Директора — художнього керівника Молодого театру та викладача КНУТКіТ ім. Карпенка-Карого Андрія Білоуса звинувачують у багаторічному харасменті та сексуальних домаганнях. Ця справа набула розголосу та розпочала суспільну дискусію. Суспільне Культура зібрало все, що варто знати про ситуацію.
Актори та акторки проти Андрія Білоуса
21 січня в YouTube-каналі і Содом_і_Гоморра_КНУТКТ (перейменовано на "Ґвалтівник Білоус") було опубліковане анонімне відео (за 10 днів відео набрало 17 тис. переглядів), у якому розповідає про багаторічний харасмент.
Потерпіла розповіла, що познайомилася з Білоусом у 2020 році, вступивши до театрального університету. Спочатку їхнє спілкування мало формальний характер, але згодом викладач почав надсилати особисті й "недоречні" повідомлення, зокрема запитував про стосунки з хлопцями чи дівчатами. Він надсилав їй інтимні фотографії інших студенток і просив її зробити так само, мотивуючи тим, що "це вже всі зробили". Крім того, викладач наполягав на обговоренні її сексуальних фантазій, просив інтимні фото та без дозволу надсилав власні.
Анонімною студенткою, яка першою звинуватила режисера та викладача університету імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса у сексуальних домаганнях, виявилася киянка Софія Сапожнік. Нині вона мешкає у Лос-Анджелесі (США), тому й вирішила поділитися своїм досвідом у мережі. Свою історію вона розказала в інтерв'ю "1+1".
Заяви інших студентів Карпенка-Карого та співробітників Молодого театру
Актор і випускник КНУТКіТ Валерій Філіпенко першим публічно повідомив про цю ситуацію. Він закликав поширювати анонімну форму, яку можуть заповнити усі постраждалі від дій Білоуса.
Закликала ділитися власними історіями щодо домагань з боку Білоуса колишня балетмейстерка Молодого театру Лідія Соклакова.
Позиція Білоуса
Суспільне Культура зверталося по коментар до Білоуса, однак не отримало відповіді.
Режисер відповів hromadske, що подав заяву до поліції та не коментуватиме справу, поки триває слідство.
На захист Білоуса виступають деякі студенти та викладачі. Зокрема завідувачка навчальної лабораторії Київського національного університету імені Карпенка-Карого Наталія Корольова заявила в коментарях під дописом на Facebook-сторінці університету, що студенти "занадто свободні", бо висувають звинувачення "без суда і слідства". Вона, начебто, отримала догану від університету за таке висловлення.
Реакція КНУТКіТ на справу Білоуса
В університеті імені Карпенка-Карого подали заяву до Національної поліції, щоб надати правову оцінку інформації щодо Білоуса. Пізніше Білоуса відсторонили від роботи в університеті.
Реакція Молодого театру щодо справи Білоуса
31 січня актори та працівники Молодого театру подали колективну заяву до КМДА з проханням усунути Андрія Білоуса з посади директора — художнього керівника закладу на час розслідування.
Напередодні вони провели збори, на яких просили встати тих, хто стикався з зарасментом. На відео, опублікованих в соціальних мережах, видно, що підвелося багато присутніх.
"Театр не може приймати кадрових рішень та інших мір, оскільки підпорядковується КМДА і призначати/звільняти керівника може КМДА", — заявили Суспільне Культура в пресслужбі та додали, що офіційна позиція театру буде оприлюднена після завершення слідства.
Реакція КМДА на звернення працівників Молодого театру
У КМДА повідомили, що отримали дві заяви від працівників Молодого театру щодо режисера Андрія Білоуса.
Частина прохає звільнити його на час розслідування — цю заяву підписали 46 працівників. Інші співробітники наполягають залишити Білоуса на посаді — це звернення має 94 підписи.
Тож тепер Департамент культури зʼясовує, чи є правові підстави для усунення Андрія Білоуса.
