Плагіат містять до 90% дисертацій в Україні — активістка ініціативи "Дисергейт"

Плагіат містять до 90% дисертацій в Україні — активістка ініціативи "Дисергейт"

Плагіат містять до 90% дисертацій в Україні — активістка ініціативи "Дисергейт"
. Фото: Pixabay (ілюстративне)

Плагіат як нова нормальність української освіти і політики. Чи є в Україні хтось, у кого не можна знайти плагіат? Чим може завершитися історія про недобросовісне тіньове авторство для нового міністра освіти? Про це в ефірі Українського Радіо розповіла Світлана Благодєтєлєва-Вовк, кандидат економічних наук, голова ради ГО "ТРОН", активістка антиплагіатної ініціативи "Дисергейт".

Плагіат містять до 90% наукових дисертацій в Україні, констатує Світлана Благодєтєлєва-Вовк. За її даними, написання дисертацій "тіньовими" авторами коштує замовнику від кількох до $30 тисяч. Водночас наукові праці пишуть топ-чиновникам, впливовим політикам, щоби мати "нагорі" зв'язки.

У підсумку певна частина урядовців, народних депутатів мають, наприклад, ступінь кандидата чи то доктора наук. Як зазначила пані Світлана Українському Радіо, пересічна дисертація є як правило компіляцією, а також може бути різного роду псевдонауковим псевдовисловлюванням. На думку експертки, в "наукових" працях є багато прикладів так званого ПФФ (плагіат, фальсифікація, фабрикація).

ПФФ, "тіньове" авторство і фабрики дисертацій

У дисертаціях найбільше прикладів так званого ПФФ спостерігається в соціальних, економічних, педагогічних, медичних, юридичних і деяких технічних науках.

"Плагіат є запозиченням без цитування чужого тексту і привласненням його. Фальсифікація – це генерування певних даних, відомостей, які не відповідають дійсності. І аналогічною є фабрикація". Експертка також виділяє "тіньове" авторство – написання праць на замовлення.

"Воно поширене і функціонує у вигляді цілих "фабрик" дисертацій. Протягом діяльності антиплагіатної ініціативи "Дисергейт" ми викрили велику кількість дисертацій із "тіньовим" авторством, які вироблялися на тих чи інших "фабриках". Це велика проблема.

В окремих науках частка сумнівних робіт доходить до 80-90%. А в окремих спеціалізованих радах, зокрема з філософських наук, культурології всі захищені дисертації (до речі, в тій раді, де захищався Оксен Лісовий у 2012 році, потім ми проводили експеримент у 2017 році) містили випадки ПФФ".

Плагіат містять до 90% дисертацій в Україні — активістка ініціативи "Дисергейт"
Фото: Facebook/Світлана Благодєтєлєва-Вовк

Реакція Оксена Лісового на звинувачення у плагіаті

Призначеного 21 березня цього року міністром освіти та науки України Оксена Лісового звинувачують у плагіаті. Йдеться про кандидатську дисертацію з філософії, яку він захистив 2012 року.

Оксен Лісовий є керівником Малої академії наук та військовослужбовцем. Він заявив про свою нульову толерантність до академічної недоброчесності. 23 березня у своєму Facebook новопризначений міністр повідомив, що відправив свою дисертацію на перевірку до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Він додав, що відмовиться від наукового ступеня "кандидат наук", якщо підтвердиться плагіат у його роботі.

Скільки коштує дисертація

Є два підходи написання сумнівних дисертацій, продовжує розповідь Світлана Благодєтєлєва-Вовк. І називає ринок, на якому існують певні ціни з написання і супроводу цих дисертацій.

Тут вартість може коливатися від кількох до 30 тисяч доларів серед юристів "залежно від наукового напрямку окремих наук, наприклад, юридичних, та ступеню кандидата чи доктора наук. І другий спосіб захисту: виконання дисертацій як послуги для топ-чиновників та/або політиків. Самі наукові керівники рад шукають людей, зацікавлених у написанні дисертації, і пропонують це зробити, щоби мати зв'язки серед еліт – політичних і управлінських".

Як викрити плагіатора

Усе починається, власне, з пошуку в мережі тексту – або автореферату, або тієї ж дисертації, пояснює активістка ініціативи "Дисергейт": "І треба впевнитися, що копіювати тексти можна і можна їх порівнювати". Адже у частині файлів деяких університетів, які викладають роботи у мережу, неможливо здійснювати операції із текстом. Тобто вони викладені у вигляді зображень, тому їх треба перевести у текстовий вигляд.

"Викривачі шукають, чи існують тексти в базі за схожістю. Це також пошук за темою". Експертка констатує, що часто плагіатори змінюють ключові слова в темі. Але загалом текст залишається той самий. "За цими ознаками можна знайти ПФФ. А далі йде кропітка робота. Перевіряються джерела на ймовірність фальсифікацій".

Зокрема плагіатори вдаються до такої хитрості – міняють українські букви "ї" на латинські "і", щоби не можна було перевіряти текст автоматизовано.

Чи можна позбавити плагіатора наукового ступеню

Світлана Благодєтєлєва-Вовк говорить, що із 2016 року в Україні скасували механізм позбавлення наукових ступенів.

"Довго не могли сформувати Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) і довго не було нормативного забезпечення перевірки і скасування цих рішень вже в межах НАЗЯВО. І лише під час російського вторгнення цей документ з'явився", – резюмує експертка.

Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок