Антологія українського альбому. EL Кравчук і "Нічий"

Антологія українського альбому. EL Кравчук і "Нічий"

Антологія українського альбому. EL Кравчук і "Нічий"
.

Чи орієнтуєтеся ви в українських музичних трендах? Чи знаєте, хто їх започаткував? Радіо "Промінь" і Суспільне продовжують спільний проєкт "Антологія. Український альбом", у межах якого ми нагадуємо вам про історію становлення вітчизняного шоу-бізнесу. Черговий матеріал – про дебютний альбом секс-символа української попмузики 90-х EL Кравчука "Нічий". Повну версію програми можна послухати за посиланням.

Народився Андрій Кравчук в литовському місті Вільнюс у родині військового та лікарки. До Києва вони повернуться аж 1989 року. Мама змалку водила Андрія в оперу, й "Жизель" він бачив, за його ж підрахунками, разів із 30. Також хлопець закінчив музичну школу. Утім, звістка про вступ до київського Музичного училища імені Глієра й бажання стати професійним співаком його батьків приголомшила. Та й сам Андрій спочатку сумнівався у власному виборі.

Впоратися із хвилюванням допомогли дві жінки, яких Андрій Кравчук і досі вважає своїми янголами-охоронцями: викладачка кафедри "Естрадного вокального мистецтва" училища Глієра Леоніла Прохорова й співачка, народна артистка України Ірина Білик, з якою Андрія пов’язують дружні, майже родинні стосунки. Їхнє знайомство відбулось у звичайному дворі київського будинку на Оболоні.

Андрій Кравчук: "Вона була вже трошки відомою співачкою. Я познайомився і з нею, і з Юрою Нікітіним, і з Миколою Павлівим, багатьма відомими людьми, тому що мешкав у сусідньому будинку. Ми їздили кожен день з Юрою і групою "Цей дощ надовго" з нашої Оболоні пити каву, розмовляти про музику, про Led Zeppelin, про The Beatles. Вони щось давали мені слухати".

Напевно, це й справді усмішка долі, але ще одним другом Андрія в ті роки був Євген Ступка, який згодом зробить дуже багато для артиста Ель Кравчука. Зокрема, напише для нього одну з перших сольних пісень "Баю-бай", яка згодом увійде до альбому "Нічий"

Перш ніж зрозуміти, що він сольний виконавець, Андрій пройде через кілька музичних колективів. Оскільки ж заняття музикою потребували грошей, він шукав собі підробіток, іноді – доволі екзотичний.

Андрій Кравчук: "Друзі влаштували мене в київський інститут, зараз це академія художня, де я працював натурщиком. Сидів по чотири години голий".

Приблизно в той самий час виник і яскравий творчий псевдонім, який відразу запам’ятовувався. По-перше, він був схожий на ім’я тогочасного українського президента, якого теж звали Л. Кравчук.

По-друге, перші дві літери псевдоніму писалися латиницею, що додавало імені певного шарму. Хтось казав, що ім’я Ель – від слова "електронний", бо хлопець експериментує саме в жанрі електронної музики. Насправді псевдонім Андрію придумали аж троє людей.

Андрій Кравчук: "Коли формувався мій голос, я співав "В юном месяце апреле в старом парке тает снег" таким милим дискантом, і волосся в мене було світле, довге, і яку я кличку мав? Звісно, "Електронік", як у цьому фільмі. І всі — від Білик до Жені — цей "Ел", "Елік", "Електронік". Я подумав, якщо ніхто не хоче звати мене Андрієм, то, мабуть, я буду EL Кравчук".

Уже маючи нове творче ім’я, Андрій подає заявку на участь у фестивалі "Червона Рута-95", де вперше заявила про себе українська сучасна танцювальна музика. Саме в цій номінації з піснею "Вогонь" перемагає EL Кравчук. Після перемоги на "Червоній Руті" Андрій, як то кажуть, прокинувся знаменитим.

Андрій Кравчук: "Я приїхав із Севастополя і зрозумів, що мене знає кожен таксист, всі, а мені 18 років. Що робити? Я зовсім забув після цього, що таке анонімність в житті".

Але поруч були дорослі друзі, які допомогли йому не підхопити зіркову хворобу. Один з них – Євген Рибчинський, який згодом стане продюсером EL Кравчука. Саме йому належить ідея зробити з Андрія рафінованого, витонченого й модного співака. Заради цього довелося навіть приховати справжній вік Андрія.

