У Дарницькому районному суді 16 жовтня завершилось засідання у справі голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука проти журналіста й автора книги про Василя Стуса Вахтанга Кіпіані. Рішення оголосять у понеділок, 19 жовтня о 9 ранку.
Як повідомив Вахтанг Кіпіані на своїй сторінці у Facebook, що "блискучі виступи адвокатів В’ячеслава Якубенка, Сергія Глотова і Юрія Артюха не залишили каменя на камені конструкцій адвоката Кириленка, який представляє ексадвоката Медведчука".
Адвокат Юрій Артюх розповів кореспондентці Суспільного Каріні Бугайченко, що у понеділок о 9 ранку буде проголошена вступна й резолютивна частина рішення.
"Ми дослідили останні два томи, 3-ий та 4-ий томи справи, перейшли в судові дебати й закінчили судові дебати. Чи буде позов задоволений повністю, чи буде задоволений частково, чи буде відмовлено в задоволенні позову повністю. Підстав, на яких суд прийме те чи інше рішення ми не будемо знати, повний текст рішення оприлюднять пізніше", — розповів він.
За словами адвоката, у книзі були не тільки оцінювальні судження, а й фактичні дані стосовно поведінки Віктора Медведчука у справі Василя Стуса.
"І поведінка ця була, м’яко кажучи, не дуже гарною. Він не захищав взагалі Стуса, він скоріше підігрував прокурору. Нам дуже не сподобалося, що представник пана Медведчука намагався під час судового процесу перевести фокус з особи пана Медведчука на особу пана Стуса", — додав Артюх.
Адвокат видавництва Vivat Сергій Болотов зазначив, що їхня позиція є узгодженою зі сторони відповідачів, а "сам позов є повністю безпідставний". За словами адвоката В’ячеслава Якубенка, який представляв інтереси Кіпіані, "теоретично можливий варіант, що нам доведеться попрацювати й над апеляцією".
"У цій справі йшлося виключно про оцінювальні судження, які зробив Вахтанг Кіпіані аналізуючи роботу Медведчука у справі Стуса. Вахтанг Кіпіані дійшов висновку, що ця робота була недостатньо належною", — наголосив адвокат.
Перед засіданням Кіпіані зазначив, що існує небезпека заборони книги, а у випадку рішення суду не на його користь, буде це оскаржувати.
"Якщо ми програємо цей суд, ми подамо апеляцію, у нас буде час зібрати додаткові відомості й в іншому суді доводити право книжки на існування. Але небезпека того, що книгу заборонять, існує", - сказав він.
Журналіст додав, що Медведчуком ніколи не зустрічався і навіть під час судового процесу комунікації між ними немає.
"Я ніколи не бачився з Медведчуком, перед подачею ним позову не було спроби урегулювання справи в досудовому порядку. Навіть під час процесу ні ми не виходили, ні сторона Медведчука не виходила на ту сторону. Вони до нас не зверталися, вони хочуть заборонити книжку і все", - пояснив Кіпіані.
Читайте також: "Законом не заборонено любити чи не любити когось". Журналіст Кіпіані розповів про суд з Медведчуком
Він додав, що зробив свою роботу як історик, тому йому немає за що перейматися.
"За своє життя я не переживаю. Нічого надзвичайного я не зробив, я пішов до архіву СБУ, отримав матеріали судового процесу над Василем Стусом, я їх опрацював, скоротив, разом із видавництвом ми їх видали, я додав до цього архівного матеріалу кілька публікацій. Там є, зокрема, інтерв’ю з останнім політв’язнем, який бачив Василя Стуса живим, російським дисидентом Леонідом Бородіним. Це моя робота, я професійний історик, я працюю журналістом", - наголосив він.
Під будівлею суду влаштували акцію підтримки Кіпіані та видавництва Vivat.
Учасники зіграли інтермедію "Суд над Медведчуком", а також у наметі біля суду організували показ фільму "Заборонений".
Що відомо
- Книга Кіпіані "Справа Василя Стуса" вийшла друком у травні 2019 року, а вже у вересні нардеп Віктор Медведчук заявив, що вимагатиме через суд заборонити її поширення.
- Позивач вважає, що у 9 фрагментах книги Кіпіані містяться висловлювання, які не відповідають дійсності та принижують честь і гідність політика, через що вимагає заборонити розповсюдження книги "у будь-який спосіб на будь-якій території".
- У цих епізодах Кіпіані розповідає про Медведчука як адвоката поета Василя Стуса в судовому процесі 1980 року. У результаті поета засудили до 10 років примусових робіт і 5 років заслання. Стус помер 4 вересня 1985 року в карцері після оголошеного ним голодування.