Олександра Матвійчук та ще 26 нобелівських лауреатів вимагають звільнення білоруських політв'язнів

Олександра Матвійчук та ще 26 нобелівських лауреатів вимагають звільнення білоруських політв'язнів

Станом на 21 березня 1411 осіб визнали політичними в’язнями в Білорусі
Нобелівські лауреати закликають уряди ЄС повпливати на керівництво Білорусі. "Вясна"

27 нобелівських лауреатів підписали відкритий лист із закликом негайно звільнити політичних в'язнів у Білорусі. Серед підписантів — лауреатка з літератури 2015 року, білоруська письменника Світлана Алєксієвич та лауреатка премії миру 2022 року, українська правозахисниця Олександра Матвійчук.

Про це 20 березня розповідає Reuters.

"За останні десятиліття Європа не бачила гуманітарної катастрофи, пов'язаної з політичними репресіями, в такому масштабі, як у Білорусі", — йдеться в листі.

Серед ув'язнених — Алесь Беляцький, співлауреат Нобелівської премії миру 2022 року.

У спільному зверненні лауреати закликають уряди всіх країн Європейського Союзу вжити негайних заходів для припинення жорстоких репресій у Білорусі, а також чинити тиск на режим Лукашенка.

Хоча відкритий лист адресовано усім урядам ЄС, але наголошується, що Польща — як найближча сусідка Білорусі — має застосувати усі можливі важелі впливу, припинити залізничні вантажні перевезення з Білорусі, включно з транзитом із Росії та Китаю.

"Комерційні інтереси європейських країн не можуть переважити питання їхньої національної безпеки та обов'язку врятувати невинних людей, які стають жертвами в Білорусі, а також захистити права не лише білорусів, але й національних меншин, які зазнають жорстокої дискримінації", — додають у листі.

У тексті звернення зазначено, що такі дії мають обґрунтування відповідно до міжнародного права — зокрема, на основі рішень міжнародних правозахисних інституцій, а також резолюції Міжнародної організації праці від 2023 року. У ній уряди всіх країн закликають запроваджувати обмежувальні заходи проти режиму Лукашенка "за систематичні порушення трудових і профспілкових прав".

Станом на 21 березня, 1 411 людей визнали політичними в'язнями в Білорусі, однак реальна кількість вважається значно більшою.

Лист також підписали нобелівські лауреати миру Оскар Аріас Санчес, Жозе Рамуш-Орта, лауреати з літератури Джон Кутзее, Герта Мюллер, а також ще 21 інший лауреат.

Повний текст листа можна прочитати тут.

Українські політв'язні у Росії

Нині щонайменше 193 українці перебувають за ґратами в Росії та на окупованих територіях за політичними мотивами.

Серед таких бранців:

  • громадянський журналіст з Криму Амет Сулейманов — у 2021 році російський суд засудив його до 12 років ув'язнення у "справі Хізб ут-Тахрір";
  • правозахисник Максим Буткевич. У березні 2024 року Верховний суд у Москві залишив без зміни вирок — 13 років ув'язнення, звинувативши правозахисника у нібито жорстокому поводженні з мирними жителями та застосуванні заборонених методів війни.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок