Перейти до основного змісту
Свято Андрія Первозванного: 5 атрибутів та ритуалів, без яких не можна було уявити цей день в давнину

Свято Андрія Первозванного: 5 атрибутів та ритуалів, без яких не можна було уявити цей день в давнину

Свято Андрія Первозванного
Галина Мазепа, Ворожіння, 1946 р. Енциклопедія сучасної України

30 листопада (раніше — 13 грудня) відзначають Свято святого апостола Андрія Первозванного за новим стилем.

Це свято є важливою подією в християнській традиції. Воно присвячене першому з учнів Ісуса Христа, якого він покликав до апостольської місії. Його постать символізує віру та покликання служити Богові.

Для українців це також день, багатий на традиції та обряди, які поєднують у собі християнські ідеї та давню народну культуру. Це свято поєднує в собі язичницькі традиції та християнські мотиви. Воно відоме своїми веселими гуляннями, обрядами та ворожіннями.

Через глобалізацію, урбанізацією та зменшенням інтересу до обрядовості серед молоді, деякі з традицій та атрибутів цього свята забуваються. Суспільне Культура нагадує про деякі з них.

  • Вечорниці

Раніше молодь збиралася в хатах для співів, танців та розваг. Як оповідає Суспільне Черкаси, коли заходили до хати, дівчата просили: "Тітонько, пустіть нас до хати", а тітка завжди говорила "Я вас пущу до хати, але тільки без хлопців". Дівчата погоджувалися і виголошували традиційне для Андріївських вечорниць: "Тітонько, де ж у вас ваші ключі?". Тітка відповідала: "На горищі у вівсі, щоб заміж повиходили всі". Дівчата дякували і господиня просила їх до своєї світлиці".

Серед жартів: "галасливі дзвони" — до воріт прив’язували дзвони, щоб створити шум, коли хтось заходить.

У наш час ця традиція втратила популярність, поступившись сучасним формам дозвілля.

Свято Андрія Первозванного: 5 атрибутів та ритуалів, без яких не можна було уявити цей день в давнину
Вечорниці на Андрія. Фото надане Оксаною Іванченко
  • Гадання дівчат на нареченого

Найбільш популярний обряд — це ворожіння на судженого.

"Закликаю долю і Калиту — помічника сонця притягнути гарного, роботящого чоловіка у мій дім. Нехай любить мене і наших діток". Такими словами і думками, які були на серці, дівчата промовляли свої найзаповітніші мрії. Бо вірили, що в ніч проти Андрія — а сьогодні це з 29 на 30 листопада — все здійсниться", — розповіла дослідниця народних традицій, звичаїв та обрядів Ольга Євменчук.

Існує багато способів ворожіння. Один з них такий: дівчата використовували воду для ворожіння — пускали човники з восковими свічками чи спостерігали за рухом предметів на поверхні води.

"Цікавим також був момент, хто буде майбутнім чоловіком. Дівчата насипали у долівку пшениці, а в миску лили воду. І півня пускали, якщо він нап'ється води із цієї миски, то обов'язково чоловік буде п'яниця. А якщо клюне пшениці, то буде гарний господар", — йдеться в матеріалі Суспільне Черкаси.

Читайте, чого не можна робити на Андрія, ворожіння на варениках, ворожіння на насінні, ворожіння на сірниках, свічках та інші 9 способів ворожіння на Андрія.

Свято Андрія Первозванного: 5 атрибутів та ритуалів, без яких не можна було уявити цей день в давнину
Вироби із соломки, якими прикрашали світлиці під час вечорниць перед святом Андрія, Житомир, 27 листопада 2024 року. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук
  • Куди кидати черевик на Андрія?

Кидання черевика — один з прикладів гадання на нареченого. Дівчата кидали чоботи через хату, щоб дізнатися, звідки прийде їхній суджений. Дівчина має стати спиною до дверей і зняти правий черевик. Потім, із закритими очима, кинути його через плече.

