Кропивницький театр: поновлений на посаді директор не може зайти на роботу, облрада не виконує рішення суду

Ексклюзивно

За сім місяців у театрі імені Кропивницького змінились три керівники, один з них поновився за рішенням суду, облрада планує подавати апеляцію. Скандал зі зміною керівництва триває. Чому, яка позиція акторів та чи планує обласна рада виконати рішення суду у матеріалі Суспільного.

За сім місяців у театрі імені Марка Кропивницького змінилось три керівники. Вячеслава Вандрашека звільнили, Сергія Корнієнка затримали за підозрою у хабарництві. Замість нього призначили тимчасового виконувача обов’язків – Євгена Лавренчука.

Вячеслав Вандрашек не погодився з рішенням про звільнення і понад пів року доводив свою правоту в суді. 29 квітня Ленінський районний суд Кропивницького за головування Лілії Іванової ухвалив рішення поновити його на посаді. Суд визнав протиправним та скасував розпорядження голови Кіровоградської облради Юрія Дрозда про звільнення Вандрашека та зобов’язав обласну раду виплатити йому 113 тисяч – середній заробіток за час вимушеного прогулу з 26 вересня 2023 року по 29 квітня 2024.

Що відомо про звільнення Вячеслава Вандрашека

Вячеслав Вандрашек на сцені театру імені Кропивницького. Суспільне Кропивницький

Вандрашека звільнили 26 вересня 2023 року. У розпорядженні була вказана така причина звільнення: "У зв’язку із закінченням строку дії контракту". Новим керівником театру призначили київського режисера Сергія Корнієнка, 1988 року народження. Під час конкурсу члени комісії проголосували за нього одноголосно.

Вячеслав Вандрашек у конкурсі участі не брав. Вважає, його звільнили незаконно, посада була не вакантна, бо він призначений на час дії воєнного стану. Своє звільнення пов’язує з тим, що розповів про тиск з боку обласної ради написати заяву на звільнення. Каже, отримував таку пропозицію і від голови обласної ради Юрія Дрозда.

"Особисто Юрій Васильович мені пропонував написати заяву. Мені сказали: "Шкода. Театр дійсно працює, дуже багато цікавого, молодець, все прекрасно. Але треба йти". Я кажу: чекайте, а яка причина? Ніяких причин, просто треба йти, все. Потім деякі люди мені розповідали: "Ти не наш". Ще закинули: "Ти людина Шульги".

Юрій Дрозд це спростовує:

"Я такого з Павловичем не балакав. Відбулась комісія з власності, депутати одноголосно проголосували провести у семи з наших закладів конкурси. Це стосується п’яти освітніх закладів, театру і музею".

Нагадаємо, Сергій Шульга – це колишній голова обласної ради. На посаду Вячеслава Вандрашека він призначав у грудні 2022 року.

У контракті про призначення йдеться: "Вандрашек Вячеслав призначається на посаду директора - художнього керівника комунального закладу "Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр імені Марка Кропивницького"... з 1 грудня 2022 року відповідно до статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану, до вирішення питання про призначення керівника в установленому порядку".

У вересні 2023 року керуючий справами виконкому облради Павло Топчій сказав Суспільному: "Всі можуть на власні очі переконатися, що слів про те, що він укладений на період дії воєнного стану, немає. До моменту призначення керівника у встановленому порядку. Ми вважаємо, що проведення конкурсу на цю посаду і є встановленим порядком призначення керівника на цю посаду".

Поновленого на посаді Вандрашека не пустили на роботу

Поки Вячеслав Вандрашек судився, в театрі змінився керівник. Призначеного на цю посаду Сергія Корнієнка в березні цього року затримали за підозрою в отриманні хабаря – 3,5 тисячі доларів США за працевлаштування для подальшого уникнення мобілізації, сказала Суспільному речниця СБУ в області Юлія Ткач. Тимчасово виконувачем обов’язків директора театру став режисер Євген Лавренчук.

Саме він не пропустив на робоче місце поновленого на посаду судом Вячеслава Вандрашека, коли той прийшов у театр 30 квітня.

"Справа в тому, – сказав він, – що я консультувався з облрадою, ми керуємось їх розпорядженням. Я проти Вандрашека нічого не маю, але має бути розпорядження голови. Ми підпорядковуємось не суду, а обласній раді".

9 квітня Вячеслав Вандрашек отримав повний текст ухвали Ленінського суду: "Мені дуже хотілося довести, що є справедливість і є закон навіть у Кропивницькому, – сказав він. – Тут є певний натяк на феодалізм. Бруд, який ллється на тебе і твою родину, були погрози, було все. Мені говорять: ти не наш, а людей з Києва ставлять директором театру".

Майже два тижні обласна рада не виконувала рішення суду й не поновила його на посаді, тому Вандрашек звернувся до судового виконавця.

25 працівників театру з 150 проти повернення Вандрашека

У театрі після рішення суду про поновлення Вандрашека на посаді провели збори.

Збори працівників театру, які проти поновлення на посаді Вячеслава Вандрашека. Суспільне Кропивницький

Прийшли 25 працівників з півтори сотні, які, зі слів голови профспілки Олени Табак, не хочуть повернення Вячеслава Вандрашека. Вони зібрали підписи під зверненням до обласної ради. Його текст надали Суспільному. У ньому йдеться, зокрема, про те, що "під час ухвалення рішення суду думку більшості колективу театру не врахували".

"Ми виступаємо за те, щоб наша думка була почута, якщо будуть ухвалюватись якісь кардинальні рішення в обласній раді з поновлення пана Вячеслава Вандрашека. Для вирішення цієї ситуації зібрали такого плану збори", – сказала Олена Табак.

Учасники зборів говорили про те, що їх не влаштовує у роботі Вандрашека. Олена Табак сказала:

"За період свого перебування на посаді директора Вячеслав Вандрашек некоректно розподіляв навантаження між акторами театру. Водночас залучались актори з Херсонського театру, для участі у одній з нових вистав. Наразі відсутність акторів з Херсонського театру унеможливлює показ даної вистави, вистава називається "Заборонений".

Акторка театру Валентина Литвиненко назвала Вандрашека токсичною людиною: "Він не вміє ставитись до людей рівно. Як це сталося, що заслужена артистка України, яка пропрацювала в театрі 54 роки, коли стали малювати портрети… (кропивницькі художники створювали портрети найяскравіших образів з вистав театру – ред.) Ну не любиш ти мене, але відношення повинно бути як для всіх, мого портрету немає".

Акторка Євгенія Канівець – переселенка з Харкова. Сказала, що її примушували підписувати петицію на підтримку Вандрашека. "Не хотіла бути під утиском, не хотіла, щоб мене цькували, але, приїхавши сюди і працюючи тут під керівництвом Вандрашека, саме у таку ситуацію і попала. Після того, як нас змушували підписувати петиції, документи, проти когось, за когось силою".

Вячеслав Вандрашек відповів на ці звинувачення: "У мене до пані Євгенії чудове відношення. Вона теж переселенка як і я. Що відбулося за ці сім місяців, поки мене не було, що людині сказали, я не можу зараз відповісти".

Олексій Дорошев торік під час конкурсу був одним з кандидатів на посаду директора. Він показав документ про ревізійну комісію облради у театрі за період з 1 січня 2020 року по 31 березня 2023-го.

"Порушення стосувалися колишнього головного бухгалтера, – розповів Олексій Дорошев. – неодноразова виплата заробітної плати на картки померлих працівників. Контроль був відсутній з продажу квитків – можна продати на одну суму, а продати за значно більше".

Вячеслав Вандрашек пояснив, висновки стосуються років, коли він не працював:

"Ця меншість, яка говорить, що вона більшість, але це не так. Не бачили там (на зборах —ред.) жодного актора чи працівника, на якому дійсно тримається театр корифеїв. Це такий вкид, щоб облити мене брудом. Що стосується КРУ: коли я був на посаді директора, була перевірка КРУ, були знайдені порушення. Але ця перевірка була з 18 по 21 рік. Прийшов працювати у цей театр 1 грудня 22 року".

Що думають про поновлення Вандрашека працівники театру, які не були на зборах

Про збори у театрі не знав актор Валерій Ланецький.

