У Покровську, що на Донеччині, ремонтують школи та проєктують у них укриття. За словами заступниці начальника Покровської військової адміністрації Маргарити Ідрісової, у новому навчальному році у місті можуть відновити офлайн-навчання. Остаточне рішення ще не прийняте, та влада готується: розробили проєктно-кошторисну документацію для обладнання укриттів у 10 школах, також облаштовують підвали у 10 дитячих садочках. Скільки коштів потрібно на ремонти та як ставляться місцеві жителі до можливості віддати своїх дітей на навчання у школи цього року — у матеріалі Суспільного Донбас.
Зруйновані обстрілами школи у Покровську: які відремонтують та скільки це коштуватиме
У Покровській громаді обстрілами армії РФ від початку повномасштабного вторгнення зруйновані дві школи: навчально-виховний комплекс (школа із дитячим садочком) у місті та такий самий комплекс (школа із дитячи садочком) у Срібнянському старостинському окрузі, розповіла Суспільному заступниця начальника МВА Маргарита Ідрісова.
Срібнянська школа тричі була під обстрілами. У цій школі коштом міського бюджету та благодійних організацій вдалось засклити вікна та виконати ще деякий ремонт, аби будівля не руйнувалась далі.
Навчально-виховний комплекс у місті російські війська зруйнували минулого року у листопаді, обстріляли школу з РСЗВ — вибиті вікна, стіни посічені уламками, потрощений дах. Школа потребує масштабного ремонту, розказав Суспільному начальник Покровської військової адміністрації Сергій Добряк: "Деякий конструктив порушено".
За його словами, благодійна організація "Джем" (фонд американського бізнесмена та мецената Говарда Баффета) допомагає із ремонтом школи "в консервуванні і відновленні цієї школи".
Благодійники замінили в школі 195 вікон. Добряк каже, таким чином вдасться зберегти будівлю школи від подальших руйнувань. Зараз влада шукає гроші для капітального ремонту даху.
"Ми вже збираємося робити проєктно-кошторисну документацію на відновлення, подавати на відповідну комісію по відновленню житла і комунальної власності, щоб наші діти мали змогу навчатися там, де вони і навчалися", — пояснює Сергій Добряк.
Проєктування укриттів та навчальний рік офлайн у Покровську
Разом з тим Покровська МВА розробила проєкти на обладнання укриттів в місцевих навчальних закладах. За словами заступниці начальника Покровської військової адміністрації Маргарити Ідрісової, школах міста укриттів наразі немає — є підвали або технічні підпілля.
"Немає укриттів при школах, щоб вони називалися хоча б найпростішими. Є підвали. Звичайно ми містом розробили проєкти. З 20 шкіл в нас є підвали в 10 школах, інші — це технічні підпілля. Для цих 10 шкіл (які мають підвали) ми розробили проєкти, і вже сьогодні отримали проєкти, з якими ми можемо подаватися на обласну субвенцію, на міжнародну донорську допомогу", — розказала заступниця начальника Покровської військової адміністрації.
За словами Маргарити Ідрісової, на обладнання укриттів в 10 школах потрібно 23 мільйони гривень.
"Навіть найпростіші укриття мають мати — систему вентиляції, освітлення, опалення, тощо", — розказала Маргарита Ідрісова.
З 22-х дитячих садочків міста підвали мають 10. Саме в них також облаштовують укриття, додала Ідрісова. Там вже йдуть ремонти коштом місцевих підприємств, каже вона.
"Ми звернулися до соціально відповідального бізнесу, що знаходиться на території громади. І вони забрали всі ці 10 садочків, в яких роблять нам укриття. Задля того, щоб, будемо намагатися першого вересня вийти в офлайн режимі, може в змішаному режимі", — пояснила заступниця начальника МВА.
Суспільне на вулицях Покровська запитало думки батьків щодо повернення дітей за парти. Ось декілька відповідей:
"Я не думаю, що це безпечно, тому що є прильоти і чим це може завершитися незрозуміло", — каже жителька Покровська Ірина.
"Я — вчитель і теж не піду працювати, тому що діти різні, і вони по-різному будуть сприймати небезпеку. Один буде швидко йти, другий взагалі зупиниться. Як я візьму на себе цю відповідальність? В жодному разі, тому що кожна дитина індивідуальна. Я не візьму на себе відповідальність відповідати за багато дітей", — поділилась думкою жителька Покровська Марина.
"Судячи з останніх подій — ні. Хоча, дуже би хотілося, а так — ні. Небезпека. Ти не знаєш в який момент, що і де буде", — каже жителька Покровська.
"Дітей треба вчити, як і нас вчили, щоб вони були не на одинці з екраном, а в компанії. Офлайн це краще, ніж онлайн", — каже житель Донеччини Віктор.
"Ми проводили опитування серед наших батьків, в нас є батьківська рада небайдужих батьків. Ми проводили опитування: звичайно, всі зголошуються вийти після перемоги", — розказала заступниця начальника адміністрації Маргарита Ідрісова.
Остаточного рішення, як будуть навчатися діти з вересня — онлайн, як і весь час повномасштабного вторгнення, чи офлайн — наразі немає.
В Покровській громаді налічується 50 освітніх закладів (школи, дитячі садки, позашкільні навчальні заклади). 20 шкіл — пошкоджені уламками снарядів та вибухами. Залишаються в громаді, за даними Ідрісової, близько п'яти тисяч дітей шкільного і дошкільного віку.
Що відомо про навчання очне у школах Донецької області
Як повідомляв наприкінці травня начальник Донецької ОВА Павло Кириленко, до початку нового навчального року на Донеччині в школах планують облаштувати чотири укриття та частково відновити очне навчання. Область цього року отримує з державного бюджету у понад 23 мільйони гривень: це цільова субвенція - саме на облаштування захисних споруд у навчальних закладах.
"Наразі готуємось до пілотного проєкту, коли частина учнів, які перебувають на Донеччині змогли навчатись в укриттях шкіл, де вони будуть зроблені. 23 мільйони — це звісно незначна сума, її вистачить на чотири укриття. Гроші вже розподілені", — пояснював тоді Кириленко.
За його словами, для облаштування таких укриттів, які дозволять перейти на навчання офлайн, обрали школи Краматорська, Добропілля та Покровська.
Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram