Перейти до основного змісту
Аварія танкерів у Керченській протоці: суд оштрафував власників

Аварія танкерів у Керченській протоці: суд оштрафував власників

Краснодарський суд покарав компанію "Волгатранснефть" за порушення техрегламенту при експлуатації танкерів, що спричинило витік тисяч тонн нафтопродуктів у Чорне море.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомило російське інформагентство ТАРС.

Компанію "Волгатранснефть" оштрафували на 630 тисяч рублів (290 тисяч грн) за порушення технічних норм експлуатації танкерів. Один із них, "Волгонефть-239", потрапив в аварію в середині грудня, спричинивши масштабний розлив мазуту.

Згідно з рішенням суду, компанія використала судна з порушенням термінів та без необхідних документів. За аварійний "Волгонефть-239" накладено штраф у 300 тисяч рублів (138 тисяч грн). Ще 300 тисяч доведеться сплатити за танкер "Волгонефть-109", що також вийшов у море з порушеннями.

Окремий позов щодо танкера "Волгонефть-270" суд розгляне пізніше.

Другий танкер, "Волгонефть-212", розламався навпіл і затонув. Він належав іншій компанії — "Кама шипінг", яка вже оштрафована за порушення експлуатації ще одного танкера — "Прикамье". Розмір штрафу викликав здивування: за даними російських медіа, він склав лише 30 тисяч рублів (14 тисяч грн), хоча мінімальна санкція за цією статтею — 300 тисяч.

Нагадаємо, кількість районів окупованого Криму, у яких запроваджено режим надзвичайної ситуації через масштабний розлив мазуту після аварії двох танкерів, збільшилася з двох до восьми.

Також 31 січня Україна, Росія, Румунія, Болгарія, Туреччина та Грузія на позачерговому засіданні Комісії із захисту Чорного моря від забруднення обговорили екологічну катастрофу внаслідок витоку мазуту.

Як стверджує Міндовкілля України, на цьому засіданні представники Росії вчергове маніпулювали фактами та перекручували інформацію, що ускладнило прийняття рішень.

Водночас Програма ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) готова надати Україні технічну допомогу в оцінці збитків, завданих екосистемі Чорного моря внаслідок витоку нафтопродуктів після аварії російських танкерів в Керченській протоці 15 грудня 2024 року.

Директор Українського наукового центру екології моря (УкрНЦЕМ) Віктор Коморін повідомляв Суспільному Крим, що для території та акваторії Чорного й Азовського морів, що під контролем України, поки що немає небезпеки внаслідок витоку мазуту. Але зберігається потенційна небезпека, бо мазут може перебувати кілька місяців у холодній воді.

Раніше Україна, Румунія та Болгарія на рівні міністерств узгодили спільні кроки для взаємодії з міжнародними інституціями стосовно масштабної екологічної катастрофи в Чорному морі. Її причина — забруднення мазутом внаслідок аварії в Керченській протоці з російськими танкерами наприкінці 2024 року.

Як повідомляв Суспільному Крим в. о. директора Українського наукового центру екології моря Віктор Коморін, найбільш проблемні наслідки для екології через аварію в Керченській протоці — це гостра інтоксикація в результаті потрапляння мазуту на рибу, дельфінів та птахів в акваторії Чорного моря.

Також раніше міністерка захисту довкілля України Світлана Гринчук повідомила, що внаслідок цієї аварії на південному узбережжі окупованого Криму фіксують постраждалих та загиблих від мазуту птахів. Таким забрудненням моря також стурбовані всі країни Чорноморського регіону.

Що відомо про аварію у Керченській протоці

15 грудня 2024 року поряд з Керченською протокою почали тонути два російські кораблі "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239". На борту одного судна перебувало 13 членів екіпажу, на борту іншого — 14.

Попередньо, причиною інциденту став шторм та ушкодження танкерів через негоду. На 15 грудня у тимчасово окупованому Криму оголосили штормове попередження через сильний вітер.

У результаті аварії загинув один моряк танкера "Волгонефть 212". Решта членів екіпажу госпіталізована з переохолодженням.

Аварія призвела до витоку більше 4 тисяч тонн мазуту в море. Greenpeace стверджує, що це може мати серйозні наслідки для екології.

Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко зазначив, що судна непридатні до виходу в море, адже є річковими і при цьому дуже старими — 1951 та 1955 років випуску.

Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що ці два танкери, які фактично є суднами військового класу, вийшли в море, не дотримавшись вимог судноплавства.

16 грудня МНС Росії повідомило, що екіпаж танкера "Волгонефти 239" евакуювали.

Міндовкілля заявило, що витік мазуту внаслідок аварії двох російських танкерів "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239" 15 грудня загрожує "катастрофічними наслідками" для екосистеми Чорного моря.

Біолог, голова громадської організації “Зелений лист” Владислав Балінський назвав цю аварію в коментарі Суспільному Крим "наймасштабнішою екологічною катастрофою сторіччя".

17 грудня в районі порту Кавказ у Чорному морі капітан танкера "Волгонефть-109" подав сигнал лиха через порушення герметичності одного з вантажних танків. Це вже третій випадок з танкерами "Волгонефть", що перевозять мазут.

19 грудня капітана танкера "Волгонефть-212", обвинуваченого в порушенні правил безпеки руху та експлуатації морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу, заарештували на два місяці — до 17 лютого. Капітану "Волгонефть-239" суд обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на той самий термін.

20 грудня Greenpeace повідомив, що приблизно 65 км² від Анапи до Кримського мосту забруднені мазутом, що витікає з одного із затонулих танкерів "Волгонефть". Екологи попереджають про можливе розширення масштабів катастрофи.

Водночас 20 грудня у Керченській протоці судно "Gam Express", яке ходить під прапором Гвінеї-Бісау, звернулося по допомогу, подавши сигнал лиха.

21 грудня окупаційна влада Керчі оголосили режим надзвичайної ситуації муніципального характеру через виявлений мазут на пляжах міста.

4 січня 2025 року в окупованому Севастополі оголосили режим надзвичайної ситуації регіонального значення через аварію з двома танкерами 15 грудня в Керченській протоці, внаслідок чого забруднено, зокрема, узбережжя Криму.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок