У Маріуполі хвилиною мовчання та покладанням квітів вшанували пам’ять репресованих радянською владою греків, повідомляє Суспільне.
15 грудня — День пам’яті жертв "Грецької операції НКВС". Через масштабні репресії впродовж 1937-1938-го років, цей період в історії отримав назву "Великий терор".
Вшанувати пам’ять батька, на мітинг-реквієм прийшла Анастасія Сокол. Коли її батьку було 27, його репресували разом з родиною.
"До Уралу коли приїхали, вирили там ями, хто їх там чекав. Викопали в тайзі ями, в ті ями поклали гілки, і по чотирьох кутах — чотири людини... Я читала архівну справу мого тата і там акт, як вилучили подушки, ковдру — акт вилучення майна, читала та плакала", — згадує Анастасія Сокол.
Вшанувати пам’ять родичів біля меморіалу жертвам Голодомору та репресованих прийшов і Євгеній Скудар. Двох його прадідів заарештували радянські спецслужби.
"У них відібрали все майно, вони вимушені були тікати. Чотири роки вони переховувалися, постійно змінювали місце проживання. Але, на жаль, мого прадіда розстріляли, бо немає жодних документів, він просто зник після того, як його затримали. А його брата, ми знайшли документи, відправили до Магадану, за статтею Політична зрада", — розповів Євгеній.
За словами членкині Маріупольської спільноти греків Ганни Кропевнянської, НКВС в основному репресувала інтелігенцію.
"Це пам'ять, це ми повинні знати, без минулого не буде майбутнього. Тому ми прийшли, щоб вшанувати пам'ять репресованих людей, яких спіткала ця трагедія. У той час НКВС в основному знищувало інтелігенцію: лікарів та учителів", — відзначила Ганна Кропевнянська.
На Донеччині, за інформацією Кропевнянської, під час репресій було розстріляно майже п’ять тисяч греків, переважно це були чоловіки.
Що відомо
- 12 грудня 1937 року вийшла директива НКВС №50215, яка дала поштовх "Грецькій операції". Арешти пройшли в усіх місцях проживання греків, зокрема в Криму, Одеській та Донецькій областях, Харкові та Києві, повідомляють історики Українського інституту національної пам’яті.
Читайте нас у Telegram: усі новини Донбасу