Держдепартамент: США уважно стежать за ситуацією у Придністров'ї

. Речник Держдепартаменту Метью Міллер, 18 липня 2023 року, Вашингтон, фото: AP/Nathan Howard

США уважно стежать за ситуацією у Придністров'ї після того, як невизнаний регіон звернувся до Росії "з проханням про захист".

Про це заявив речник Державного департаменту Метью Міллер під час брифінгу.

"З огляду на дедалі агресивнішу роль Росії в Європі, ми уважно стежимо за діями Росії в Придністров'ї та за ситуацією в цілому. Сполучені Штати твердо підтримують суверенітет та територіальну цілісність Молдови в межах її міжнародно визнаних кордонів, і ми продовжуємо закликати Кишинів та Тирасполь до спільної роботи та пошуку розв'язання нагальних проблем громад по обидва боки Дністра", — сказав Міллер на брифінгу.

28 лютого у Тирасполі відбувся VII з'їзд депутатів усіх рівнів Придністров'я. За підсумками зустрічі парламентарі звернулися до Росії з проханням про "захист Придністров'я".

Востаннє невизнане Придністров'я проводило з'їзд у 2006 році, коли депутати оголосили референдум про приєднання до Росії. В результаті голосування більшість висловилася "за".

Президент Володимир Зеленський 28 лютого на полях саміту "Україна — Південно-Східна Європа" в Албанії зустрівся із главою Молдови Маєю Санду. Сторони обговорили події у Придністровському регіоні країни, намагання Росії дестабілізувати місцеву ситуацію та дієві інструменти протистояння російському впливу.

У МЗС України заявили, що Україна докладатиме всіх зусиль, щоб запобігти будь-яким спробам Росії дестабілізувати Молдову чи інші країни регіону

Дестабілізаційні дії Росії в Молдові

15 січня президентка Молдови Мая Санду заявила, що навесні 2024 року Росія знову спробує дестабілізувати ситуацію у країні, використовуючи режим у придністровському регіоні.

9 січня аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) заявили, що російські державні ЗМІ продовжують сіяти політичну нестабільність у Молдові, апелюючи до проросійських сепаратистів у сепаратистському регіоні Придністров’я.

11 січня Міністерство закордонних справ Росії заборонило в'їзд до країни деяким представникам уряду та ЗМІ Молдови через "переслідування російських і російськомовних ЗМІ, а також дискримінацію російських громадян".