15 лютого 32 річниця виведення колишніх радянських військ з республіки Афганістан. Війська Радянського союзу тоді воювали проти повстанських груп моджахедів. Серед воїнів-інтернаціоналістів воювали 160 тисяч українців.
Як розповів Суспільному голова Костянтинівської громадської організації "Шурави" Володимир Доренський, в музеї збереглися світлини костянтинівців, які загинули в Афганській війні. Поруч зі світлинами пам’ятки тієї війни — муляжі боєприпасів та особисті речі бійців.
"Це все збиралося по крупицях, десь щось у когось брали, десь виписували через інтернет, шукали. Це сумки з магазинами, які ми носили на ременях", — ділиться спогадами чоловік.
За словами Володимира, в Афганістан він потрапив у 18 років, служив артилеристом.
"Літаком нас висадили в Кабулі. Вночі на сопку привезли й там ми облаштувалися, стояли на чергуванні штабу армії. Штаб армії розташовувався в палаці Хафізулли Аміна, він був розбитий і там базувався штаб 40 армії. Ми прикривали повітряну і наземну ціль їхню", — згадує чоловік.
Володимир розповів Суспільному, що служив він півтора року, отримав осколкове поранення голови, коли поруч розірвалася граната.
"На перевалі колона йшла, утворився затор і багато загиблих було хлопців. І коли в госпіталь почали привозити, ми це бачили, моторошно було. Поранення це одне, а коли він роздавлений танком, або ще щось — це моторошно дивитися", — каже чоловік.
Голова Костянтинівської спілки інтернаціоналістів Микола Кириленко розповів Суспільному, що він два з половиною роки воював в Афганістані.
"В задачу нашу входило: вертоліт Мі-8 — супровід колон, доставка боєприпасів, забирали поранених і вбитих, звозили на аеродром з майданчиків зі всіх. Пробули там рік і 7 місяців перший раз", — згадує чоловік.
За словами Миколи, у 1987 його гвинтокрил обстріляли, чоловіка контузило.
"Там немає лінії фронту, все партизанщина, люди у своїй країні, вони знають все, вони захищали своє. Ми, з одного боку, надавали їм допомогу, наскільки правда це ніхто не замислювався, був наказ", — розповідає Микола Кириленко.
Спеціалістка Державного архіву Донецької області Яна Сорокіна, розповіла Суспільному, що у 1994 році в Костянтинівці встановили пам’ятник воїнам-афганцям.
"Це фотографії з фотокаталогу держархіву області, є така ще інформація що це перший в Україні пам’ятник присвячений воїнам афганцям", — говорить Яна.
Біля пам’ятника є меморіальні дошки із загиблими костянтинівцями. Всього їх 9 чоловік. На дошці написані їх прізвища, ім’я, дата народження та дата смерті.
Також в архіві збереглися фото солдат з Афганістану, їхні анкети та листи до рідних.
Наразі місцева спілка воїнів інтернаціоналістів об’єднала 126 людей.