Відновлення музею Шухевича: у Львові обрали переможців архітектурного конкурсу

Відновлення музею Шухевича: у Львові обрали переможців архітектурного конкурсу

Сьогодні, 30 червня, до річниці від дня народження Романа Шухевича на місці зруйнованого російським обстрілом музею генерал-хорунжого УПА на Білогорщі презентували ескіз проєкту відновлення будівлі. Переможцем Всеукраїнського архітектурного конкурсу став Андрій Лесюк та його команда.

Більше про проєкт архітектор розповів Суспільному.

Серед робіт Андрія Лесюка — меморіал Небесної сотні у Львові. За словами архітектора, проєкті музею Романа Шухевича команда хоче зберегти те, що вціліло після обстрілу:

"Ця стіна є цінною тому, що вона є збережена. Те, що зруйноване, воно відновлюється і не повинно бути фальшивим, воно має доповнювати й підкреслювати справжність, яка залишається. Також ми залишаємо столярку, відреставруємо її, бачу частково є. Дещо взагалі треба повністю відновлювати, але такі важливі елементи підкреслюють цінність цієї споруди".

Андрій Лесюк із командою, 30 червня 2024
Андрій Лесюк із командою, 30 червня 2024. Суспільне Львів/Іванка Дусько

Згідно з ідеєю команди, відбудований простір буде інклюзивним. Також врахували прилеглі до музею території й планують почистити озеро поруч. Проєкт обирала спеціальна комісія, яка радилися з донькою Шухевича Марією Трильовською.

Візуалізація відбудови музею Шухевича
Візуалізація відбудови музею Шухевича. Пресслужба Львівської міської ради

"Мені б хотілося, щоб він не виглядав як бетонний куб. Хотілося б, щоб він виглядав більше на живий будинок, в якому Роман Шухевич жив два роки і в якому загинув. Будемо бачити, треба затверджувати щось і треба щось будувати", — каже Марія Трильовська.

Наступним етапом буде робота з кресленнями та напрацювання проєкту. Музей відбудують музей за гроші благодійників, розповів міський голова Львова Андрій Садовий.

Що відомо про руйнування музею Романа Шухевича

  • У новорічну ніч росіяни атакували Львівську область безпілотниками типу "шахед". Внаслідок падіння уламків було повністю зруйновано музей Шухевича в Білогорщі та пошкоджено університет у Дублянах, де колись вчився Степан Бандера.
  • Від музею генерал-хорунжого УПА залишилися тільки стіна та купа цегли. Більшість експонатів – понад 600 – музейники сховали. Були знищені меморіальні речі Романа Шухевича: стіл, крісла, фотель, фортепіано тощо.
  • 27 лютого у Львові оголосили відкритий архітектурний конкурс на відбудову музею Романа Шухевича. На розгляд комісії представили сім проєктів.
На початок