У шведському місті людей заохочують вітатися одне з одним, щоб подолати самотність

У шведському місті людей заохочують вітатися одне з одним, щоб подолати самотність

У шведському місті людей заохочують вітатися одне з одним, щоб подолати самотність
Жителі Лулео, північна Швеція, катаються на санчатах. Фото: Josephine Stenersen/The Guardian

Вітатися одне з одним, щоб подолати самотність, заохочує шведів влада міста Лулео. Воно розташоване на півночі Швеції, де взимку дуже холодно і світловий день скорочується до трьох годин. Кампанія називається Säg hej! ("Скажи привіт") і має на меті зробити місто більш дружнім.

Про це пише The Guardian.

За результатами дослідження, 45 % жителів Лулео віком від 16 до 29 років мали проблеми через самотність. Серед містян віком від 85 років цей показник був значно меншим – 39 % серед жінок і 26 % серед чоловіків. Пандемія COVID-19 змушувала людей тримати дистанцію, що також вплинуло на посилення відчуття самотності.

"Самотність та ізоляція — величезні проблеми в будь-яку пору року майже в будь-якій точці світу. Це пов'язано з часом, у якому ми живемо, із нашим стилем життя, де ми не зустрічаємося одне з одним, як раніше. Це посилюється взимку, коли ми менше перебуваємо на свіжому повітрі, менше спілкуємося", – розповів Мікаель Дален, який досліджує щастя й добробут у Стокгольмській школі економіки.

Авторка ідеї з привітаннями, працівниця муніципалітету Лулео Аса Коскі стверджує, що коли з людьми вітаються незнайомці, у них з'являється відчуття належності й видимості.

"Це впливає на здоров'я та на бажання допомагати одне одному. Якщо ви привітаєтеся із своїми сусідами, ви, найімовірніше, і допоможете їм", – говорить Аса Коскі.

Про проблему самотності

Раніше Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила самотність глобальною загрозою для здоров'я людства — її вплив еквівалентний викурюванню 15 сигарет на день. Згідно з дослідженням, від 5 % до 15 % підлітків є самотніми. За іншими даними, в Африці таких нараховується 12,7 %, а в Європі – 5,3 %.

Також кожен п'ятий киянин відчуває самотність, а найбільшу розраду знаходить в роботі — це результати опитування в застосунку "Київ Цифровий".

Що відомо про психологічну допомогу в Києві

На початку квітня у Києві відкрили перший в Україні Центр стресостійкості. Його фахівці надаватимуть психологічну підтримку, зокрема, демобілізованим військовим і членам їхніх родин. А також працівникам, які під час війни забезпечують життєдіяльність міста.

У Києві працюють п'ять мобільних бригад, які надають соціально-психологічну допомогу постраждалим від домашнього насильства.

У столиці працює Центр допомоги врятованим, де люди, які виїхали із зони активних бойових дій чи окупованих територій, можуть отримати комплексну соціально-психологічну підтримку.

У Києві функціонує кризовий центр "Соціотерапія", де допомагають людям з гострим стресовим станом, спричиненим війною. Звернутися по допомогу може кожен, хто цього потребує.

В Україні збільшується попит на психологічну та психіатричну допомогу, тому Національна служба здоров'я України разом із ВООЗ розробляє новий пакет послуг, щоб пацієнти могли отримувати консультації та психологічну допомогу на первинному рівні, у свого сімейного лікаря, терапевта, педіатра.

Психологи кажуть, що через воєнні дії люди відчувають більший стрес, хоч проблеми, з якими звертаються, ті самі, що були й до війни, але стали "яскравіше виражені".

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок