Оксана Забужко впевнена, що жоден штучний інтелект не зможе замінити письменників

Оксана Забужко впевнена, що жоден штучний інтелект не зможе замінити письменників

Оксана Забужко впевнена, що жоден штучний інтелект не зможе замінити письменників
. Фото: Konrad Fijołek Prezydent Rzeszowa/Facebook

Інструменти штучного інтелекту, спроєктовані на основі нейромережі, стають все більш популярними у суспільстві: текст напише ChatGPT, ілюстрації розробить Midjourney. Водночас письменниця Оксана Забужко вважає, що ШІ не зможе повноцінно замінити письменників ні зараз, ні в майбутньому. Про це вона розповіла у інтервʼю для видання BBC News Україна, опубліковане 20 березня.

"Знаєте, я досить довго живу, щоб ще пам’ятати, які були прогнози в 60-х роках, коли ще були ЕОМ — електронно-обчислювальні машини, і вони писали вірші. Були прогнози, що невдовзі все будуть писати ЕОМ. Не будуть", – заявила вона.

Письменниця додала, що хоч люди у повсякденні й користуються схожими інструментами – наприклад, GPS, Google Translate, — але досі цінується саме людська праця. Зокрема її видавець в Італії звільнив перекладача, який використав онлайн-перекладач для роботи.

Штучний інтелект ChatGPT відповідає на питання з анкети Пруста та пісні Стаса Корольова

На думку письменниці, програми ніколи не зможуть створювати текст так, як люди: "Вони не можуть писати так само, як я, тому що я — це не довге речення. Я — це та енергія, яка всередині речення. І ніяким чином штучний інтелект її не зімітує".

"Боятися є чого, але не того. Таким чином збільшуються можливості генерування брехні. А саме створення штучної реальності. Створення крипто-пам'яті, підсовування людям, скажімо, того, що вони насправді не зазнали як їхніх власних переживань"
Оксана Забужко
Штучний інтелект в ілюстрації: про обкладинку книги "ВСЛ", художню цінність та авторські права

Крім того, вважає Забужко, можна досить легко впізнати який текст писала людина, а який створив компʼютер. Для цього потрібно володіти культурою глибинного читання та мати високий рівень емпатії: "Це те, чого жоден штучний інтелект не замінить ніяким чином. Це те, що називається абстрактним словом "людяність".

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок