В Українському інституті книги розповіли про створення національної цифрової бібліотеки

В Українському інституті книги розповіли про створення національної цифрової бібліотеки

В Українському інституті книги розповіли про створення національної цифрової бібліотеки
. Форум Видавців/Facebook

Інститут протягом двох років працює над створенням Української цифрової бібліотеки. Йдеться про книгозбірню електронних видань, які можна буде завантажувати на телефон. Наразі додаток працює в тестовому режимі.

Про це в етері Українського радіо заявила директорка Українського інституту книги Олександра Коваль.

Коваль повідомила, що створення Української цифрової бібліотеки дозволить українцям легально читати книжки в електронному форматі.

"Ми сподіваємося, що проєкт буде завершено в цьому році або в перших місяцях наступного. Йдеться про книгозбірню електронних видань у вигляді електронних додатків, які можна буде завантажувати на телефон. Зараз додаток працює в тестовому режимі", – розповіла директорка УІК.

При цьому вона додала, що є труднощі із закупівлею електронних видань, адже таких книжок на українському ринку легально продається не дуже багато. Також є "певні проблеми із сплатою роялті за прочитання", адже Український інститут книги – державна установа і має чітко дотримуватися всіх вимог закону "Про публічні закупівлі".

Читайте також: 5 книжок, які рекомендує прочитати міністр культури. Список

Директорка Українського інституту книги також розповіла, що в рамках Національного тижня читання було презентовано результати дослідження "Типологія читачів серед міського населення України", яке виконала компанія "Gradus Research".

За її словами, це дослідження компанія робила з власної ініціативи та власним коштом. Вони виявили різні типи читачів та перепони для читання книжок.

Головною перешкодою для читання виявилась відсутність вільного часу. Так відповіли 50% респондентів. Також були такі причини як "не люблю читати" (23%), "зникла необхідність читання" (22%), "втратив інтерес" або "важко підібрати цікаву книгу". Разом з тим, 57% українців читають, щоб відпочити і розслабитися, 47% – щоб відволіктися.

Читайте також: Голова ВР Стефанчук порадив депутатам прочитати п'ять книжок

Коваль додала, що найбільше українці люблять читати детективи, фантастику і фентезі. Вона здивувалася, що "любовні романи опинилися на шостому чи сьомому місці".

"Щодо того, як змінився рівень читання, то "Gradus" проводив дослідження лише у великих містах і вивчив, що читають більше, ніж коли ми досліджували в минулому році по всій території України", – повідомила директорка УІК.

При цьому Коваль заявила, що згідно даних Державної служби статистики, торік українці витратили на книжки в 100 разів менше, ніж на сигарети та алкоголь.

"Якщо робити висновки про кількість читачів, не за опитуваннями, а за продажами, які відбуваються і які фіксує Держстат, то продажі надзвичайно малі. Виявляється, що торік українці витратили близько 900 млн грн на книжки, що в сто разів менше, ніж на сигарети та алкоголь", – зазначила директорка УІК.

Принагідно Коваль розповіла про акції з підтримки читання в інших країнах.

"В Італії, наприклад, 18-річні громадяни отримують сертифікат з коштами, які можуть витратити на культурні потреби. Як виявилося, 70% суми вони витрачають на придбання книжок", – сказала Олександра.

Вона мріє, щоб в Україні "був подібний результат. Адже це величезна допомога видавцям і величезна допомога самим собі для розвитку свого мозку".

Читайте також: Українська проза 2021 року. Що важливо прочитати

Директорка Українського інституту книги також розповіла, що дуже радіє ініціативам місцевих бібліотекарів, книгарів, авторів під час Національного тижня читання.

"Я страшенно щаслива, що (в бібліотеках – ред.) придумали, наприклад, таку акцію, як "підвішена книга", де попередній читач обирає книгу, яка йому найбільше сподобалася і "підвішує" її для того, щоб показати, що він рекомендує саме цю книгу. Можливо, щось подібне зроблять і книгарні, коли можна буде оплатити книжку, аби хтось забрав її собі безкоштовно", – сказала директорка УІК.

Що відомо

  • В Україні стартував перший Національний тиждень читання. Захід проходитиме з 13 по 19 грудня. Він має на меті залучення українців до читання, купівлі та дарування книжок, відвідування бібліотек, а також привернення уваги до української літератури та книговидання.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок