюційного правопису, що використовувався для написання та друку творів українською мовою в Російській імперії.— це українська мова, російськими літерами. Я думаю, що саме з цих "ятів" вийшла назва ярижка. Така не дуже симпатична".

За редакцією Чернявського у Бахмуті видані й інші україномовні книги. Дмитро Піркл з’ясував, що Миколу Куліша також видавали у Бахмуті.

"Це з'ясувалось в ході наших досліджень. Я був вражений, що Куліша наприкінці ХІХ століття друкували в Бахмуті. В цей час він почав писати українською мовою", — розповідає Піркл.

Чим відомий Микола Чернявський

Микола Чернявський народився на Донеччині в 1868 році, в родині священника. Вчився у Бахмутському духовному училищі, а згодом — у духовній семінарії.

"Це була високоосвічена родина. Ця родина представляла цвіт української, інтелектуальної еліти. Родина людей абсолютно європейських", — розповідає про Чернявських краєзнавець.

Український поет Микола Чернявський
На цьому фото дружина і донька Миколи Чернявського. Фото надане Дмитро Пірклом

Просвітницький діяч, видавець, педагог, перекладач — перераховує, чим займався Чернявський краєзнавець:

"Він перекладав, і одна з перших робіт — це "Слово о полку Ігореві", яке він у Бахмуті перекладав в 1884 році. А світ побачив цей переклад лише у 60-х роках ХХ століття"

Родина поета Миколи Чернявського
Фотографія братів Чернявських, які приїхали провідати батька на Луганщину. Микола Чернявський по центру. Фото надане Дмитро Пірклом

Поезію Чернявського в радянській країні забороняли. Його тричі арештовували, 20 січня 1938 року поета розстріляли.

Де зберігають збірку Миколи Чернявського

Донецькі сонети — частина приватної колекції пам'яток про поета, що зібрав Дмитро Піркл. Зараз книга зберігається у київському музеї, краєзнавець влаштовує виставки, присвячені бахмутському письменнику.

Краєзнавець Дмитро Піркл
Кадр з відео Суспільне Донбас

Має на меті, як сам каже: повернути Миколу Чернявського "в ряди провідної української інтелектуальної еліти".

"На його вірші писав музику Кирило Стеценко, Василь Кричевський працював над обкладинками книжок, які виходили у Києві, у Львові. Це було те середовище, це був той модерн, який був притаманний всій Європі. І це наш унікальний український модерн, і в цьому є заслуга Миколи Чернявського. Він співець українського модерна, один з найпопулярніших поетів початку ХХ століття, якого радянській владі вдалося настільки стерти з пам'яті".

По-друге, каже дослідник, — потрібно нагадувати про місто, звідки родом Чернявський: Бахмут — важлива частина українського контексту на Донбасі:

"А те, що зараз росіяни роблять з Бахмутом. Місто для них ніякої вартості не представляє, тому що це не була частина їх культури, не вони його будували. Це українське, козацьке стародавнє місто".

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок