Столтенберг про вступ України в НАТО: "Зараз про це занадто рано говорити"

Ексклюзивно
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час інтерв’ю у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, Бельгія, 21 червня 2023 року. Фото: AP/Virginia Mayo

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що країни-члени Альянсу дали зрозуміти, що Україна стане їхнім союзником. Проте, за його словами, потрібно вирішити, як бути з тим, що триває війна, адже блок не хоче вступати у пряму конфронтацію із Росією.

Про це Єнс Столтенберг сказав в інтерв'ю Суспільному.

"Зараз про це занадто рано говорити. НАТО дало зрозуміти (на саміті у Вільнюсі — ред.), що Україна стане нашим союзником. Проте нам також потрібно вирішити, як бути з тим, що триває війна. Адже ми не хочемо розгорнути повномасштабну війну між НАТО та Росією, яка не принесе користі ані Україні, ані Альянсу. Зараз питання в тому, як ми можемо гарантувати, що Україна переможе, а союзники нададуть достатню військову підтримку. І як зробити так, щоб Україна якомога швидше все ж стала членом НАТО", — сказав Столтенберг.

Він додав, що на Вільнюському саміті також була погоджена програма забезпечення оперативної сумісності України з Альянсом.

"ЗСУ та сили НАТО повинні мати однакові стандарти, доктрини та процедури. Це також допоможе Україні наблизитися до членства в Альянсі. Також ми поглибили політичну співпрацю, створивши Раду Україна-НАТО. Це також гарантує, що Україна вже якомога ближче до Альянсу", — сказав він.

Генсек НАТО висловив сподівання, що процедура вступу України до блоку буде схожа на те, коли, ухвалювався вступ Фінляндії і Швеції, але для цього потрібні "відповідні політичні умови".

"Сподіваюся, ми зможемо посприяти тому, що з Україною буде так само як з Фінляндією та Швецією. Вони подали заявку на членство в травні 2022-го, вже в липні їх обох запросили в НАТО. Через кілька місяців після цього Фінляндія стала членом, дуже скоро до неї приєднається і Швеція. Отже, ми повинні зробити так, щоб Україна також стала дуже близькою до членства. А коли складуться відповідні політичні умови, зможемо її запросити до Альянсу. Коли саме, я не можу сказати, але ми повинні забезпечити Україні найкраще можливе рішення для швидкого вступу до НАТО", — сказав Столтенберг.

Щодо двосторонніх безпекових угод, які Україна вже підписала з Великою Британією, Німеччиною і Францією, Столтенберг підкреслив, що вони не зможуть замінити членства в Альянсі.

"Я вітаю ці двосторонні угоди. Але вони не можуть замінити членства в НАТО з повноцінними гарантіями безпеки, прописаними у Статті 5, де йдеться про те, що напад на одного союзника буде нападом на всіх. Усі за одного й один за всіх", — сказав він.

Перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація повернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Гарантії безпеки для України

У березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт лідерів G7. На ньому президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн "Групи семи" погодили ініціативу "Спільної декларації про підтримку України". Кожна з країн співпрацюватиме з Україною над конкретними довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Які країни підтримують Декларацію

Першими підписантами "Спільної декларації про підтримку України" є самі ж засновники ініціативи: Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Велика Британія та Сполучені Штати.

У другий день вільнюського саміту до країн "Групи семи" приєдналася й Скандинавські країни: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. Вони оголосили, що долучаться до G7 у питанні гарантій безпеки для України.

Згодом про свою підтримку висловили й країни Балтії. 17 серпня премʼєр-міністри Латвії, Литви та Естонії у спільній заяві офіційно повідомили, що підтримують Декларацію.

Згодом список поповнили й Балкани: Греція, Північна Македонія, Болгарія, Чорногорія та частково визнане Косово. Опісля свою підтримку висловили Бельгія, Чехія, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія та Кіпр.