Спочатку у КМДА заявили, що не знайшли підстав звільнити керівника Молодого театру — зробити це можна буде тільки за ухвалою суду. Врешті КМДА відсторонила Андрія Білоуса від керівництва Молодим театром до 13 березня. Це сталося після того, як 10 лютого під Молодим Театром провели мітинг проти сексуального насильства в театрах.
Тим часом поліція Києва повідомила, що розпочала кримінальне провадження за ст. 153 Кримінального кодексу України — сексуальне насильство за фактом можливих неправомірних дій викладача столичного університету.
Повернення Білоуса до Молодого театру та реакція акторів
Андрій Білоус повернувся до виконання обов'язків директора — художнього керівника Молодого театру. Термін його відсторонення, ухвалений КМДА, завершився 13 березня.
Сам режисер заявив, що його було відсторонено з власної ініціативи, а у Департаменту культури досі немає правових підстав його звільнити.
На зустрічі з колектиком закладу директор департаменту культури Сергій Анжияк повідомив, що Білоуса можливо звільнити, але тільки якщо він втратить довіру керівництва.
Актори Молодого театру опублікували у соцмережах заяву, зазначивши у всіх режисерів у контракті прописано відповідальність за скоєння аморального вчинку, однак у Білоуса такого пункту чомусь немає. Тому звільнити його за домагання не вийде.
Тепер колектив очікує на ще одну зустріч Анжияком, який має 18 березня поговорити ґрунтовніше з спеціальною незалежною комісією КМДА і вони хочуть "почути змістовну відповідь на питання, яке нас турбує — розірвання контракту з Андрієм Білоусом".
Звинувачення проти Юрія Висоцького
Андрій Білоус — не єдиний викладач, якого звинувачують у сексуальному насильстві та тиску. Наприкінці січня колишні студенти університету Сергій Волосовець та Остап Вакулюк повідомили, що стикалися із психологічним тиском з боку ще одного викладачка театрального університету імені Карпенка-Карого, актора Юрія Висоцького.
Актори повідомили, що Висоцький використовував метод "ігнорування", коли студента могли ігнорувати тижнями як форму покарання; робив заяви про "зайві" люди у мистецтві та погрожував "підштовхнути" їх до виходу зі сфери.
За їхніми словами, Висоцький змушував студенток сидіти поруч з ним під час оцінювання і міг класти руки їм на коліна або "міцно обіймати".
Спершу університет Карпенка-Карого поки ніяк не відреагував на ці заяви. Однак 10 лютого там повідомили, що відсторони Висоцького від роботи на час службової перевірки. Суспільне Культура звернулося до Юрія Висоцького, однак не отримало відповіді на запит.
Звинувачення проти Олександра Балабана
Про сексуальні домагання з боку Олександра Балабана, який працює викладачем у Київському національному університеті культури і мистецтв, написала акторка й колишня студентка цього майстра Єлизавета Яковишина.
За її словами, Балабан називав студенток "повіями" та "бл*дями", робив їм "антицелюлітний масаж" в окремих аудиторіях ("Бо в акторок не має бути целюліту, а він ще й був експертом-масажистом — і не тільки"), висловлював думку про статеве життя молодих акторок і сексуально домагався деяких із них.
У коментарях Єлизавету підтримали й інші постраждалі в майстерні Олександра Балабана. Водночас частина студентів влаштовувала акцію на підтримку Балабана. На тлі розголосу з 3 лютого Балабан не працює в університеті.
У Національній поліції повідомили, що перевіряють інформацію про Балабана. Однак про відкриття справи стосовно нього там не зазначили.
Звинувачення проти Володимира Галицького
У сексуальних домаганнях також звинуватили Володимира Галицького — викладача університету Карпенка-Карого та Інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка.
Втім, три дівчини розповіли виданню NGL про харасмент із боку Галицького. Дві з них, випускниці вишу, захотіли зберегти анонімність.
Студентка КНУТКіТ Дарина Пасічник, яка вирішила говорити про викладача відкрито, стверджує, що про його сексуальні домагання давно відомо на загал.
Вона розповіла, що на першому курсі Володимир Галицький викладав у неї операторську майстерність. Одного разу він вирішив провести на парі майстерклас із портретної фотографії — і обрав Дарину моделлю. Спочатку він просто вказував, як їй краще розташуватися в кадрі, та потім почав торкатися обличчя та грудей студентки. Пасічник каже, що викладач обмацував її без дозволу протягом пів години — на очах в усієї групи.
Дарина Пасічник стверджує, що передала заяву стосовно сексуальних домагань від імені себе та інших дівчат, які воліли залишитися анонімними, на ім'я ректорки Інни Кочарян. Університет відреагував: за два дні відбулася комісія, на якій допитали обидві сторони.
"Стосовно комісії — мені ніхто не повідомляв, з якою метою це робиться, це був допит сторін. Однак я знаю, що вони повинні були передати заяву в поліцію, бо самі не можуть виносити якісь рішення (не впевнена, що так воно і є, але так мене проінформували). Але Галицький написав заяву на звільнення раніше, тому справу вони закрили, оскільки він більше не є викладачем нашого університету".
Наразі очікуємо на коментар від університету та Володимира Галицького.
Справа Володимира Талашка
У 2021 році сценарист і кінокритик Богдан Панкрухін оприлюднив історії жінок, які були абітурієнтками або студентками КНУТКіТ ім. Карпенка-Карого й, за його словами, потерпали від домагань із боку актора і викладача закладу Володимира Талашка.
Міністерство культури та інформаційної політики (зараз Міністерство культури та стратегічних комунікацій) ініціювало службове розслідування.
У коментарі Суспільному Володимир Талашко заперечив звинувачення. Пізніше він написав заяву на звільнення з університету.
Однак у 2023 році Національна поліція заявила, що хоча до Шевченківського управління поліції Києва надходили звернення щодо фактів можливих випадків сексуальних домагань, однак за результатами проведених перевірок не встановило обставин, які можуть свідчити про скоєння кримінального правопорушення.
Флешмоб #немовчи
У мережі розгортається флешмоб #немовчи, який виник на тлі звинувачень про сексуальні домагання у театральній сфері. Під цим хештегом колишні студенти та студентки, актори та акторки розповідають про те, як стикалися з харасментом, булінгом та насильствов у творчих університетах та театрах.
Заяви публічних діячок
Режисерка, а нині військовослужбовиця Олена Апчел зазначила, що позиція університету "ганебно інфантильна", і що вони мали відсторонити викладача на час розслідування та висловити співчуття всім можливим постраждалим.
Акторка Ольга Ціцілінська, зауважила, що Білоус — це "не поодинокий випадок". "Дівчат на багатьох курсах гладять по колінці, показують, як цілуватися, на власному прикладі, говорять непристойності в присутності інших, залишають на додаткові індивідуальні репетиції, щоб там наодинці робити що завгодно! Це вважається нормою на багатьох курсах, такий собі стиль викладання", — додала вона у дописі.
Акторка Ада Роговцева публічно підтримала студенток, які висунули звинувачення проти Білоуса. "Київському національному університету театру, кіно і телебачення вже дуже-дуже давно потрібні зміни", — написала вона.
Телеведуча Марія Єфросиніна розповіла про сексуальні домагання від телережисера, які вона пережила на початку своєї кар'єри у 18 років. "Так він почав мене торкатися. І одного разу взяв за шию та впʼявся в мої губи своїм мерзенним, смердючим від сигарет ротом, пробиваючи мої стиснуті зуби своїм довгим шорстким язиком.. Паралельно намагаючись залізти мені під трусики своїми всохлими пальцями... Хотілося блювати. Я втекла. Нікому нічого не сказала", — написала Єфросиніна.
