Як перестати тупіти: 8 альтернатив іграм на телефоні в метро

Як перестати тупіти: 8 альтернатив іграм на телефоні в метро

Як перестати тупіти: 8 альтернатив іграм на телефоні в метро
.

Є в нас така не дуже корисна звичка — "вбивати час" під час поїздок у громадському транспорті. Година туди, година назад — треба чимось зайнятися. Але коли немає чіткого плану, люди не знаходять нічого кращого, аніж втупитись у телефон. І грати в примітивну гру, яка не розвиває і лише краде час та заробляє багато грошей на показах реклами. Або намагатись зайти в інтернет та нервувати через поганий зв’язок. Ми зібрали набагато кращі альтернативи, які точно допоможуть, по-перше, зберегти нерви, а по-друге, розвиватись і ставати кращою версією себе, перебуваючи в дорозі.

Читайте також: "Бісить! 11 речей, які дратують щодня, та як перестати на них зважати"

Чому грати в мобільні ігри шкідливо

Нещодавно було проведене дослідження негативного впливу мобільних ігор на здоров’я піддослідних. Якщо підсумувати висновки вчених, можна казати про наступне.

  1. Ігри спеціально зроблені таким чином, щоб впливати на викид дофаміну (гормону "задоволення") в мозку та спричиняти звикання.
  2. Вбивається раціоналізація власного часу. Замість тисяч корисних справ людина обирає лише одну марну.
  3. Дофамінова нагорода від мобільних ігор не зрівняється з "нагородою" під час засвоєння нових знань і навичок, які можна застосовувати в реальному житті.
  4. Надмірна любов чи звикання до ігор в телефоні призводить до змін не тільки психічного, а й фізичного стану. Адже мозок швидко звикає до таких викидів дофаміну та вимагає повторення, яскравих фарб, приємних звуків і примітивного керування грою. Не отримуючи цього, він надсилає негативні сигнали — і в нас погіршується настрій, болить голова тощо.
Як перестати тупіти: 8 альтернатив іграм на телефоні в метро

Альтернатива

Слухати подкасти. Кепкують, що подкасти — це впевненість молоді в тому, що вона наново винайшла радіо. Але факт лишається фактом: сьогодні це одна з найуспішніших та найцікавіших форм контенту, в якій — що важливо — поки немає засилля рекламних пауз і комерційних вставок. Світ подкастів безмежний. Є багато подкастів українською мовою, але можна сміливо слухати їх і англійською — та підтягувати свій рівень володіння мовою (розмовна англійська набагато легша для сприйняття й розуміння).

Читати книжки. Найочевидніший варіант. Вся справа в підході. Можна просто "взяти щось із дому почитати в дорогу". Користі з такого читання буде, відверто кажучи, небагато. Інша річ: ретельно вибирати, що ви читаєте. Можна півроку возити з собою правила дорожнього руху — і ви гарантовано будете знати їх на 200%. Можна потихеньку перечитати всього Достоєвського (або будь-якого письменника, до якого у вас чомусь "не доходять руки").

Особливо читання в транспорті стосується тих людей, які відчувають, що "мало читають", але ввечері, коли намагаються посидіти з книжкою в руках, засинають від утоми. Річ у тім, що ви, можливо, за день споживаєте занадто багато інформації чи віддаєте багато енергії, тому під кінець дня мозку важко зосередитись на книжці. А коли ви на початку дня їдете на навчання/роботу, мозок ще "свіжий" та розігрітий — і залюбки "проковтне" все, що ви йому дасте. Тому ретельно пильнуйте книжкове меню для транспорту!

Що робити, якщо за рік вдалося прочитати одну-дві книжки? Якщо "часу немає", якщо засинаєте під час читання? Ми допоможемо повернути собі цю чудову звичку за 7 легких кроків.

Медитація. Тільки подивіться на своїх попутників у метро чи маршрутці! Їхні замислені, меланхолійні вирази обличчя — що це, як не ознака медитування, тільки несвідомого? Якщо ж робити це усвідомлено, то може вийти щось цікаве. Не треба їхати на роботу й навмисне накручувати себе, з болем пригадуючи ту кількість робочих завдань, яку належить встигнути, ввечері заїхати в супермаркет, а ще бажано віддати туфлі в ремонт і за комуналку сплатити… Це погана медитація.

