В українському інформаційному просторі набирає обертів флешмоб #немовчи, ініційований на тлі гучних звинувачень у сексуальних домаганнях проти театральних викладачів та режисерів. Студенти, актори і працівники культурної сфери почали ділитися власними історіями про харасмент, булінг та насильство, з якими вони стикалися в університетах та театрах.
Запуск флешмобу став відповіддю на справи Олександра Балабана, Андрія Білоуса, Юрія Висоцького та інших викладачів творчих закладів, яких звинувачують у неприпустимій поведінці щодо студентів.
"Коли говорять, чому одразу не кричали про це, чого чекали, то зрозуміти, чому саме так, можуть лиш ті, хто пережив подібне. Я всім серцем підтримую дівчат і схиляюся перед їхньою хоробрістю та силою! Я свого часу так не змогла", — пише у своєму дописі акторка й викладачка Карпенка-Карого Ірина Лазер. Постраждалі та очевидці розповідають у мережі, що харасмент у театральному середовищі часто маскувався під "методику навчання", а студентів змушували терпіти приниження, щоб "стати справжніми акторами".
У відповідь на суспільний резонанс керівництво театральних університетів та театрів почало внутрішні перевірки, а деякі викладачі були тимчасово усунені від роботи. Проте активісти наголошують: боротьба лише починається, і вони будуть домагатися справедливості та системних змін у культурній сфері України.
Заяви публічних діячок
Режисерка, а нині військовослужбовиця Олена Апчел зазначила, що позиція університету "ганебно інфантильна", і що вони мали відсторонити викладача на час розслідування та висловити співчуття всім можливим постраждалим.
Акторка Ольга Ціцілінська, зауважила, що Білоус — це "не поодинокий випадок". "Дівчат на багатьох курсах гладять по колінці, показують, як цілуватися, на власному прикладі, говорять непристойності в присутності інших, залишають на додаткові індивідуальні репетиції, щоб там наодинці робити що завгодно! Це вважається нормою на багатьох курсах, такий собі стиль викладання", — додала вона у дописі.
Акторка Ада Роговцева публічно підтримала студенток, які висунули звинувачення проти Білоуса. "Київському національному університету театру, кіно і телебачення вже дуже-дуже давно потрібні зміни", — написала вона.
Телеведуча Марія Єфросиніна розповіла про сексуальні домагання від телережисера, які вона пережила на початку своєї кар'єри у 18 років. "Так він почав мене торкатися. І одного разу взяв за шию та вп'явся в мої губи своїм мерзенним, смердючим від сигарет ротом, пробиваючи мої стиснуті зуби своїм довгим шорстким язиком... Паралельно намагаючись залізти мені під трусики своїми всохлими пальцями... Хотілося блювати. Я втекла. Нікому нічого не сказала", — написала Єфросиніна.
Як реагують на справу про сексуальне насильство театри
Першим театром, який відреагував публічно на ситуацію з Білоусом, став Львівський театр Лесі Українки. Команда театру поширила анонімну гугл-форму ініціативної групи, яка збирає свідчення для офіційного висунення звинувачень Андрію Білоусу — керівнику Молодого театру та викладачу КНУТКіТ імені Карпенка-Карого.
"Ми покладаємо надії на те, що цей випадок не залишиться черговою локальною історією в театральній бульбашці, а стане рушієм для фундаментальних змін у роботі театральних інституцій та ЗВО", — йдеться в заяві.
Свою заяву також опублікував Театр "Нафта" з Харкова, зазначивши, що тільки розголос та суспільний діалог зможуть розв'язати ситуацію.
1 лютого свою позицію опублікував і театр Франка. "Жодна людина не повинна перебувати у стані страху чи терпіти приниження. Важливо говорити про це, боротися з цим і змінювати реальність разом. Усі голоси мають значення, усі почуття важливі", — йдеться в дописі.
Психологічна допомога постраждалим
У благодійному фонді "Сильні" в Instagram зазначили, що безкоштовно нададуть психологічну допомогу тим, хто потребує цього після травматичного досвіду.
Проблема сексуальних домагань в Україні
Юристка, менеджерка програм Центру "ЮрФем: Освіта" Марта Павлишин в інтерв'ю на Радіо Культура зауважує, що домагання — це дії сексуального характеру, які здійснюються проти бажання особи-адресата, і як наслідок вони є образою її честі та гідності.
Домагання є рішенням тієї людини, яка вирішує їх вчинити. Тому вся відповідальність лежить саме на кривднику.
"Зазвичай під домаганнями розуміють вульгарні жарти, будь-які дотики до тіла людини, яких вона не хоче, обійми, поплескування, поцілунки, надсилання матеріалів інтимного характеру. Тобто домагання можуть проявлятися по-різному. Зараз українське законодавство конкретизує, що навіть у соціальних мережах якщо люди вдаються до такої поведінки, це також вважатиметься домаганням", — пояснює вона.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media