Як реагують на справу про сексуальне насильство театри
Першим театром, який відреагував публічно на ситуацію з Білоусом став Львівський театр Лесі Українки. Команда театру поширила анонімну гугл-форму ініціативної групи, яка збирає свідчення для офіційного висунення звинувачень Андрію Білоусу — керівнику Молодого театру та викладачу КНУТКіТ імені Карпенка-Карого.
"Ми покладаємо надії на те, що цей випадок не залишиться черговою локальною історією в театральній бульбашці, а стане рушієм для фундаментальних змін у роботі театральних інституцій та ЗВО", — йдеться в заяві.
Свою заяву також опублікував Театр "НАФТА" з Харкова, зазначивши, що тільки розголос та суспільний діалог зможуть вирішити ситуацію.
1 лютого свою позицію опублікував і Театр Франка. "Жодна людина не повинна перебувати у стані страху чи терпіти приниження. Важливо говорити про це, боротися з цим і змінювати реальність разом. Усі голоси мають значення, усі почуття важливі", — йдеться в дописі.
Реакція Мінкульту та Міносвіти
Суспільне звернулося до Міністерства освіти та Міністерства культури, щоб дізнатися, як там планують реагувати і діяти задля уникнення таких ситуацій в майбутньому.
У Міносвіти зазначили, що ці університети (Карпенка-Карого та КНУКіМ) не підпорядковуються Міносвіти, тож звертатися варто до Мінкульту. У Мінкульті повідомили, що університети автономні, тож відповідальність несе передусім керівник закладу. Втім, Міністерство культури стежить за ситуацією.
"Наголошуємо, що МКСК категорично засуджує будь-які прояви насильства тa дискримінації. Впровадження принципів рівності та недопущення дискримінації й насильства у сфері культури є надзвичайно важливим для розвитку справедливого та інклюзивного суспільства", — зазначили у відомстві у відповідь на запит щодо Білоуса.
Психологічна допомога постраждалим
У благодійному фонді "Сильні" в Instagram зазначили, що безкоштовно нададуть психологічну допомогу тим, хто потребує цього після травматичного досвіду.
Проблема сексуальних домагань в Україні
Юристка, менеджерка програм Центру "ЮрФем: Освіта" Марта Павлишин в інтерв'ю на Радіо Культура зауважує, що домагання — це певні дії сексуального характеру, які здійснюються проти бажання особи-адресата і як наслідок вони є образою її честі та гідності.
Домагання є рішенням тієї особи, яка вирішує вчинити домагання. Тому вся відповідальність лежить саме на кривднику.
"Зазвичай під домаганнями розуміють вульгарні жарти, будь-які дотики до тіла людини, яких вона не хоче, обійми, поплескування, поцілунки, надсилання матеріалів інтимного характеру. Тобто, домагання можуть проявлятися по-різному. Зараз українське законодавство конкретизує, що навіть у соціальних мережах, якщо люди вдаються до такої поведінки, це також вважатиметься домаганням", — пояснює вона.
Рух проти сексуального насильства в світі
У 2017 році рух #MeToo став переломним моментом, коли тисячі жінок і чоловіків публічно заявили про домагання та насильство в кіноіндустрії, театрі, музиці, мистецтві та медіа.
Найвідоміший випадок — справа Гарві Вайнштейна, голлівудського продюсера, засудженого за численні злочини. У жовтні 2017 року Вайнштейна звільнили із The Weinstein Company після того, як десятки актрис звинуватили його в сексуальних домаганнях, серед них Ешлі Джад, Гвінет Пелтроу, Анджеліна Джолі, Кара Делевінь та інші.
Це призвело до хвилі розслідувань та змін у політиці великих культурних інституцій, які почали впроваджувати механізми захисту від домагань.
Наприклад, нещодавно через звинувачення письменника у сексуальних домаганнях скасували новий мюзикл за повістю Ніла Ґеймана "Кораліна".Перед цим від співпраці з ним відмовилися Netflix, Disney, Prime Video, Dark Horse Comics, Marvel Comics та інші.
Уперше опубліковано 2 лютого та доповнено оновленою інформацією.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media