"Як чобіт долітає до порога і повертається носком у якусь сторону, дівчата можуть собі вже мати на увазі, що чоловік буде з того боку, який показує носок", — йдеться в матеріалі Суспільне Черкаси.

Серед інтерпретацій також: якщо носок черевика вказує на двері — дівчина вийде заміж найближчим часом; якщо носок повернений назад або вбік — заміжжя доведеться чекати.

  • Калита

Калита — це спеціальний обрядовий корж, символ щастя і долі. До її приготування мали долучитися всі учасниці вечорниць.

"Тісто місили по черзі всі учасниці — від найстаршої до наймолодшої. Зазвичай, калиту випікали круглої форми, але вона мала бути досить твердою. Адже для того, аби її відкусити, потрібно було докласти зусиль. І лише у того, хто її відкусить, бажання здійснювалося. А якщо не відкусить, то тоді також здійсниться, але не цього року. Зазвичай, калиту підвішували або тримали на коцюбі. Це був пан Коцюбинський — гра така, до якої долучалися всі. А ще запрошувався пан Роготиський, який на рогочах підскакував, ніби на коні і також пробував вкусити підвішену калиту. Це було весело, адже всі докладали зусиль, щоб пан Роготиський не зміг її відкусити", — говорить Ольга Євменчук.

Свято Андрія Первозванного: 5 атрибутів та ритуалів, без яких не можна було уявити цей день в давнину
До Дня Андрія пекли обрядовий корж — калиту, 27 листопада 2024 року. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Цю традиційну випічку підвішували до стелі, а хлопці намагалися відкусити її без допомоги рук.

Ось приклад приготування Калити — рецепт Євгена Клопотенка

Що потрібно, щоб приготувати калиту?

  1. 500 г борошна
  2. 250 мл теплої води
  3. 3 ст. л. соняшникової олії
  4. 200 г маку з цукром (2:1)
  5. 2 ст. л. меду
  6. 1 ч. л. розпушувача
  7. 1 дрібка солі
  8. 3 ст. л. волоського горіха
  9. 3 ст. л. сухої журавлини або родзинок

Спосіб приготування:

Підготуйте всі інгредієнти для приготування пісної калити з маком, медом та родзинками.

Візьміть глибоку миску і всипте в неї 500 г борошна. Додайте дрібку солі, 1 ч. л. розпушувача та 250 мл теплої води. Перемішайте сухі інгредієнти.

Влийте у миску з сухими інгредієнтами 3 ст. л. соняшникової олії та знову перемішайте.

Змішайте мак із цукром у пропорції 2:1, щоб вийшла 1 склянка (200 мл). Залиште 2 ст. л. маку для прикраси калити. Висипте мак із цукром у миску до тіста.

Додайте 3 ст. л. журавлини або родзинок. Ми використали родзинки, попередньо їх не замочували, а використали сухі. Залиште трохи родзинок для прикраси калити. Тепер добре вимісіть тісто, сформуйте кулю та залиште в мисці, накритій рушником, на 20 хвилин. Доки тісто "відпочиває", увімкніть духовку розігріватися до 180 градусів.

Через 20 хвилин візьмуть кулю з тіста та акуратно руками зробіть отвір посередині, надаючи калиті форми.

Застеліть деко пергаментним папером, викладіть калиту, акуратно розправивши. Прикрасьте святковий корж маком та родзинками. Поставте запікатись на 30 хвилин за температури 180 градусів.

Після того, як калита приготувалася, візьміть силіконовий пензлик і змастіть корж медом.

  • Спільне виготовлення речей та ритуальні пісні

Під час вечорниць дівчата могли вишивати, прясти чи плести, а хлопці розповідали жарти й байки.

Учасники вечорниць співали традиційних пісень, пов’язаних зі святом. Ось приклад однієї з таких:

"Ой Калита, Калита"

Ой Калита, Калита,

Із чого ти вилита?

Із жита, із пшениці,

Із солодкої водиці.

На тобі, хлопче, паляницю,

Щоб у полі була пшениця!

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня

Вибір редакції

На початок