17 листопада призначена Держкіно в.о. генеральної директорки "Довженко-Центру" Юлія Каждан написала заяву про звільнення, а натомість призначили кінокритика Андрія Алферова. Суспільне Культура зібрало відгуки культурної спільноти на це призначення та розповідає, чим відомий Андрій Алферов.
Хто такий Андрій Алферов
Алферов – кінокритик, режисер і куратор, автор виставки "Польоти уві сні та наяву", яка проходила в "Довженко-Центрі", член міжнародної федерації кінопреси FIPRESCI.
Уже після 24 лютого разом із кінознавицею Аксинією Куріною і російським кінокритиком Антоном Доліним Андрій Алферов брав участь у написанні циклу публікацій, присвячених фільмам українських авторів для російського видання Meduza.
Також відомо, що Алферов не підписав колективний лист української частини FIPRESCI щодо бойкоту російського кіно і культури, зокрема на кінофестивалях і культурних форумах.
Спільнота "Бойкот російського кіно" опублікувала критичний допис, в якому перераховує тематики, на які пише Андрій Алферов, й називає його "любителем радянської старовини". Вони згадують, що Алферов – російськомовний кінокритик, ведучий "1+1" (програми про кіно "Підпільна імперія") і захисник радянського фільму "З легким паром". Також він критикував статтю письменниці Оксани Забужко, яка критично написала стосовно культу Міхаіла Булгакова.
Що говорить сам Алферов
Андрій Алферов прокоментував своє призначення на сторінці у Facebook. "Цей крок, що він став несподіваним для спільноти, не є елементом якоїсь гри, а викликаний моїм власним бажанням врятувати Центр", – зазначає він.
Алферов також заявив, що він прагне скасувати наказ про реорганізацію та зупинити будь-які інші спроби її провести, а також зробити все можливе, щоб Олена Гончарук, яку він сам вважає легітимною переможницею конкурсу, таки прийшла на цю посаду.
Він додав, що для захисту колекції "Довженко-Центру" планує добитися надання йому статусу "національного" і визнання нарешті інституції Державним фондом фільмів – як інституції, що фахово здійснює архівну та науково-дослідницьку діяльність з розвитку фільмофонду, відновлення, реставрування та збереження творів національної кіноспадщини.
"Моторошно від думки, що якісь твори, з тих що зберігаються в Центрі, можуть бути передані в інші архіви, а згодом взагалі втрачені, – написав Алферов. — Насамкінець, я хочу, щоб "Довженко-Центр" залишили в спокої й дали нормально працювати".
Реакція культурної спільноти
Гендиректор "Довженко-Центру" 2014-2021 років Іван Козленко на своїй сторінці у Facebook так прокоментував нове призначення Держкіно: "Те, що сам Андрій прийняв таку пропозицію (впевнений, з найкращих міркувань) – для мене прикрий факт. (...) Це також підважує боротьбу, яку де-факто веде громадянське суспільство, за збереження принципів демократії та прозорості в управлінні культурними інституціями".
У коментарях під його постом більшість дописувачів також висловилася критично стосовно нового призначення, зокрема колишня заступниця Міністра в МКІП Ірина Подоляк написала, що це "ганебно".
Кінокритикиня і кураторка Дарія Бадьйор написала, що вона "вже бачить цю "кіноіндустрію": бабло пиляють між собою film.ua, starmedia, Лавренюк та афілійовані з Єрмаком, Колюбаєвим та Сушком товки (список великий); в кіноархіві та музеї кіно — лекції Антона Доліна та ретроспектива Кірілла Сєрєбрєннікова та Іллі Хржановського; головні творці авторського кіно — Слабошпицький та Лозниця".
Кінокритик, кінознавець, кіносценарист і чинний голова Національної спілки кінематографістів України Сергій Тримбач написав, що з однієї сторони хід Держкіно із призначенням Алферова гросмейстерський, продуманий на 9-10 ходів: "Хто казав, що у керівництва Держкіно проблеми з інтелектом? От вам — "обрали" (вибори були, напевно) одного із найталановитіших критиків, та ще й куратора виставки "Польотів…" (...) Хотіли професіонала від кіно — от він, собственною персоною".
Але з іншої — своє ставлення до призначення він висловив у зверненні до Алферова: "Але ж, Андрію, благородні вчинки не робляться в компанії таких людей, як Кудерчук. Людей, що "рулят сітуациєй" у виключно непрозорий і одверто нечесний спосіб. Людей, для яких кіно, культура в цілому, є пустим звуком… Невже Ви, Андрію, сподіваєтесь з такими знайти спільну мову?"
Також згодом Тримбач написав ще один пост-реакцію на допис самого Алферова: "В компанії з Держкіно теперішнього формату як можуть здійснитись чудові плани Андрія Алферова?"
Кінопродюсерка Дар'я Бассель нагадала, що два роки тому було проведено конкурс на посаду директора "Довженко-Центру", де в законний спосіб виграла Олена Гончарук. "З нею мають підписати контракт. Все. Крапка. Будь-які спроби поставити в ручному режимі іншу особу є протизаконними.
Мене дивує, що Андрій Алферов погодився взяти в цій історії участь в такій ролі замість того, аби підтримати інституцію, з якою так вдало колись співпрацював".
Оглядачка Лєна Чиченіна зауважила, що посаду очільника Центру має займати людина з навичками менеджера.
