Перейти до основного змісту

"Торкався геніталій…": чому жертви викладачів університетів культури заговорили лише зараз. Історія Анни

Ексклюзивно
Сексуальне насильство. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Робота над цим текстом розпочалася з повідомлення Суспільному від колишньої студентки Київського національного університету культури і мистецтв.

Дівчина (її особа підтверджена) написала не лише про психологічне знущання чи сексуальні пропозиції, а про зґвалтування.

Це не єдина історія. Протягом двох тижнів студенти та студентки культурних вишів розповідають свої історії у соцмережах, підтримуючи хештег #немовчи.

Все почалося 22 січня: коли в мережі опублікували відео про домагання з боку викладача університету імені Карпенка-Карого та художнього директора столичного Молодого театру Андрія Білоуса.

Згодом свої історії почали розповідати як його студенти, так і колектив театру. Далі до флешмобу долучилися випускники КНУКіМ, зокрема після допису Елизавети Яковишиної про її викладача Олександра Балабана.

Пізніше акторка театру імені Марії Заньковецької, Олександра Мироненко, заявила про цькування студентів викладачами Університету технологій та дизайну Львом Сомовим та Валерією Демченко.

Прохання до студентів щодо підтримки

Героїня цього матеріалу — акторка театру та кіно, колишня студентка Балабана. Ми не можемо повідомити ім’я дівчини, яка звернулася до нас, адже вона попросила залишитися анонімною, бо наразі є акторкою театру та кіно.

Втім, на думку нашої співрозмовниці, прочитавши цей текст, Олександр Балабан — її викладач з КНУКіМ у минулому — точно зрозуміє, хто вона. Ба більше, вже після скандалу викладач зателефонував їй, та слухавку дівчина не взяла.

Про випадки, коли Олександр Ілліч дзвонив або писав колишнім студентам, частина з них писали й відкрито.

Наприклад, Юлія Гершанік, в якої він викладав 20 років тому, отримала повідомлення з проханням підтримати викладача у цьому скандалі.

Анна (ім’я вигадане — так ми будемо називати надалі нашу співрозмовницю у тексті) розповіла Суспільному, що в її ситуації все почалося з того, що Олександр Ілліч говорив, що їхній курс — це найкращий курс, який у нього був. І що вони зможуть досягти вершин, якщо будуть йому вірити та виконувати завдання.

За словами колишньої студентки Балабана, на початку у ньому бачили ідола та довіряли.

Перші червоні прапорці замайоріли, коли Олександр Ілліч зауважив Анні, з ким їй можна спати, а з ким ні.

Далі, на старших курсах, викладач нібито дозволяв собі поїти студентів і, зокрема, робити їм так звані антицелюлітні масажі, про які у своєму дописі написала Елизавета Яковишина, а також деякі студенти під дописом.

"Не нормально давати студентці ключі від аудиторії, підійматись туди різними дорогами. По дорозі мити руки. Відвертатись, поки вона роздягається, створюючи ілюзію безпеки. Бити до синців, щоб досягти антицелюлітного ефекту. Торкатися всього тіла. Навіть грудей. Питати «готова?». І торкатися її геніталій, вводити пальці. Поки вона не почне ридати. Обіймати, гладити по обличчю, щоб вона вірила, що от зараз все відбувається правильно. Залишати її в аудиторії, щоб подумала трохи. І повертатися знову ж таки різними шляхами. І повторювати все це. Систематично. Щоб вона вигадувала що в неї місячні третій раз на місяць і їй не можна", — про свій досвід Анна розповіла Суспільному.

На питання, чому лише зараз наважилася надати розголосу ситуації, дівчина відповіла, що тоді їй було страшно.

"Я нічого не розуміла, що зі мною відбувається. Страшно за себе, страшно, що хтось дізнається. І в той момент, як я вже писала, все, що робилось, я сприймала, навпаки, як якийсь порятунок. Мені вселяли думку, що це мені необхідно. Пізніше, коли вже трохи прийшла до тями і пройшов час. Я розуміла і розумію зараз, що окрім своїх свідчень я не маю прямих доказів. І не знаю, що я в цій ситуації можу зробити, окрім як долучитися до розголосу", — пояснила дівчина.

Про страх говорять студенти як із Київського університету культури і мистецтв, так і з інших, про які ми згадували вище.

Зокрема, авторка допису, після якого актори з КНУКіМ почали писати свою історію, Елизавета розповіла, що і сама студенткою не наважилася б написати правду, адже перебувала у страху, що її не зрозуміють, не повірять, та ще й можна втратити навчання.

Також, за словами Елизавети та її одногрупників, вони бачили "особливе" ставлення до Анни й знали про "антицелюлітні масажі" для дівчини, але не здогадувалися, що все заходило аж так далеко.

Чи справді сталося зґвалтування

Розслідуванням злочинів і перевіркою звинувачень з боку студентів займається поліція.

У випадку з викладачем університету імені Карпенка-Карого правоохоронці повідомили, що наразі перевіряють, чи траплявся харасмент.

Щодо КНУКіМ публічних заяв поки що не було. Також наше джерело на факультеті кіно і телебачення розповіло, що їм про розслідування наразі нічого не відомо.

Колишні студенти, з якими ми поспілкувалися, заяву не подавали, адже кажуть, що не мають ніяких доказів.

Анна також додала, що попри завершення університету кілька років тому і досі відчуває страх. Наразі в неї немає ні аудіозаписів, ні скриншотів, які могли б підтвердити її слова.

За словами адвокатки Miller Law Firm Наталії Баранової, поліція може відкрити кримінальну справу і без заяви.

Для цього потрібно лише, аби правоохоронці з тих чи інших джерел дізналися про можливий злочин і "мали бажання" перевірити інформацію. Це прописано у статті 214 КПК України, де зазначається, що слідчий зобов’язаний внести відомості про таке правопорушення до ЄРДР та розпочати розслідування.

“Питання в тому, наскільки це йому потрібноі. Тому краще, якщо хтось самостійно звертається до поліції. Не важливо, чи то сталося з ним, чи йому про даний факт розповів хтось зі знайомих, чи просто від побачив шквал подібних історій про конкретний випадок домагання, згвалтування, сексуального чи психологічного насильства. Для відкриття кримінального провадження достатньо подати заяву в довільній формі. Заяву можна подати особисто, і після цього важливо моніторити процес відкриття кримінального провадження. Особа, яка подає заяву, буде лише в статусі заявника. Поліція протягом 24 годин після отримання такої заяви зобов'язана внести відомості про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, тобто розпочати розслідування обставин, які зазначаються у заяві. Після цього слідчі зможуть викликати на допит свідків, потерпілих, а також встановлювати всі обставини злочину”, — пояснила адвокатка.

Ми надіслали запит у правоохоронні органи, аби дізнатися, чи розпочинали там провадження.

Що говорить Олександр Балабан

За майже два тижні він не відреагував на скандал. Перші повідомлення в месенджері, куди ми йому написали, залишилися непрочитаними. Щодо останнього висвічується помилка надсилання.

3 лютого в КНУКіМ повідомили, що звільнили викладача, а також написали, що розбираються всередині, чи відбувся харасмент.

Важливо сказати, що в Олександра Ілліча є підтримка. Наступного дня після його звільнення кілька десятків студентів вийшли на мирну акцію під університетом з вигуками "Поверніть Балабана".

Також вони пишуть дописи про те, що всі закиди — це вигадка. Частина дописів, які ми бачили, під авторством не лише сьогоднішніх студентів, а також і викладачів, які в минулому навчалися у Балабана, а наразі продовжують працювати з ним.

Оскільки реакції самого Балабана немає, можемо замість неї розповісти про аудіозаписи, які надали Суспільному ті, хто завершили навчання або перевелися на іншу спеціальність. Ми прослухали їх та проаналізували. У них Балабан, зокрема, розповідає студентам про інтимні контакти "представників негроїдної раси" та українок, використовуючи ненормативну лексику. На іншому аудіо викладач каже студентам про те, що держава закриває заклади освіти й скоро всім доведеться стати повіями або доглядати бабусь в Італії.

Чи була реакція з боку влади?

Наразі реакції з боку влади на скандал у закладах культури поки не було. Ми звернулися в Міністерство освіти: там нам пояснили, що заклади, про які йде мова, підпорядковуються Міністерству культури, хоч там і триває освітній процес.

В Міністерстві культури реакції на скандал також не було, як і відповіді на наш запит. Якщо Мінкульт надасть відповідь, ми її також опублікуємо.

Суспільне поспілкувалося з освітньою омбудсменкою Надією Лещик.

За її словами, посадовиця стежить за скандалом, та найбільша проблема полягає в тому, що не мовчать про злочини викладачів саме студенти, які завершили навчання.

"Але ми спостерігаємо за цією ситуацією і будемо слідкувати надалі, аби все було згідно із законодавством. І напевне, треба напрацьовувати захист студентів, бо учні захищені. Є законодавство напрацьоване, а щодо студентів нема. Бо булінг — це діяння щодо неповнолітньої особи. Це до 18 років. А студенти часто старші. І вони від булінгу не захищені. Захистити зараз неможливо. Лише через звернення до поліції. А студенти часто не йдуть, вони бояться, зокрема, що їх відрахують. Я закликаю не боятися. Якщо ми братимемо під контроль, за всім будуть слідкувати", — вважає Лещик.

За словами Лещик, наразі офіс освітньої омбудсменки отримав звернення від чинної студентки про сексуальну поведінку щодо неї. Про який саме заклад йдеться, уповноважена не розповіла.

"Наразі ми доводимо до логічного завершення цю історію. Деталей розказати не можу", — додала Лещик.

Що сталося з Анною

Дівчина продовжує кар’єру як актриса театру та кіно. Після завершення університету кілька разів вона співпрацювала з Олександром Балабаном.

Найбільш болючим моментом став початок розголосу, адже саме тоді Анна вкотре згадала про все, що відбулося. Своєю історією поділилася не відразу, оскільки боялася. Проте, каже, отримала підтримку колег, зокрема одногрупників. На будь-які уточнювальні запитання відповіді дівчина не дає.

"Це все важко. Зараз працюю з психологами, я потребую часу", — зізнається Анна.

На завершення дівчина додала, що хоч і не готова йти сама в поліцію через брак доказів, та у випадку, якщо правоохоронці звернуться до неї, вона підтвердить усе сказане нам.

Топ дня
Вибір редакції