Музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича в Залізничному районі Львова, який згорів вщент від падіння уламків російського дрона в ніч на 1 січня 2024 року, планують відбудувати. Зокрема, сходи, де прийняв останній бій Шухевич, планують укріпити. Наразі для відновлення музею вже зібрали 1 млн грн.
Про це у коментарі для Суспільне Культура повідомив Євген Бойко, керівник справ виконавчого комітету Львівської міської ради.
За словами Бойка, сходи, на яких Роман Шухевич прийняв останній бій 5 березня 1950 року, стануть основою нової експозиції музею. Реставрація — це не лише про відновлення первинного вигляду садиби на Білогорщі, а й про відновлення матеріального свідчення історичної події.
"На реставрацію сходів, що були пошкоджені внаслідок цілеспрямованої атаки російських військ, недавно спрямували 292 211 грн. Через сильне ушкодження вони більше не можуть виконувати свою функцію, проте зберігатимуться як музейний експонат. Ця ділянка особливо цінна тим, що саме тут Роман Шухевич прийняв свій останній бій. Крім того, сходи з'єднували його сховок із зовнішнім подвір'ям", — мовить Бойко.
Реставрацію сходів робитимуть на основі 3D-сканування
Корисним для реставрації виявилась 3D-фіксація музею, яку здійснила команда Skeiron, коли музей ще був цілим. Оцифрування зберегло інформацію про точне геометричне розташування елементів будівлі, деталі оздоблення. Зокрема, завдяки цифровому відтворенню ідентифікували й складували понад 50 палетів автентичної цегли.
Окремо сходи не оцифровували, для цього потрібно б було їх демонтувати. А втім, наявні 3D-моделі від Skeiron є достатньо інформативними, щоб відтворити їх з урахуванням найменших дрібниць.
Сходи після пожежі та руйнування музею мають аварійний стан. Проте їм додадуть приховану конструкцію, щоб уможливити безпечне пересування ними.
"Розраховуємо завершити реставраційні роботи протягом 7 місяців. Основні виклики мають технічний характер: серйозні пошкодження, завдані обстрілом, багаторічне нашарування фарби, що сприяло руйнуванню деревини, а також локальні ураження комахами, які спричинили трухлявість окремих елементів. Частина деталей потребує складних реставраційних втручань або часткової заміни з обов’язковим дотриманням історичної достовірності", — розповів Євген Бойко.
Як залучають кошти для відновлення музею Шухевича
Аби залучити грантову підтримку для завершення відновлення музею, команда архітекторів розробляє остаточний проєкт, в якому точно розпишуть проєктно-кошторисну документацію з чіткими сумами коштів, які для цього необхідні.
На даний час команда відновлення музею Шухевича шукає грантові можливості: "Уже зараз маємо позитивний відгук: наших міжнародних колег вражає, що в Україні, попри війну, тривають процеси відновлення закладів культури — сфери, яка зазвичай не є серед перших у фокусі під час відновлення".
Крім того, кошти для відновлення отримуватимуть із благодійних акцій, аукціонів, публічних подій.
"Закликаємо бізнес-спільноту та всіх львів'ян долучитися до збору коштів. Відновлення Музею Романа Шухевича — це справа гідності нашої громади. До слова, вже в скорому часі ми будемо оголошувати тендер на визначення підрядника, який і буде відновлювати зруйнований музей", — каже Євген Бойко.
Станом на 4 квітня 2025 року на рахунку відновлення Музею Романа Шухевича є майже 1 мільйон гривень. Ці кошти зібрали частково з відрахувань одноденного заробітку працівників Львівської міської ради.
Три львівські музеї (Соломії Крушельницької, "Територія Терору", Музей народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького) до дня вбивства Романа Шухевича зібрали майже 200 тисяч гривень за два дні продажу квитків.
Яким буде відновлений музей Романа Шухевича
Першим і головним завданням для відновлення музею є відновлення будівлі, яка має зберегти візуальну схожість із виглядом до дронової атаки 1 січня 2024 року. Попри це планують адаптувати простір під сучасні вимоги.
Уже після завершення цього етапу музей наповнюватимуть експозицією, над якою працює Львівський історичний музей та їхні колеги.
В оновленій експозиції, окрім сходів, велику роль відіграє криївка, в якій переховувався генерал-хорунжий Роман Шухевич. Площу музею порівняно з попереднім збільшать майже на половину, зокрема завдяки суміжним будівлям. На території облаштують зал для просвітницьких заходів, зустрічей, навчання, національно-патріотичного виховання.
Також створять меморіальний сквер імені Романа Шухевича, що матиме освітні зони коло озера. Вуличну фурнітуру облаштують навкруги пам'ятника генерал-хорунжому УПА, а весь простір комплексу буде інклюзивним.
Чи стане музей безпечнішим
"Безумовно. Проєкт реконструкції передбачає укріплені конструкції, сучасну протипожежну систему, зовнішнє й внутрішнє відеоспостереження, а також інтегроване сховище-укриття для відвідувачів. Ми плануємо облаштувати укриття з трьома аварійними виходами та конструктивними рішеннями, які відповідатимуть сучасним вимогам", — розповів Бойко.
Що відомо про руйнування музею Романа Шухевича
- У новорічну ніч росіяни атакували Львівську область безпілотниками типу "шахед". Внаслідок падіння уламків було повністю зруйновано музей Шухевича в Білогорщі та пошкоджено університет у Дублянах, де колись вчився Степан Бандера.
- Від музею генерал-хорунжого УПА залишилися тільки стіна та купа цегли. Більшість експонатів — понад 600 — музейники сховали. Були знищені меморіальні речі Романа Шухевича: стіл, крісла, фотель, фортепіано тощо.
- Двадцять сьомого лютого у Львові оголосили відкритий архітектурний конкурс на відбудову музею Романа Шухевича. На розгляд комісії представили сім проєктів.
- Тридцятого червня у Львові визначили переможців архітектурного конкурсу на відновлення музею Романа Шухевича. Ним став архітектор Андрій Лесюк та його команда.
- Архітектурна команда Guess Line Architects підготувала проєкт відновлення музею генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича. Відновлений музей збільшиться на 49 % та матиме площу 312,4 м².
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]