Дорослий чоловік мусить співати дорослі пісні. Євген Рибчинський пише для Андрія пісню "Нічий", яка стане справжнім хітом, візитівкою співака й дасть назву альбому.

До слова, є в альбомі "Нічий" пісня ще одного Рибчинського. Рибчинського-батька. Юрій Євгенович написав її для Назарія Яремчука, але на сімейній раді вирішили, що вона ідеально впишеться і в репертуар молодого Ель Кравчука. Правда, спеціально для Андрія переробили текст, щоб пісня "Наречена" зазвучала сучасніше.

Певно, найсерйозніша річ в альбомі – пісня "Доля", яка попри свою сумну філософію стала абсолютним хітом!

Андрій Кравчук: "Це пісня про самогубство, дуже така складна. Ця пісня — надія людям, які не хочуть жити. Тому що в моєму житті такі випадки бували, коли я нічого не хотів, але розумів, що не маю на це права, маю зробити дзвінок мамі, можливо, подрузі, не знаю, незнайомій людині".

Саме на цю пісню Андрій разом з режисером Семеном Горовим зніме кліп. Він тоді був студентом і пропозиція його трохи здивувала. Зараз Семен згадує, що за роботу йому заплатили 200 доларів, він був щасливим і майже тиждень святкував з друзями. Залишились задоволеними і замовники. Після виходу відео Ель Кравчука почали називати українським Джорджем Майклом.

Коли платівку звели, постало питання обкладинки. Результат зрештою шокував і провокував одночасно – співак Ель Кравчук позував для неї зовсім оголений. Як згадує Андрій, було багато ідей, як передати, що він "нічий": скажімо, загорнути його в поліетилен. Зрештою, саме Андрій вигадав образ для обкладинки.

Андрій Кравчук: "Я десь прочитав у Конфуція, що люди народжуються голими, нічиїми, і такими ж помирають. Кажу: давай не будемо шлакувати мій образ костюмом, якимось там гримом. Просто зачіска — і я сиджу такий, як я є в житті. І ця поза на обкладинці трошечки нагадує позу зародку — людини, яка тільки починає розуміти, що нічий — це негарно. Гарно бути чиїмось, гарно шукати кохання".

Після того, як альбом "Нічий" з’явився на полицях музичних крамниць, Андрій і його команда вирушають у тур на підтримку платівки. Концерти відбулися у 35 українських містах. Саме в турі співак "обкатав" свою нову композицію "Дикий звір". Авторство цієї пісні належить не Андрію. Текст написав популярний у 90-тих співак, композитор, шоумен і телеведучий Костянтин Гнатенко. А мелодію Кравчук почув, ще коли вчився в Музичному училищі.

Після того, як Андрій повертається з гастрольного туру на підтримку платівки, розпочинаються зйомки ще одного відео на пісню "Війна завжди війна". Попрацювати над кліпом знов запрошують Семена Горова. Знімали відео на київській Оболоні. Сама ж пісня з’явилася в Андрія ще на початку 90-х. На її написання юнака наштовхнув збройний конфлікт в Югославії.

Андрій Кравчук: "У пісні страшні слова. І всі слова ці є зараз в житті моєму і в моїй країні. Це було таке попередження: "Горять хрести, горять мости, тебе чекає труна і плач дітей луна. Горить сльоза — це плачеш ти, моя країна". Люди такі дурні, і мені дуже соромно перед молоддю за те, що в 21-ше століття ми перетягнули весь цей бруд, негатив, війну, жах, смерть. А повинні були взяти ренесанс, відродження".

Тема війни прослідковується у ще одній пісні альбому "Нічий". На превеликий жаль, композиція "Навіщо" зараз знову стала актуальною.

Останні події в Україні настільки вразили співака, що змусили його взяти творчу паузу. Каже: через війну стало не до співів, тим більше, що своїм покликанням він вважає дарувати людям радість. Щоправда, повністю зі сцени не пішов — реалізував себе як театральний, кіноактор та ведучий. Кілька ж років тому повернувся й співак Кравчук, але вже під своїм справжнім ім’ям, без приставки Ель. Тож попереду в нього новий виток співочої кар’єри. Але то вже інша історія.

Редакторка текстової версії Тетяна Познякова.

Більше про сучасну українську культуру

Читайте нас у Facebook та Telegram

Станьте частиною Суспільне Культура: напишіть нам про цікаві події культурного життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Ваші історії важливі для нас!

На початок