Перейти до основного змісту
Аварія танкерів: Міжнародна морська організація розглянула питання відповідальності Росії

Аварія танкерів: Міжнародна морська організація розглянула питання відповідальності Росії

аварія танкерів, ІМО, Росія
Волонтери прибирають мазут на узбережжі Анапи біля Чорного моря. REUTERS/Sergey Pivovarov

Міжнародна морська організація (IMO) 27—31 січня на 12-му засіданні підкомітету із запобігання та реагування на забруднення обговорила екологічні наслідки виливу мазуту внаслідок аварії танкерів "Волгонєфть" у Керченській протоці.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України.

Росія відповідальна за екологічну катастрофу, яка спричинила загибель 700 морських птахів і 61 дельфіна, — йшлося у доповіді української сторони під час засідання IMO. РФ порушила принципи міжнародного права: не виконала зобов’язань щодо невикористання суден, непридатних для морських операцій, відмовилася повідомляти про інцидент українську сторону.

"Водночас було наголошено, що держави-члени мають посилити заходи боротьби з "тіньовим флотом" та забезпечити дотримання резолюції IMO A.1192(33) щодо заклику держав-членів та усіх відповідних зацікавлених сторін сприяти діям із запобігання незаконним операціям у морському секторі "тіньового флоту", тримати це питання під постійним контролем і вживати можливих заходів під час наступної сесії", — йдеться у повідомленні Міндовкілля.

Делегації Австралії, Канади, Японії, Норвегії, США, Великої Британії та ЄС підтримали Україну, засудивши дії РФ та її нехтування екологічними стандартами.

Нагадаю, наслідки аварії танкерів "Волгонєфть" 31 січня під час позачергового 45-го засідання Комісії із захисту Чорного моря обговорили представники Румунії, Болгарії, Туреччини, Грузії, України та Росії.

"Міндовкілля продовжуватиме залучати міжнародні організації до засудження дій Росії, спричинення масштабного екологічного забруднення, невжиття належних заходів із запобігання катастрофі, а також порушення міжнародних договорів," — наголошують у відомстві.

Також перша заступниця міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко розповіла Суспільне Крим, що Україна планує звернутися до міжнародних судових інституцій, зокрема до Міжнародного суду ООН, із позовом проти Росії за порушення Конвенції ООН з морського права та екологічної катастрофи, яку спричина аварія танкерів у Керченській протоці.

Що відомо про аварію у Керченській протоці

15 грудня 2024 року поряд з Керченською протокою почали тонути два російські кораблі "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239". На борту одного судна перебувало 13 членів екіпажу, на борту іншого — 14.

Попередньо, причиною інциденту став шторм та ушкодження танкерів через негоду. На 15 грудня у тимчасово окупованому Криму оголосили штормове попередження через сильний вітер.

У результаті аварії загинув один моряк танкера "Волгонефть 212". Решта членів екіпажу госпіталізована з переохолодженням.

Аварія призвела до витоку більше 4 тисяч тонн мазуту в море. Greenpeace стверджує, що це може мати серйозні наслідки для екології.

Керівник Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко зазначив, що судна непридатні до виходу в море, адже є річковими і при цьому дуже старими — 1951 та 1955 років випуску.

Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук заявив, що ці два танкери, які фактично є суднами військового класу, вийшли в море, не дотримавшись вимог судноплавства.

16 грудня МНС Росії повідомило, що екіпаж танкера "Волгонефти 239" евакуювали.

Міндовкілля заявило, що витік мазуту внаслідок аварії двох російських танкерів "Волгонефть 212" та "Волгонефть 239" 15 грудня загрожує "катастрофічними наслідками" для екосистеми Чорного моря.

Біолог, голова громадської організації “Зелений лист” Владислав Балінський назвав цю аварію в коментарі Суспільному Крим "наймасштабнішою екологічною катастрофою сторіччя".

17 грудня в районі порту Кавказ у Чорному морі капітан танкера "Волгонефть-109" подав сигнал лиха через порушення герметичності одного з вантажних танків. Це вже третій випадок з танкерами "Волгонефть", що перевозять мазут.

19 грудня капітана танкера "Волгонефть-212", обвинуваченого в порушенні правил безпеки руху та експлуатації морського транспорту, що призвело до загибелі члена екіпажу, заарештували на два місяці — до 17 лютого. Капітану "Волгонефть-239" суд обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на той самий термін.

20 грудня Greenpeace повідомив, що приблизно 65 км² від Анапи до Кримського мосту забруднені мазутом, що витікає з одного із затонулих танкерів "Волгонефть". Екологи попереджають про можливе розширення масштабів катастрофи.

Водночас 20 грудня у Керченській протоці судно "Gam Express", яке ходить під прапором Гвінеї-Бісау, звернулося по допомогу, подавши сигнал лиха.

21 грудня окупаційна влада Керчі оголосили режим надзвичайної ситуації муніципального характеру через виявлений мазут на пляжах міста.

4 січня 2025 року в окупованому Севастополі оголосили режим надзвичайної ситуації регіонального значення через аварію з двома танкерами 15 грудня в Керченській протоці, внаслідок чого забруднено, зокрема, узбережжя Криму.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp та Facebook

Топ дня
Вибір редакції
На початок