Недофінансування та борги: Ахтем Сеітаблаєв про виклики у роботі "Кримського дому"

Недофінансування та борги: Ахтем Сеітаблаєв про виклики у роботі "Кримського дому"

Недофінансування та борги: Ахтем Сеітаблаєв про виклики у роботі "Кримського дому"
Фото: Ахтем Сеітаблаєв

"Кримський дім" відкрили у Києві 2015 року. Це державний культурний простір, який об'єднує організації, що займаються кримською тематикою у різних сферах.

Режисер та актор Ахтем Сеітаблаєв очолив державне підприємство у 2017 році. "Кримський дім" на 98% фінансується державою: річне фінансування становить 4,2 мільйона гривень, і надходження коштів відбувається із затримкою. Крім того, лише орендна плата за приміщення може сягнути 950 тисяч гривень.

За словами Сеітаблаєва, потенційним партнерам підприємства незрозуміла відсутність підтримки з боку держави. Хоча: "Наша робота є невіддільною частиною зміцнення обороноздатності України", — наголошує режисер.

Ахтем Сеітаблаєв в ефірі Радіо Культура розповів про роботу "Кримського дому", труднощі, з якими він стикається, та як їх можна розв'язати. Суспільне Культура публікує текстову версію розмови.

Ахтем Сеітаблаєв на Радіо Культура
Ахтем Сеітаблаєв та Вадим Карп'як. Радіо Культура

Нещодавно ми були свідками скандалу через фінансування серіальної продукції в розмірі 448 мільйонів гривень. Повз увагу пройшло повідомлення про те, що річне фінансування ДП "Кримський дім" становить 4 мільйони 200 тисяч гривень. Вражає співвідношення сум. У сто разів менше коштів на "Кримський дім", який покликаний тримати Крим у полі української гравітації. Оці 4 мільйони держава вам виділяє, чи є проблеми з надходженням?

Насамперед хочу подякувати за те, що ви порушили це надважливе питання. Надважливе не лише для мене як для очільника ДП "Кримський дім", структурного підрозділу Міністерства культури. Це питання важливе в контексті ментального повернення Криму, поки Крим де-факто тимчасово окупований. На сьогодні "Кримський дім" державою фінансується з деякими затримками вже після проведених заходів. Спочатку ми проводимо заходи, залучаємо артистів, режисерів, постановників, а потім чекаємо на надходження коштів. На сьогодні "Кримський дім" за минулий рік заборгував своїм колегам, які надали послуги, близько мільйона гривень.

Цей бюджет був передбачений на проведення заходів і затверджений Міністерством культури. Минулого року всі ці заходи були проведені й зареєстровані в системі Prozorro. Але потім казначейство зняло їх з реєстрації. Після нашого звернення до Міністерства культури нам пояснили, що держава у скрутному становищі, й запропонували нам звертатися до суду. Морального права цим займатися я не маю, наражаючи міністерство на ще більші іміджеві втрати.

Тобто перш ніж провести якусь подію, ви подаєте в Мінкульт план і кошторис. Тоді ви на чесному слові домовляєтеся з командою людей, яка організовує та проводить захід. Ви підписуєте договір, де вказано, що оплата буде після проведеної роботи. Потім ви приходите з актом виконаних робіт, а вам пропонують звертатися до суду?

Саме так. Ми розуміємо, що працюємо під час широкомасштабного вторгнення. У нас була пауза в роботі, але потім ми з командою вирішили, що треба продовжувати працювати. Я переконаний, що ця наша робота є невіддільною частиною зміцнення обороноздатності держави.

Також ми постали перед ще одним викликом. Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про градацію підприємств, які мають сплачувати оренду. Ми підпадаємо під четверту категорію, а це означає, що ми сплачуємо оренду, виходячи з балансової вартості приміщення. Раніше це приміщення за експертною оцінкою коштувало 500 тисяч гривень. Нині його оцінили у 26 мільйонів. А це означає, що ми маємо сплачувати 980 тисяч орендної плати. А це означає фактичне знищення діяльності "Кримського дому".

Чи користуєтеся ви можливістю заробляти гроші самостійно?

"Кримський дім" на 98% фінансується з державного бюджету. 2% ми маємо заробляти самі. Ми заробляємо ці гроші, надаючи ті чи інші творчі послуги. Але ми не є підприємством, яке саме на себе заробляє. І цілком очевидно, що ми не зможемо розрахуватися наприкінці року за комунальні послуги з Академією аграрних наук, у якої ми орендуємо приміщення.