"Якщо облишити емоції та оціночні судження, то Андрій – не менеджер. Звісно, і не кінолог (хоч мемів уникнуть), але не управлінець. Такі посади повинні займати культурні менеджери. Якщо призначаються співачки, актори, митці, письменники, — це практично завжди сумнівне рішення".
Дописувачка Світлана Олексюк зауважила: "Демократія, наскільки я розумію, базується на протистоянні протилежних різноспрямованих сил і думок і пошуку між ними балансу, прозорих процедурах , а ніяк не на виборі когось, хто не буде так сильно муляти. Не бути посміховиськом — це ще не привід бути обраним на посаду".
Журналістка і ведуча Яніна Соколова в коментарях під постом Андрія Алферова поставила йому питання: "Тобто зло призначило тебе, аби ти боровся з ним?", на що Алферов відповів, що він не схожий на людину, яка грає в таємні ігри і що він не має наміру руйнувати культурну інституцію.
Редакторка відділу культури у виданні LB Ксенія Білаш також нагадала, що спроби "реорганізувати" "Довженко-Центр" відбуваються з 2005 року.
Також деякі дописувачі привітали Алферова із призначенням, зокрема в коментарях на його сторінці.
Як ставлять до призначення в "Довженко-Центрі"
Відсторонена в.о. гендиректорки та очільниця Музею кіно Олена Гончарук на своїй Facebook-сторінці зазначила: "Призначення Андрія Алферова – це сильний хід, відчувається рука бога. Фаховий кінознавець, куратор, режисер, медійна персона, відомий кіноспільноті вдома і за кордоном. Якби Андрій брав участь у конкурсі на директора Довженко-Центру минулого року, я вважала би його гідним претендентом. Але ж ні".
На її думку, дії органів управління свідчать про те, що Центр у його нинішньому форматі не потрібен і не відбудеться: "Два останні роки МКІП і Держкіно багато чого зробили і не зробили, аби Центр як інституція і конкретно люди не могли нормально функціонувати".
Тому у своєму пості Гончарук ставить ряд запитань, на які необхідно отримати відповідь ще до вступу Алферова на посаду в.о. гендиректора Центру.
Зокрема – яким саме Статутом він буде керуватися та яка саме візія МКІП і Держкіно щодо ролі та існування "Довженко-Центру".
Виникають питання у Гончарук і щодо попереднього конкурсу на посаду у 2021 році. Адже якщо МКІП та Держкіно планують новий конкурс, то що буде з результатами старого: "Як воно планує це зробити: наказом про визнання конкурсу недійсним, наказом про покарання тих, хто порушив закон, інший привід – чи підписанням контракту?"
На своїй сторінці в коментарях Андрій Алферов у відповідь на питання, чи виходив він на зв'язок із "Довженко-Центром" пише, що він "на постійному зв'язку з Оленкою" (маючи на увазі, ймовірно, відсторонену в.о. гендиректорки Олену Гончарук), а також повторює, що він намагається врятувати Центр усіма способами.
Натомість головна мистецтвознавиця Музею кіно у "Довженко-Центрі" Марина Скирда у коментарях під постом Івана Козленка зазначає, що призначення Алферова для команди "Довженко-Центру" стало повною несподіванкою, про яку вони дізналися з сайту Держкіно.
Суспільне Культура запросило Андрія Алферова на інтерв'ю й очікує від нього відповіді.
Що відомо
- 16 серпня стало відомо про наказ Держкіно реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У Центрі заявили, що це рішення означає ліквідацію національного кіноархіву. Мінкульт зазначає, що не знали про це рішення.
- 26 серпня Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики одноголосно ухвалив рішення про звернення до Кабінету Міністрів України та Держкіно щодо скасування наказу про реорганізацію.
- 14 вересня петиція про скасування реорганізації "Довженко-Центру" набрала понад 25 тисяч підписів. 10 жовтня Кабмін надав відповідь – правонаступником "Довженко-Центру" стане "Українська анімаційна студія".
- 17 жовтня Фонд державного майна розпочав процес приватизації двох корпусів "Довженко-Центру".
- 28 жовтня "Довженко-Центр" повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ про "реорганізацію"
- 2 листопада Держкіно опублікувало наказ про усунення Олени Гончарук від виконання обовʼязків, призначивши нового виконуючого обов’язки генерального директора. Нею стала Юлія Каждан, яка за інформацією з відкритих джерел є керівницею та засновницею двох юридичних фірм, а також засновницею та керівницею Кінологічного Центру.
- 8 листопада представники "Довженко-Центру" та ЗМІ зустрілись із призначеною Держкіно в.о. генеральної директорки Юлією Каждан та заступником голови Держкіно Максимом Александровим на сходах до закладу. Усередину співробітники Центру їх не пустили.
- 10 та 11 листопада працівники СБУ, поліції та прокуратури проводили обшуки в Центрі. За словами співробітників, шукали документи, повʼязані із колишнім директором та забудовником. Залишаючи будівлю, силовики не надали працівникам установи копії протоколу, а також забрали печатку ДЦ.
- 15 листопада міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко ініціював зустріч з керівництвом Держкіно, "Довженко-Центру", представниками Офісу Президента та депутатами стосовно врегулювання ситуації. За результатами зустрічі, Держкіно оголосило, що наказ про реорганізацію призупиняється.
Читайте нас у Facebook і Telegram, дивіться наш YouTube.
Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!