Талібан спалив музичні інструменти в Афганістані, бо ті "розбещують"

Талібан спалив музичні інструменти в Афганістані, бо ті "розбещують"

Талібан спалив музичні інструменти в Афганістані, бо ті "розбещують"
Афганський студент грає на музичному інструментів, 9 січня 2013 року. AP Photo/Musadeq Sadeq

У Гераті — західній провінції Афганістану — таліби спалили музичні інструменти, що коштували тисячі доларів. Талібан, який захопив владу в країні з серпня 2021 року, стверджує, що музика "спричиняє моральне розбещення". Про це пише BBC.

У багатті горіли гітари, фісгармонії, табли, підсилювачі та колонки. Багато обладнання вилучили із закладів, де афганці раніше святкували весілля.

Ахмад Сармаст, засновник Національного інституту музики Афганістану (ANIM), порівняв знищення інструментів із "культурним геноцидом і музичним вандалізмом".

"Народ Афганістану позбавлений свободи творчості… Спалення музичних інструментів у Гераті — лише невеличкий приклад культурного геноциду, який відбувається в Афганістані під керівництвом Талібану", — сказав він у коментарі BBC.

В Афганістані була заборонена музика в будь-якій формі на громадських зібраннях, телебаченні та радіо, поки Талібан був при владі з середини 1990-х до 2001 року. Відколи таліби повернулись до влади у 2021-му, вони знову запровадили численні обмеження, зокрема на музику в громадських місцях. А багато музикантів вимушено полишили країну. Ті, що лишилися, зазнавали побиття та дискримінації.

Попередні обмеження музики в Афганістані

Ще в серпні 2021-го Талібан анонсував заборону публічного виконання музики в Афганістані. Про це в інтерв'ю The New York Times розповідав представник угруповання Забіхула Муджахід: "Музика заборонена в ісламі. Ми сподіваємося, що зможемо переконати людей не робити таких речей".

Після таких заяв припинив роботу Національний інститут музики Афганістану. Афганська музична школа розвивалась два десятиліття, навчала, зокрема, дітей-сиріт і бездомних, а багато випускників були першими у своїй родині, хто здобули освіту. При школі працював перший в Афганістані жіночий оркестр Зохра.

Але після захоплення влади талібами директор ANIM Ахмад Сармаст розповідав, що деякі учні повернули до школи свої музичні інструменти, боячись, що їх удома знайдуть таліби.

У березні 2022 року стало відомо про публічне покарання музикантів у східній провінції Афганістану — в Кунарі. Там музикантів змусили йти, повісивши на шиї свої інструменти (табли або барабани), а руки тримати за спиною. Їх супроводжували озброєні чоловіки, імовірно, представники Талібану.

Таліби контролюють Афганістан із 2021 року

У квітні 2021 року США та НАТО оголосили, що з початку травня виводитимуть свої війська з Афганістану. Тоді таліби активізувались і поступово почали захоплювати провінції країни. 15 серпня 2021 року Талібан оголосив про встановлення контролю над всією територією Афганістану. 31 серпня США остаточно вивели своїх солдатів, завершивши свою 20-річну місію. А політика талібів призвела до порушень багатьох прав людини.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок