На початку року Читомо опублікувало список бестселерів 2021 року – книжок, які найчастіше купували в Україні. Серед них багато зарубіжної художньої літератури, зокрема дитячої. Але в деяких видавництвах сучасні українські автори й авторки навіть випередили перекладну літературу. Традиційно – це ілюстровані дитячі книжки, а також, несподівано, новий український нон-фікшн.
Літкритикиня Суспільного Марія Бліндюк відібрала сучасні українські книжки, наклад яких перевищив 10 000, та пояснює, чому вони стали такими популярними.
"Малечі про інтимні речі". Юлія Ярмоленко, ілюстрації Мар’яни Гілевич
Талант, 2019, 48 сторінок
Найпопулярнішою сучасною українською книжкою минулого року став дитячий нон-фікшн про статеві органи, секс та власні кордони – 30 000 проданих примірників. Уникаючи евфемізмів на користь прямоті та зрозумілості, секс-педагогиня та блогерка Юлія Ярмоленко зібрала найважливіші теми для перших розмов про інтимне життя дитини й підлітка. Гігієна, сором (та його недоречність), менструація та ерекція, а також найважливіше – культура згоди – пояснюються так, щоби дитина або підліток почувалися в безпеці щодо свого тіла.
"Малечі про інтимні речі" цілком логічно головує у списку бестселерів, адже останні пів століття книжки найчастіше купують дітям. А розмова про секс – одна з непростих між дорослими й дітьми. Юлія Ярмоленко створила дороговказ для неї, не забувши згадати про безпеку.
"Буквар Читайлик: навчальний посібник". Василь Федієнко, ілюстрації Євгенії Житник
Школа, 2021, 88 сторінок
Якщо дитині дарують книжки, буквар – чи не найпопулярніша з них. Із абетки починаються перші уроки в школі, одним вдалося її вивчити ще в дитсадку, інші – її так і не запам’ятали, залишивши місце для мови Python. Василь Федієнко доповнив буквар вправами, які дорослі можуть практикувати з дітьми, навчаючи їх аналітичному мисленню в ігровій формі. Відтак, 26 416 проданих примірників.
"Матера вам не наймичка, або Чому діти – це прекрасно…" Катя Бльостка
Віхола, 2021, 328 сторінок
Видавництво "Віхола" поступово заповнює нішу сучасного українського нон-фікшну, залучаючи до написання книжок українських популяризаторів науки. Найуспішнішим їхнім виданням стала книжка блогерки Каті Бльостки про материнство – 26 225 примірників. Насамперед Катя пише для майбутніх мам, рефреном повторюючи фразу "все буде добре". Маючи досвід чотирьох пологів, вона озброєна гумором і самоіронією, а також тверезим поглядом на всі забобони й поради. Зі здоровим скепсисом, вона відсіює всі оповідки, які їй переповідали баби й подруги, тамуючи тривожність суспільства навколо вагітності. "Матера вам не наймичка, або Чому діти це – прекрасно…" також допомагає зрозуміти, через що проходять мами та як їх можна підтримати.
Із огляду на те, що бестселерами стають дитячі книжки, мав би бути запит на книжку для тих, хто цих малих читачів народжує. Вітдак, гумористичний блог зі спростуванням фейків навколо материнства – рецепт успіху.
"Зворушливі книжки: Мій супердідусь". Геннадій Меламед, ілюстрації Наталі Донської
Ранок, 2021, 36 сторінок
Перша художня книжка серед бестселерів – повчальна історія для дітей про білочку, якій не можна їсти солодке через алергію. Мудрий дідусь їй пояснює, що вона не сама з такою реакцією організму, а деякі смачні солодощі можуть наносити шкоду живому. Заборони часто важко пояснити у вихованні дітей, тим паче заборони на те, що подобається. Відтак, 15 219 проданих примірників "Мій супердідусь" підтверджують, що дорослі шукають нові підходи в поясненні непояснюваного дітям.
