100 жінок року за версією BBC: до списку потрапили три українки

100 жінок року за версією BBC: до списку потрапили три українки

Оксана Забужко, Олена Розвадовська, Ірина Ставчук 100 жінок BBC 2023
Українки у списку "100 жінок ВВС 2023". Фото: ВВС

Британська телерадіомовна корпорація BBC оголосила цьогорічну сотню впливових жінок, які надихають (BBC 100 Women 2023). У переліку три українки: письменниця Оксана Забужко, захисниця прав дітей Олена Розвадовська та експертка з клімату Ірина Ставчук.

Список опублікували на сайті BBC.

Серед цьогорічних жінок-натхненниць — адвокатка і колишня перша леді США Мішель Обама, адвокатка з прав людини Амаль Клуні, футболістка й володарка "Золотого м'яча" Айтана Бонматі, експертка зі штучного інтелекту Тімніт Гебру, голлівудська зірка Америка Феррера та ікона фемінізму Глорія Стайнем.

До сотні потрапили 28 борчинь за клімат на планеті — напередодні Конференції ООН зі зміни клімату 2023 року (COP28), яка почнеться в Дубаї 30 листопада.

Українки в списку "100 жінок BBC 2023"

Оксана Забужко – українська письменниця. Лауреатка багатьох премій, зокрема Національної премії України імені Тараса Шевченка (2019), Літературної премії Центральної та Східної Європи "Анґелус" (2013), "Книга року BBC" (2020), має орден Почесного легіону Франції. Її книги та статті перекладено понад 20 мовами. Найвідоміші — "Польові дослідження з українського сексу" та "Музей покинутих секретів".

Олена Розвадовська — співзасновниця благодійної організації "Голоси дітей", що надає психологічну підтримку та допомагає дітям переживати травми війни. Розвадовська також була доброволицею в російсько-українській війні у 2015 році.

"Голоси дітей" почали свою роботу у 2019-му. Зараз фундація налічує понад 100 психологів, які працюють у 14 центрах, а також працює безплатна гаряча лінія.

Ірина Ставчук у 2019–2022 роках була заступницею міністра екології, а нещодавно приєдналася до Європейської кліматичної фундації як менеджерка програми в Україні. Вона розробляє екологічні та кліматично стійкі рішення для післявоєнного відновлення України.

Торік до списку потрапили перша леді Олена Зеленська, журналістка Крістіна Бердинських, математикиня Марина Вязовська, політикиня і фронтова медична волонтерка Яна Зінкевич, педіатриня Ірина Кондратова, юристка з прав людини Олександра Матвійчук, парамедикиня Юлія Паєвська та захисниця прав людей з інвалідністю Юлія Сачук.

Інші персоналії в списку найвпливовіших жінок BBC

До списку потрапили письменниці, екоактивісти, борці за права корінного населення, жінок, дітей, біженців, черниці, вчительки та науковиці. Серед них:

 • Наджла Мохамед-Ламін (Західна Сахара) — засновниця Бібліотечного центру "Алмасар", навчає жінок і дітей у таборах для біженців із Сахари в Алжирі.
 • Уланда Мтамба (Малаві) — бореться проти ранніх дитячих шлюбів дівчат.
 • Тамар Мусерідзе (Грузія) — у 31 рік дізналася, що її удочерили, і відтоді досліджує незаконну адопцію дітей й торгівлю немовлятами.
 • Канан Даґдевірен (Туреччина) — винайшла ультразвуковий пластир для раннього виявлення раку молочної залози.
 • Сара Аль-Сакка (Палестина) — перша сертифікована палестинська хірургиня в Газі, працює в його найбільшій лікарні Аль-Шифа. Використовує свій Instagram, щоб задокументувати досвід лікування людей під час війни.
 • Наталі Псайла (Мальта) — лікарка, яка бореться за право жінок на аборт.
 • Афроз-Нума (Пакистан) — займається вівчарством — традиційним ремеслом у долині Шимшал, що відмирає в її регіоні. Вона згадує, як була першою дівчиною в долині, яка мала взуття завдяки праці своєї родини.
 • Кароліна Діас Піментель (Перу) — журналістка в спектрі аутизму.
 • Ізабела Длужик (Польща) — сліпа від народження, вона записує звуки лісу і птахів.
 • Клаудія Голдін — лауреатка Нобелівської премії з економіки 2023.
 • Алісія Кахуйя (Еквадор) — захисниця лісів і прав корінного населення. 10 років боролась за референдум, де зрештою проголосували за зупинку створення нових нафтових свердловин у національному парку Ясуні.
 • Джетсунма Тензін Палмо (Індія) — буддійська черниця. Народилася в Англії та стала однією з перших жителів Заходу, висвячених у тибетські буддійські монахи.
 • Лічія Ферц (Італія) — пережила смерть 28-річної доньки та чоловіка. Зараз їй 93, і вона модель. Онук якось створив для неї профіль в Instagram і вона стала інфлюенсеркою. Згодом написала автобіографію та знялася оголеною для обкладинки журналу Rolling Stone у віці 89 років.

Також у списку дві росіянки — пожежниця Софія Косачова та координаторка Феміністичного антивоєнного опору Дар'я Серенко.

Про список "100 жінок BBC"

BBC щороку визначає 100 впливових жінок, що надихають, з усього світу. Компанія створює документальні фільми, репортажі та інтерв'ю про їхні життя та публікує на всі платформи BBC.

Шукають кандидаток з усіх регіонів планети, з усього політичного спектра та з будь-якого суспільного становища. Це жінки, які потрапили в заголовки газет або вплинули на важливі історії протягом останнього року, а також ті, хто має натхненні історії, досягли чогось значного або вплинули на своє суспільство.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наші YouTube та TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок