У світі зафіксували потепління на 2°C вище за доіндустріальний період

У світі зафіксували потепління на 2°C вище за доіндустріальний період

аномальна спека, кліматична криза
Табло показує температуру в аеропорту "Скай-Харбор", Аризона, США, 12 липня 2023 року. Фото: AP Photo/Matt York, File

Температура Землі ненадовго підвищилася за критичну позначку, за якої можуть настати катастрофічні та незворотні наслідки для планети та її екосистем. Вона становила на 2,06°C вище рівня 1850-1900 років — так званого доіндустріального періоду.

Про це повідомляє CNN із посиланням на допис в Х Саманти Берджесс — заступниці директора Служби зі зміни клімату Copernicus у Європі.

Така температура тривала певний час. Це ще не означає, що світ перебуває в постійному стані потепління на більше як 2 градуси. Проте це вже ознака того, що на планеті стає дедалі тепліше і процеси на Землі рухаються до того, що наслідки кліматичної кризи буде важко, а в деяких випадках і неможливо усунути, пише CNN.

У своїй публікації Берджесс зазначила, що 17 листопада глобальна температура була в середньому на 1,17 градуса вище від рівня 1991-2020 років, таким чином цей день став найтеплішим за всю історію спостережень.

Але, якщо порівнювати з доіндустріальними часами — до того, як люди почали спалювати викопне паливо у великих масштабах і змінювати природний клімат Землі, — температура була на 2,06 градуса вищою.

Таку температуру зафіксували за два тижні до Конференції ООН зі зміни клімату 2023 року (COP28), яка відбудеться в Дубаї з 30 листопада по 12 грудня 2023 року.

У травні 2023 року науковці передбачали, що перетне ключову температурну межу у 2023-2027 роках.

Що відомо про останні новини глобального потепління

14 листопада ООН у своєму звіті заявила, що до 2030 року викиди вуглецю будуть на 2% нижче рівня 2019 року, тоді як план був — знизити забруднення на 43%. Це своєю чергою потрібно, аби підвищення температури Землі до кінця століття не перевищувало 1,5 градуса за Цельсієм.

Раніше стало відомо, що понад 40% шельфових льодовиків Антарктиди скоротилися з 1997 року, і майже половина з них не показує “жодних ознак відновлення” через потепління клімату.

У звіті Міжнародного центру інтегрованого розвитку гір (ICIMOD) йдеться про те, що льодовики в Гімалаях можуть втратити до 75% свого об'єму до кінця 2100 року через глобальне потепління, спричинивши небезпечні повені та дефіцит води для 240 мільйонів людей, які проживають у гірських регіонах.

Британська антарктична служба заявила, що потепління викликає танення льодовика Західної Антарктиди, що сприяє підвищенню рівня моря. Дослідження показують, що ця тенденція збережеться принаймні до кінця століття.

У звіті британського Комітету з екологічного аудиту зазначається, що підвищення рівня моря, спричинене таненням арктичних льодовиків, може затопити 1,5 мільйона будинків у Великій Британії.

На початок