Перейти до основного змісту
Чехія готує рішення про статус українців з тимчасовим захистом після завершення війни: як реагують біженці

Чехія готує рішення про статус українців з тимчасовим захистом після завершення війни: як реагують біженці

Чехія напрацьовує рішення про статус українців, які наразі користуються тимчасовим захистом, після оголошення припинення вогню або завершення війни. Зокрема, пропонують автоматично припинити надавати тимчасовий статус біженцям, але вони все одно зможуть залишатися в країні протягом певного періоду часу.

Як ставляться до такого рішення українці, які через війну проживають у Чехії, — дізналися кореспонденти Суспільного.

Що відомо про рішення щодо статусу українців з тимчасовим захистом після завершення війни

Як повідомив чеський міністр внутрішніх справ Віт Ракушан, у разі припинення вогню або завершення війни в Україні, Чехія автоматично припинить надавати тимчасовий захист українцям. При цьому біженцізможуть залишатися в країні протягом певного періоду часу – наприклад рік або півтора року. Для цього вони мають перереєструватись за іншим статусом, як і інші іноземці.

Крім того, у Євросоюзі планують створити "центри повернення" для українців, які стануть посередником у їхньому поверненні до своїх домівок. За даними міністра, обговорення вже були в Німеччині, Польщі та Австрії, такий центр створять і в Чехії.

Як реагують на такі заяви біженці

Ксенія народилася у Балаклії на Харківщині. Перед початком повномасштабного вторгнення деякий час проживала у Дніпрі, втім вирішила повернутися до рідного міста, де потрапила під окупацію військ РФ. Звідти дівчині вдалося виїхати до Чехії, там вона проживає і досі. Ксенія розповіла Суспільному: вважає рішення чеської влади цілком логічним.

"Для мене головне, щоб війна закінчилася, а решта — питання часу та вибору кожного. Українців ніхто не виживає, просто після завершення війни повернуться стандартні правила перебування, як це було до 2022 року. Кожен зможе самостійно вирішити, залишатися за кордоном на інших підставах чи повертатися додому", — розказала вона.

Немає занепокоєння і серед інших біженців, з якими спілкується Ксенія. Дівчина зазначила: крім статусу тимчасового захисту, існує багато інших способів легально проживати в країні, наприклад — робота. Також вона вважає, що Чехія, як демократична країна, не вдаватиметься до надто радикальних заходів щодо вразливих категорій населення.

"Моє оточення досить усвідомлене й розуміє, що такі зміни могли статися. Звичайно, є й ті, хто невдоволений, але я не зовсім розумію чому. Коли війна закінчиться, це природно, що віза тимчасового захисту для українців також завершиться. Проте існує багато інших способів легально залишитися в країні, і всі українці, які працюють, матимуть таку можливість", — зауважила дівчина.

У Балаклії живуть рідні Ксенії. Вона ж планує залишатися у Чехії і після припинення війни в Україні.

"Я планую залишатися тут, але дуже сумую за Україною. Усе може змінитися, залежно від обставин, які складуться в майбутньому. Мої рідні залишаються в Україні, вони не хочуть покидати свій дім, і я їх у цьому розумію", — сказала біженка.

Що відомо про допомогу українським біженцям у Чехії

Чехія входить до трійки європейських країн із найбільшою кількістю біженців з України українських біженців. За даними ООН, станом на грудень 2024 року країна прийняла близько 390 тисяч українців, які виїхали через повномасштабне вторгнення РФ.

Рада Європейського Союзу 25 червня 2024 року, ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту до 4 березня 2026 року для понад 4 мільйонів українських біженців, які залишили Україну через повномасштабне вторгнення РФ в Україну.

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Топ дня
Вибір редакції
На початок