Збитки на сотні мільйонів гривень. Яке медичне обладнання на Донеччині втрачене, скільки лікарень пошкоджені

Збитки на сотні мільйонів гривень. Яке медичне обладнання на Донеччині втрачене, скільки лікарень пошкоджені

Ексклюзивно
Збитки на сотні мільйонів гривень. Яке медичне обладнання на Донеччині втрачене, скільки лікарень пошкоджені
Російські окупаційні війська зруйнували будівлю Краматорської психіатричної лікарні, вдаривши по ній ракетою С300. Вересень 2022 рік. Фото: департамент охорони здоров'я Донецької ОДА/Facebook

Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень від початку повномасштабного вторгення. Зіпсоване і медичне обладнання: апарати комп’ютерної томографії, ультразвукові діагностичні системи, системи інтенсивної терапії новонароджених. Збитки — на сотні мільйонів гривень. Про обсяги руйнувань, вартість втраченого та брак фахівців в регіоні повідомили в департаменті охорони здоров’я Донецької обласної державної адміністрації у відповідь на запит Суспільного Донбас.

За даними департаменту, станом на 15 квітня 2023 року на підконтрольній території Донецької області діють 76 закладів охорони здоров’я. З них 25 — центри первинної медико-санітарної допомогиПервинна медична допомога надається в сільських лікарських амбулаторіях, амбулаторіях загальної практики – сімейної медицини, центрах первинної медико-санітарної допомоги. Первинна лікарська медична допомога включає: експрес-діагностику, визначення маршрутів пацієнтів для надання вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги та санаторно-курортного лікування, лікування основних найпоширеніших захворювань, травм і отруєнь, профілактичні заходи., ще 25 — медичні заклади вторинного рівняВторинна (спеціалізована) медична допомога передбачає спеціалізовані медичні послуги, що у плановому порядку та у невідкладних (екстрених) випадках надаються в амбулаторних умовах та в лікарнях. Лікарні, які надають вторинну медичну допомогу, поділяють на п’ять типів: інтенсивної допомоги, планового лікування хронічних хворих, відновного лікування, хоспіси тощо. та 26 — спеціалізовані.

Також там повідомили, що 15 медзакладів Донеччини відновили свою роботу в інших регіонах країни. Більша частина — релоковані до Києва та Київської області. Деякі переміщені до Дніпропетровської, Кіровоградської, Львівської та Чернівецької областей.

Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень
Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень. Інфографіка: Суспільне Донбас

"Після переміщення з окупованих територій Донецької області та зони активних бойових дій ці заклади продовжують надавати медичну допомогу внутрішнім переселенцям за їхнім місцем розташування", — йдеться в відповіді.

Зокрема, у Кропивницький з Донецької області переїхали травматологічна лікарня і науково-дослідний інститут травматології та ортопедії .

Маріупольська обласна лікарня інтенсивного лікування тепер працює у Києві. Під час евакуації з блокадного міста обладнання перевезти не вдалося, з тисячі медичних працівників до столиці евакуювалися 90.

Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень
Обласна лікарня інтенсивного лікування, яка до повномасштабного вторгнення була розташована у Маріуполі, відновила роботу в евакуації у Києві. Фото: Павло Кириленко/ Facebook

Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень
У кропивницькій лікарні святого Луки з 2022 року, крім місцевих лікарів, працюють два колективи з Лимана Донецької області. Фото: Суспільне Кропивницький

Медичні хаби Торецького центру сімейної медицині працюють у Дніпрі, Хмельницькому, Черкасах та три в Києві, розповіла директорка закладу Ганна Рябова.

Інфраструктура: скільки об'єктів охорони здоров'я зруйновані

У результаті бойових дій, що ведуться військами РФ на території Донецької області, з початку вторгнення на 15 квітня 2023 року пошкоджені 83 будівлі охорони здоров’я, зазначають у відомстві.

Зокрема, 53 — лікарні, що надають медичну допомогу вторинного та третинного рівнівТретинна (високотехнологічна) медична допомога передбачає діагностичні та лікувальні медичні послуги, які недоступні на рівні первинної та вторинної (спеціалізованої) допомоги, і надається з використанням високотехнологічного обладнання за направленням служб вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги. Клінічна база закладу третинної медичної допомоги передбачає її використання для проведення пріоритетних наукових досліджень та до- і післядипломної підготовки медичних працівників., ще 30 — це будівлі "первинки".

Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень
23 жовтня 2022 рік. Лікарня у Бахмуті потрапила під ворожий обстріл. Фото: Павло Кириленко/Facebook

І додали, що внаслідок пошкоджень та руйнувань лікарень, зіпсоване також майно — медичне та технологічне обладнання: "Це зокрема багатовартісне — рентген-діагностичні системи, апарати комп’ютерної томографії, ультразвукові діагностичні системи, системи інтенсивної терапії новонароджених, апарати для штучного дихання і дихальної терапії, автотранспорт, офісна техніка та інші матеріальні цінності".

Орієнтовні збитки — понад 360 мільйонів гривень (366 634,964 тис. грн), підрахували в департаменті охорони здоров'я області. Цифра дуже приблизна, зазначають у відомстві.

"Наразі можливість безпечного та безперешкодного доступу уповноважених фахівців до активів більшості закладів охорони здоров’я, що розташовані на території Донецької області, відсутня", — відповіли у профільному департаменті Донецької ОДА на запит Суспільного Донбас.

Скільки медиків області залишаються працювати в регіоні

За даними департаменту, на сьогодні в Донецькій області працює понад п'ять тисяч медиків, у лікарнях є брак спеціалістів.

"В області продовжують свою діяльність 5227 медичних працівників. Існує дефіцит лікарів анестезіологів, лікарів-анестезіологів дитячих, лікарів з невідкладних станів, лікарів-хірургів, лікарів-хірургів дитячих, лікарів-патологоанатомів" — зазначили у відомстві.

Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень
Майже сто будівель медичних закладів Донеччини зазнали пошкоджень. Інфографіка: Суспільне Донбас

Через переїзд, за рік 15% жителів Донеччини розірвали декларації зі своїми сімейними лікарями: "Станом на 1 січня 2022 року кількість декларацій була 1 мільйон 379 тисяч. Станом на 1 січня 2023 року вона зменшилася до 1 мільйона 186 тисяч", — йдеться у відповіді на запит.

Читайте також

Втрачене обладнання та медики-переселенці. Як обласна маріупольська лікарня працює у Києві

Пункти видачі ліків, паліативна і психологічна допомога: як у прифронтовому Торецьку працює "первинка"

У Кропивницький переїхали два медичних заклади з Донеччини. Де розмістилися?

"Оглядаєш пацієнта, а на тебе летять вибиті вікна". Розповідь лікарки з Торецька, яка працює в медичному хабі Дніпра

"Госпітальєри" евакуюють поранених бійців на Донеччині: чим обладнаний їхній автобус і чому кращий за "швидку"

На Тернопільщині роботу лікарні організовує медик, який переїхав з Донеччини

З 1 квітня рецептурні ліки виписуватимуть за е-рецептом. Що зміниться для жителів Донеччини

Зруйнована Донеччина: втрати за рік війни в цифрах

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, Viber, Facebook, YouTube та Instagram

На початок