"Я прийшов би, якби знав про них. Тому все так і зроблено для того, щоб прийшла лише одна сторона. Скоріш за все, це така гра, не на сцені, а навколо театру, і це дуже прикро. Особисто я бачив розвиток, перспективу".

Сцена театру імені Кропивницького. Суспільне Кропивницький

За словами актора, після того, як Вандрашека звільнили, у театрі було три прем’єри, але гроші у вистави не вкладались: "Всі "з підбору". Тобто це ті костюми, які носили ще наші корифеї. При Вячеславу Павловичу такого не було. Гроші вкладалися".

Валерій Ланецький каже, глядач не ходить у театр: "Маю сказати про порожні зали. "Пошились у дурні" – відносно прем’єрна вистава. До 30 місць продано. Зал на 500-600 місць".

Не був на зборах колективу й актор Євген Скрипник, бо, каже, не знав. Вважає, звільнення Вандрашека було не законним, що й підтвердив суд. Період під керівництвом Вандрашека називає кращим за кар’єру актора у цьому театрі.

"Були повні зали, ми були здивовані, реклама всюди й скрізь. Такі речі ми відчули: це і wi-fi з’явився для працівників театру, з’явились ремонти у деяких приміщеннях, купилось певне обладнання, якісь меблі в гримерки. Робота з режисерами: Сергій Павлюк і Сергій Курчев. Це була якість, рівень, про який говорили люди з усієї України".

Чому облрада не поновила на посаді Вандрашека

Обласна рада не виконала рішення суду про поновлення, бо не розірвала контракт з попереднім директором Сергієм Корнієнком. Якщо цього не зробити за законодавством, можуть отримати новий судовий позов, пояснив начальник відділу юридичного забезпечення апарату облради Артем Фенько.

"Направили повідомлення про розірвання контракту Сергію Вікторовичу. Який наразі є відстороненим за ухвалою Ленінського райсуду. Трудове законодавство зобов’язує зробити йому пропозиції щодо переведення на іншу роботу. Якщо він відмовиться або погодиться, буде вирішене питання про розірвання трудового контракту і буде прийняте рішення про поновлення Вячеслава Павловича. Така процедура, це не примха Кіровоградської обласної ради".

За словами Артема Фенька, обласна рада подаватиме апеляцію на рішення суду про поновлення Вандрашека на посаді, бо надійшло колективне звернення від членів колективу:

"Якщо я не помиляюсь, 41 члена трудового колективу. В якому вони зазначають, що дії саме Вандрашека, що пов’язані з поновленням його на роботі знижують авторитет комунального закладу".

"Рішення суду негайне до виконання" – держвиконавиця

Вандрашек звернувся у виконавчу службу управління міністерства юстиції у Кіровоградській області 30 квітня. Рішення суду негайне до виконання, сказала держвиконавиця Світлана Мохна.

"Не пізніше наступного дня виноситься постанова відкриття виконавчого провадження, коли отримує державний виконавець. Направляється боржнику і негайно виконується. Протягом трьох днів перевіряється виконання даного рішення: як боржник відреагував, чи поновив, чи не поновив. А якщо не виконує – штрафи".

Юристка Євгенія Захарченко сказала, розмір штрафу – 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 5100 гривень. Боржником вказаний не конкретно голова облради (бо він може бути тимчасово відсутній, знятий), а Кіровоградська облрада, уточнила юристка: "Хто буде виконувати, технічно не має значення".

Після повторного невиконання облраді загрожує подвійний штраф – 10 тисяч гривень.

Чи знають у міністерстві культури про конфлікти у кропивницькому театрі

Суспільне звернулося з запитом до міністерства культури з питаннями: який там бачать вихід з ситуації та як оцінюють дії обласної ради з проведенням конкурсу на посаду директора театру, при тому, що Вандрашек мав чинний контракт?

Отримали відповідь за підписом держсекретаря міністерства Юрія Лещука:

"Питання потребують опрацювання норм чинного законодавства та надання відповідних роз’яснень. Звернення буде розглянуто відповідно до норм Типової інструкції з діловодства затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17 січня 2018 року".

Відповідь мають надати протягом місяця.