"Простими словами. Як розібратися у своїх емоціях". Марк Лівін, Ілля Полудьонний
Наш Формат, 2021, 224 сторінки
Популярна психологія – жанр, який уже багато років тримається в міжнародних бестселерах. Тепер є український відповідник від блогера Марка Лівіна та гештальт-терапевта Іллі Полудьоного, ведучих подкасту "Простими словами". 14 475 примірників сигналізують про те, що українське суспільство починає розбиратися з емоціями та їхньою природою. І поки не готове йти в психотерапію або читати наукові праці, звертається до простішої форми викладу. Гештальт-терапія передбачає усвідомлення своїх емоцій, занурення в теперішній стан та уникнення психотравматичних фігур.
"Малюк Коргі". Наталія Стукман, ілюстраторка Лєна Барді
Талант, 2020, 64 сторінки
Книжка-білінгва про пригоди песика коргі та його друга-кошеня. На сусідніх сторінках розташовується український текст та його переклад англійською. Такі книжки стають дедалі популярнішими, адже їх зручно використовувати у вивченні мов – майже як фільм із субтитрами. "Малюк Коргі" у 2021 році продався накладом у 14 200 примірників.
"Справа Василя Стуса: збірка документів з архіву колишнього КДБ УРСР". Упорядник: Вахтанг Кіпіані
Vivat, 2019, 688 сторінок
Із цією книжкою справді фантастична історія не тільки для українського книжкового ринку, але й для світового загалом. Тільки вдумайтеся – за два роки понад 100 000 проданих примірників документів. Адже в цій збірці нема пояснювальних коментарів и аналізу – це справді просто архів документів.
У 2019 році Віктор Медведчук подав позов до суду з вимогою заборонити продаж книжки. Після заборони Дарницького районного суду Києва на розповсюдження книжки видавництво далі отримувало замовлення "Справи Василя Стуса". Пізніше, в березні 2021 року, Київський апеляційний суд дозволив розповсюджувати книгу. Заборона підвищила популярність книжки, її купують не для читання, а як історичний артефакт. Якщо раніше бабусі вважали, що в кожному домі має бути Біблія та "Кобзар" Шевченка, майбутні бабусі насамперед даруватимуть онукам "Справу Василя Стуса".
"Медицина доказова і не дуже". Андрій Сем’янків
Віхола, 2021, 272 сторінки
Ще один приклад якісного українського наукпопу. З черговою хвилею коронавірусу суперечки з родичами та людьми в інтернеті щодо вакцин, лікування та народної медицини втомлюють дедалі більше. Книжка лікаря та автора блогу про медицину MED GOblin Андрія Сем’янківа – це один великий аргумент на всі випадки життя. Від пігулок для схуднення до вітамінів, трав і, звісно, вакцинації – тут зібрані найпопулярніші теми суперечок про доказову медицину. Андрій Сем’янків наводить дослідження, що підтверджують або спростовують дію популярних препаратів. Не дивно, що на другий рік пандемії книжка розійшлася накладом у 13 313 примірників.
"36 і 6 котів". Галина Вдовиченко, ілюстрації Наталки Гайди
Видавництво Старого Лева, 2015, 136 сторінок
Найстарша книжка серед сучасних українських бестселерів – художня гумористична книжка Галини Вдовиченко з проданим накладом 11 000 примірників. Історія про 42 бездомних котів і кішок, кожне з яких має власні характерні звички та ознаки. Якщо і є щось вічне, то це популярність котів та смішного, тому книжка про кумедних хвостатих, насичена неологізмами, жаргонізмами, діалектом і суржиком – тримається в бестселерах понад п’ять років.
Читайте також
- В Раді пропонують видавати сертифікати на придбання книг. Законопроєкт пройшов перше читання
- У 2022 році міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" відбудеться 25–29 травня
- Дослідники оприлюднили скан-копії підручників радянських спецслужбовців
- Чому дієвцям культури потрібна коаліція: Інтерв'ю з Дарією Бадьйор