Читайте також: "Смартфони або смерть. Чому нам нудно і як повернути смак життя"

Краще взагалі не думайте про те, куди і навіщо ви їдете. Викиньте з голови ці екзистенційні буденні питання. Ще раз придивіться до людей: вони всі такі різні, але, скоріше за все, якщо треба буде — прийдуть на допомогу. В кожного є сім’я, улюблені тварини, десерти та фільми, які змусили розчулитись. Намагайтесь зловити емпатію та "зрозуміти" людей, які їдуть з вами. Подякуйте за те, що ви просто сьогодні прокинулись, живі-здорові та у вас є справи, є що робити і є дах над головою. Намагайтесь не віддавати свою енергію через "погані думки", а шукати приємні емоції, через які ви зможете поповнювати запаси енергії. Це і є "медитація в маршрутці".

Малювати. Не у всіх, звісно, є мистецький хист, але необов’язково "вміти" малювати. Є особлива техніка малювання, яка називається "дудлінг". В англійській мові цей термін означає "дитячі" малюнки, які не потребують мистецької підготовки і здебільшого розкривають внутрішній світ автора. Просто малюйте собі в блокноті що заманеться. Може, це буде щось із того, що вам наснилося під самий ранок, або обличчя людей, які їдуть з вами (вони унікальні, але ви швидше за все більше їх не побачите — хіба цей момент не вартий малюнка?). Або просто образи та фігури з вашої підсвідомості, про яку ви в такий спосіб дізнаєтесь багато цікавого та нового.

Як перестати тупіти: 8 альтернатив іграм на телефоні в метро

Грати в шахи. Не вірте стереотипам — це, по-перше, зовсім не складна гра. Правила абсолютно прості та доступні. По-друге, це міф, що вона забирає багато часу. Більшість шахових додатків та онлайн-майданчиків пропонують одразу декілька варіантів гри в шахи. Можна обирати "класичні" партії, які можуть тривати по півгодини, а можна привчитись грати у "швидкі шахи", де на роздуми дається 10, 5, 3 та навіть 1 хвилина. Уявіть собі: замість нудитись в дорозі, ви можете зіграти декілька гостросюжетних партій в шахи, розігріти свій мозок, а в довгостроковій перспективі — покращити стратегічні навички. Адже шахи — це не "складна гра для розумників". Вони вимагають від вас уважності, ретельності та стратегічного мислення, розвивають вміння прораховувати ситуацію на декілька кроків вперед. Що може бути кориснішим за це у наш нестабільний час?

Скласти список завдань на сьогодні. Є колосальна різниця між тим, коли ви напружено згадуєте абсолютно все, що "треба зробити" і коли просто розставляєте пріоритети в себе у голові. І записуєте тільки найважливіші завдання, які треба зробити. Але не жалійте себе. Пишіть великі списки — не так важливо виконати всі пункти, як дійсно навчитись розставляти пріоритети й виконувати тільки важливі пункти. Як скласти плани так, щоб усе вдавалося – ми писали в окремому матеріалі.

Складати музичні плейлисти. Знову ж таки, ми пропонуємо структурний погляд на звичні заняття. Очевидно, що у вас на телефоні є якась музика, яку можна послухати в дорозі. Але чому б не готуватись до цього? Ви ж прасуєте одяг і готуєтесь до виходу на вулицю, слідкуєте за чистотою речей?

Цей підхід стосується і звукового супроводу. Просто відчуйте, який у вас зараз настрій? Сумний — доберіть улюблені сумні пісні. Бадьорий — каталізуйте його відповідними треками. Ностальгуєте за молодістю? Час переслухати улюблених виконавців дитинства! Не треба намагатись настрій перебити: якщо сумно, слухати веселу музику — і навпаки. Музика має стати продовженням вас та вашого емоційного стану. І саме тоді в дорозі на роботу вона виявить свою функцію "поповнювача" запасів вашої енергії. Візьміть, наприклад, нашу добірку головних пісень, альбомів і кліпів за січень!

Вчити мову. Тут усе просто: завантажуйте DuoLingo (або інший мовний додаток), обирайте бажану мову і просто дотримуйтесь підказок. Тільки уявіть: можна півроку бездумно їздити на роботу і з роботи, а можна здобути базовий рівень французької чи італійської мови. Вибір очевидний.

Читайте також: "Просто зроби це. Як керувати своїм часом і не полишати справи на півдорозі"
На початок