Росія заборонила в'їзд молдовським чиновникам і журналістам

Прапор Молдови над будівлею молдавського парламенту в Кишиневі. Getty Images

Міністерство закордонних справ Росії заборонило в'їзд до країни деяким представникам уряду та ЗМІ Молдови через "переслідування російських і російськомовних ЗМІ, а також дискримінацію російських громадян".

Про це повідомило молдовське видання NewsMaker.

Раніше Кремль заборонив в’їзд до Росії одинадцятьом молдавським чиновникам після того, як Молдова обмежила доступ до деяких російських ЗМІ через поширення дезінформації напередодні місцевих виборів.

Нова заборона стосується високопоставлених членів офісу президента, таких як член Вищої ради безпеки Адріан Балутель, генеральний секретар Артур Мія та радниця президента з питань закордонних справ і стратегічних комунікацій Ольга Роска.

Журналістам молдовських ЗМІ, зокрема заступниці головного редактора NewsMaker Стелі Унтілій, також заборонили в’їзд до Росії.

МЗС Росії викликало 10 січня посла Молдови Ліліана Дар'є і заявило, що "недружні дії офіційного Кишинева" призвели до заборони деяких представників Молдови.

Минулого року Молдова активізувала свої зусилля, щоб вийти зі сфери впливу Москви, збільшивши свій військовий бюджет і беручи участь у спільних навчаннях з НАТО. Європейська Рада погодилася розпочати переговори щодо вступу до ЄС з Молдовою 14 грудня, у той самий день, коли вона погодилася почати переговори щодо вступу з Україною.

Прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан 18 грудня заявив, що спроби Москви спростити процес отримання російського громадянства для молдован є "спробою залучити "гарматне м'ясо" для цієї жорстокої та незрозумілої війни".

Аналітики з Інституту вивчення війни (ISW) заявили 9 січня, що російські державні ЗМІ продовжують сіяти політичну нестабільність у Молдові, апелюючи до проросійських сепаратистів у сепаратистському регіоні Придністров’я.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого 2023 року заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого 2023 року президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого 2023 року президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.