Ми чуємо з вуст чиновників фразу, яка стала мантрою цієї війни: "Крим — це Україна". І паралельно ми бачимо, що держава не може навіть профінансувати "Кримський дім". Чому так відбувається? На серіали ж, ми бачили, гроші знаходилися. Чому, на вашу думку, державне підприємство "Кримський дім" не цікаве уряду?

Якщо говорити про діяльність "Кримського дому", то у вільному доступі можна побачити все, що ми робимо — відео, аудіо, звіти, документи тощо. Не можна сказати, що ми не виконуємо свої зобов'язання. Безумовно, це лише мої здогадки, але, можливо, проблема в особистому ставленні до мене. Для мене так само не зрозуміло, чому під час проведення "Кримської платформи" єдине державне підприємство "Кримський дім" не було долучено хоча б до участі, наприклад у культурологічній частині.

Пів року тому Міністерство культури звернулося до нас із проханням взяти на баланс нашого підприємства собор ПЦУ, який розташований на тимчасово окупованій території в Криму. Я дуже поважаю митрополита Климента, ми товаришуємо, і я розумію, наскільки це важливе питання. Ми звернулися до Міністерства культури з тим, що готові взяти на баланс собор, розташований у Сімферополі. Але ми не можемо відповідати за його збереження. Отже, ми зі свого боку робимо абсолютно все, щоб і де-факто, і ментально, і на рівні документації сприяти поверненню Криму. Водночас бачимо всією країною, що головний розпорядник коштів для "Кримського дому" — Міністерство культури — 448 мільйонів гривень виділяє на створення серіального контенту. Абсолютно незрозуміло, чому ми не підтримуємо те, що вдало працює? Напевно, справді причина в особистому ставленні до мене.

Ви встигли посваритися з Кабміном? Чи на підставі чого ви робите припущення про негативне особисте ставлення до вас?

Тому що інший варіант для мене ще більш страшний. Я не можу повірити, що це продумана стратегія зі знищення "Кримського дому".

Можливо, для того, щоб оцінити вашу роботу, чиновникам просто потрібно цим цікавитися, занурюватися в тему. Ви тихо працюєте, без скандалів — відповідно, не потрапляєте в інформаційне поле, тому про питання вашого недофінансування ніхто не знає.

Я для себе давно вирішив, що краще створювати, ніж руйнувати. Але всю цю історію я сприймаю як особисту образу. Знаючи, що паралельно виділяється майже пів мільярда гривень на серіали, а це в сто разів більше, ніж для нас. Але я переконаний, що не здіймаючи скандалу, а спокійно роблячи свою роботу, ми докладаємо цеглину в повернення Криму. Хайпи і скандали я не вважаю своїм інструментарієм.

Чи можете ви залучати гранти та приватні кошти?

Ми намагаємося залучати приватних меценатів, деякі турецькі фонди — наших друзів для підтримки "Кримського дому". До початку повномасштабної навали нам вдалося домовитися з орендодавцем про довготривалу оренду. Це важливо було насамперед саме для меценатів, які, наприклад, готові профінансувати ремонт. Але вони повинні бути впевнені, що за якийсь час нас не виженуть з цього приміщення. Але за рік орендна ставка чи балансова вартість з пів мільйона зросла до 26 мільйонів. Чи можемо ми сплачувати таку оренду? Зможемо, якщо повністю припинимо нашу діяльність і будемо лише сплачувати орендну плату. А будь-який приватний фонд хоче мати чіткі гарантії того, що їхні кошти будуть використані за своїм прямим призначенням. І звісно ж, їм незрозуміла відсутність підтримки "Кримського дому" з боку держави.

Чи не шкодуєте ви, що очолили це підприємство?

У 2017 році я довго розмірковував над цим, тому що тоді готувався до зйомок "Кіборгів". Коли я виграв конкурс, перші пів року я дуже шкодував про це. Але зараз це для мене принципове питання. Я піду з цієї посади, коли всередині й ззовні буде все гарно побудовано і відреконструйовано. Коли в Національному музеї народної архітектури та побуту України в Пирогові буде побудовано кримськотатарську садибу, відвідавши яку ми могли б повертати Крим у своїх емоціях, знаннях, уяві та душі.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок