П'ять європейських держав долучаться до країн G7 в питанні гарантій безпеки для України

. Декларація країн "Великої сімки" про підтримку України на саміті НАТО у Вільнюсі, Литва, 12 липня 2023 року. Фото: AP

Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція планують долучитися до країн "Великої сімки" (G7) в питанні гарантій безпеки для України.

Про це йдеться у спільній заяві країн.

"Ми, лідери країн Північної Європи, залишаємося непохитними у своїй підтримці незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів", — сказано у документі.

У заяві зазначається, що держави продовжуватимуть підтримку України стільки, скільки буде потрібно, а подальша допомога зокрема включатиме надання сучасної військової техніки та продовження тренувальних ініціатив.

"Ми робитимемо це для того, щоб зробити внесок у довгострокову безпеку України, стримувати майбутню російську агресію, зміцнювати економічну стабільність, а також надавати технічну і фінансову підтримку для задоволення нагальних потреб України", — додали лідери країн.

Раніше сьогодні, під час саміту НАТО у Вільнюсі, лідери G7 погодили спільну декларацію на підтримку України. У заяві зазначається, що кожна з країн-членів G7 працюватиме з Україною над конкретними двосторонніми довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Напередодні, 11 липня, канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що країни G7 під час саміту НАТО у Вільнюсі ухвалять спільну декларацію щодо гарантій у сфері безпеки України після настання миру.

12 липня речник президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що намір країн G7 надати гарантії безпеки Україні є "помилковим та небезпечним", тому що таким чином країни "сімки" зазіхають на безпеку Росії.

У березні президент Володимир Зеленський заявив, що попри те, що на час війни Україна не може стати членом НАТО, вона хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.