Анонімною студенткою, яка першою звинуватила режисера та викладача університету імені Карпенка-Карого Андрія Білоуса у сексуальних домаганнях, виявилася киянка Софія Сапожнік. Нині вона мешкає у Лос-Анджелесі (США), тому й вирішила поділитися своїм досвідом у мережі.
Про це вона розповіла в ефірі програми "Сніданок з 1+1" 24 січня.
Дівчина повторила свою історію, яку виклала в анонімному відео. За її словами, Білоус просив інтимні фотографії та "поділитися своїми сексуальними фантазіями". А також надсилав інтимні фотографії інших студенток.
Крім того, вона розповіла, що на посвяті її першого курсу викладач пропонував усім купатися голими, мовляв, це "знак творчості та відкритості, і ми маємо не соромитися тіла, бо це наш акторський інструмент".
Софія опублікувала ці відео разом зі своїм чоловіком Олександром. Він підтримав дівчину і сказав, що про такі речі не можна мовчати.
"Я поїхала і зрозуміла, що про це треба говорити. Я вже трошки виросла, дивлюся назад і розумію — все, що відбувалося, це не нормально. І ми мовчимо, бо є маніпуляція, бо нам 17–18 років, і він, як майстер, як наш гуру — ми не можемо навіть подумати про щось погане, бо нам здається, що це так і має бути", — зазначила дівчина.
Яка реакція університету Карпенка-Карого
В університеті опублікували заяву, де зазначили, що "невідомі особи поширюють інформацію про начебто неетичну та протиправну поведінку одного з викладачів".
А також що "станом на ранок 23 січня жодної заяви від потерпілих щодо ситуації та дій конкретної особи на адресу Університету не надходило". Та закликали довіряти лише "офіційним джерелом".
Щобільше, університет подав заяву до Національної поліції, щоб там надали правову оцінку інформації, викладену в раніше анонімному відео.
Раніше у Карпенка-Карого заявили, що юридична служба закладу почала службову перевірку, оскільки "один з викладачів став жертвою масштабної кібератаки", внаслідок якої було зламано його персональну електронну пошту, акаунти у TikTok та YouTube.
І що нібито зі зламаної електронної скриньки почали надходити листи з вимогою про звільнення низки працівників та "погрози оприлюднення матеріалів, які начебто підтверджують їхню неетичну та протиправну поведінку".
У коментарі Суспільне Культура у Молодому театрі відповіли, що "на подібні закиди реагувати не будуть".
Суспільне Культура зверталося по коментар до Білоуса, однак не отримало відповіді.
Режисер відповів "Громадському", що подав заяву до поліції та не коментуватиме справу, поки триває слідство.
Реакція акторської спільноти
У коментарях до допису університету Карпенка-Карого колишні та нинішні студенти Білоуса зазначають, що всі звинувачення неправдиві, оскільки той завжди "демонстрував професійні етику та повагу", натомість "поширення неправдивих звинувачень без будь-яких підстав є не лише морально неприйнятним, а й порушує закон". Крім того, зауважують, що опубліковане відео не містить "жодного обґрунтованого доказу і мислення".
Також стверджують, що подібні заяви поширюють лише заздрісники режисера, яким несила бачити його успіх у Молодому театрі.
Водночас у коментарях розповідають, що харасмент у стінах університету Карпенка-Карого був постійно і що старшокурсниці передавали, "до якого педагога треба гарною приходити на іспит". А також що більшість коментарів, які підтримують Білоуса, залишили студенти, які тільки перший рік працюють із викладачем.
Режисерка, а нині військовослужбовиця Олена Апчел зазначила, що позиція університету "ганебно інфантильна", і що вони мали відсторонити викладача на час розслідування та висловити співчуття всім можливим постраждалим.
Акторка Єлизавета Цілик також закликала розібратися у справі: "Я бачила скриншот листування зі студентками, чекаю, поки всі докази випливуть на гору. Чомусь ні університет, ні студентів нічого не навчила ситуація з Талашком. Ти можеш знати й довіряти людині пів свого життя, а на старості років дізнатись про домагання і зловживання посадою".
Ще одна акторка, Ольга Ціцілінська, зауважила, що університет Карпенка-Карого завжди заплющував очі й не хотів розбиратися у складних ситуаціях. І що Білоус — це "не поодинокий випадок".
"Дівчат на багатьох курсах гладять по колінці, показують, як цілуватися, на власному прикладі, говорять непристойності в присутності інших, залишають на додаткові індивідуальні репетиції, щоб там наодинці робити що завгодно! Це вважається нормою на багатьох курсах, такий собі стиль викладання", — додала вона у власному дописі.
Актор та випускник університету Валерій Філіпенко, який одним з перших почав поширювати анонімне відео із зізнаннями Сапожнік, зазначив, що це давно вже відомо серед "театральної бульбашки", але всі мовчали.
Також він закликав поширювати анонімну форму, яку можуть заповнити усі постраждалі від дій Білоуса: "Ми не поширимо жодної інформації без вашого дозволу. Важливо притягнути злочинців до відповідальності й не допустити подібного жаху в майбутньому".
Закликала ділитися власними історіями щодо домагань з боку Білоуса колишня балетмейстерка Молодого театру Лідія Соклакова.
А у благодійному фонді "Сильні" в Instagram зазначили, що безкоштовно нададуть психологічну допомогу тим, хто потребує цього після травматичного досвіду: "Наша команда знає, що мовчання може стати співучасником злочину. І ми знаємо, як підтримати людину, яка наважується говорити. Якщо ви стикнулись із сексуалізованим насиллям — напишіть у приватні повідомлення сторінки".
UPD: 31 січня о 13:20 додано коментар Андрія Білоуса щодо ситуації для видання "Громадське".
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media