Перейти до основного змісту
Від юрисконсульта в Луганську до голови Адміністрації президента: що відомо про Портнова

Від юрисконсульта в Луганську до голови Адміністрації президента: що відомо про Портнова

Портнова застрелили в Іспанії
Андрій Портнов у Верховній Раді. УНІАН

Соратник Тимошенко та голова адміністрації Януковича, автор позовів проти журналістів щодо захисту честі та гідності, фігурант кримінальних справ та санкційних списків. Все це про уродженця Луганська Андрія Портнова, якого 21 травня застрелили в Іспанії. Що відомо про Портнова — зібрало Суспільне Донбас.

Від юристконсульта приватної фірми до керівника Адміністрації президента

Портнов народився у Луганську 27 жовтня 1973 року. Там закінчив школу, а після два роки проходив військову службу. З 1993 року почав юридичну кар'єру, був юрисконсультом у приватній фірмі та одночасно навчался на заочному відділенні юридичного факультету Східноукраїнського державного університету. У 1996 році він вже очолив юридичну фірму "Укрінформправо".

З 1997 по 2021 роки Портнов працював у Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку на посадах: головного спеціаліста, начальника відділу, керівника групи помічників і радників Голови Комісії, начальника управління. А у 2003-2005 роках був членом Комісії та керував її апаратом.

Як повідомляли журналісти Радіо Свободи, карʼєра Портнова у Держкомісії завершилися після того, як наприкінці 2004 року в правоохоронні органи поскаржилася начальниця юридичного управління ДКЦПФР Оксана Сахнацька, яка звинуватила Андрія Портнова в тому, що він погрожував їй "убивством прямо в приміщенні Держкомісії".

У 2006 році Портнов стає нардепом. Він балотувався від Блоку Юлії Тимошенко. На позачергових парламентських виборах він знов проходить до парламенту від "БЮТ" та стає заступником цієї парламентської фракції. Також у парламенті цього скликання Портнов очолив Комітет з питань правосуддя.

У травні 2009 року, за квотою юридичних вищих навчальних закладів Портнова обрали членом Вищої ради юстиції.

У 2008 році за дорученням Юлії Тимошенко Портнов працював над спільними з Партією регіонів законопроєктами, що послаблювали владу тодішнього президента Віктора Ющенка.

На президентських виборах у 2010 році Портнов був заступником керівника передвиборчого штабу Юлії Тимошенко. Після її поразки у другому турі (голосування відбулось 7 лютого 2010 року ред.) він допомагав готувати позов до Верховного Суду щодо фальсифікації підрахунків голосів.

2 квітня 2010 року тодішній президент Янукович своїм указом призначає Портнова заступником глави Адміністрації президента та керівником Головного управління з питань судової реформи та судоустрою.

У 2011 році Портнов стає вже радником президента та, за інформацією Детектор медіа, очолює групу з розробки проєкту нового Кримінального процесуального кодексу України. Цю редакцію у 2012 році схвалив парламент.

Революція гідності та втеча з України

Портнова називають ініціатором розробки "диктаторських законів" від 16 січня 2014 року, які були направлені проти Євромайдану та учасників Революції гідності. Згодом він заперечував свою причетність до їх написання та розробки.

Після втечі Януковича Портнов також залишив Україну. Спочатку він виїхав до Москви, а згодом жив у Відні.

У березні 2014 року проти Портнова прокуратура відкрила кримінальні провадження за фактами погроз нардепам, привласнення коштів Київського національного університету та Київського національного економічного університету на 137,6 тисячі гривень, й можливого привласнення сум незаконних виплат колишнім співробітником АП в особливо великих розмірах. Згодом у січні 2015 року Міністерство внутрішніх справ оголосило його у розшук.

Також в березні 2014 року Портнов потрапив до списку 18 людей, наближених до Віктора Януковича, для яких Рада Європейського Союзу ухвалила персональні санкції. Рівно через рік санкції з Портнова та ще трьох соратників Януковича зняли через те, що Генпрокуратура не надала доказів їхніх злочинів.

Пізніше, у листопаді 2015 року, суд Люксембурга задовольнив його позов про визнання санкцій незаконними.

У 2017 році НАБУ відкрило проти Портнова кримінальне провадження, йому інкримінували незаконне збагачення — підозрювали в отриманні незаконних виплат на загальну суму 26 мільйонів гривень у період з липня 2011 року по грудень 2013.

Справу закрили в березні 2019 року після скасування Конституційним Судом норми про незаконне збагачення.

У березні 2018 року СБУ відкрила проти Портнова кримінальне провадження за підозрою в державній зраді, звинувативши у сприянні окупації української території. Портнов нібито готував постанову Верховної Ради Криму під час початку анексії Криму.

Повернення в Україну

19 травня 2019 року Портнов повідомив, що повернувся в Україну. Попри це, в січні 2020 року Печерський районний суд Києва ухвалив рішення, згідно з яким Портнов нібито проживав в Україні попередні п'ять років.

Портнов виступав за амністію "Беркуту", погрожував журналістам, неодноразово подавав позови проти медіа та активістів. Також його ім'я є у базі "Миротворця" та у Реєстрі зрадників, який веде Рух Чесно.

Ще Портнов перебуває під санкціями США з грудня 2021 року. його внесли до переліку осіб за так званим "актом Магнітського". До цього списку вносять високопосадовців, причетних до порушення прав людини та масштабної корупції. У Міністерстві фінансів США пояснили, що станом на 2019 рік Портнов "ужив заходів для встановлення контролю над українськими судами, зміни відповідного законодавства, призначення наближених до себе осіб на високі судові посади і "придбання" судових рішень".

У березні 2022 року журналісти "Схем" встановили, що родина Портнова володіє нерухомістю в Москві, яку він придбав після 2014 року, а також показали те, що назвали "таємнею фортецею" Портнова під Києвом.

У грудні 2024 року на сайті уряду оприлюднили петицію з вимогою запровадити санкції РНБО проти Портнова. Вона набрала необхідні для розгляду 25 тисяч підписів. У січні 2025 року премʼєр-міністр Денис Шмигаль сказав, що уряд не вбачає підстав застосувати санкції проти Портнова.

"За результатами опрацювання зазначеного доручення Мінекономіки прийшло до висновку, що петиція не містить обставин, що можуть розглядатися як підстави для застосування санкцій згідно із законом. При цьому рішення США про застосування санкцій не є визначеною законом підставою для застосування санкцій", — йшлося у відповіді.

Після початку повномасштабного вторгнення у червні 2022 року, за інформацією "Радіо Свобода", Портнов виїхав з України до Угорщини через пропускний пункт у Закарпатті.

Читайте всі новини Донбасу в Telegram, WhatsApp, Facebook, YouTube, TikTok, Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок