Президент Франції Еммануель Макрон під час спільної пресконференції із главою України Володимиром Зеленським. Скриншот з відео

Президент України Володимир Зеленський і глава Франції Еммануель Макрон підписали договір про співпрацю у сфері безпеки між країнами.

Про це повідомив Еммануель Макрон на спільній пресконференції із Володимиром Зеленським.

"Ми підписали угоду терміном на 10 років і вона буде чинною, доки Україна не вступить до НАТО. У межах цієї угоди Франція зобовʼязалася внести 6 млрд євро додатково на військові потреби у період 2022-2024 років. Це має допомогти Україні посилити свою обороноздатність для захисту свого суверенітету і територіальної цілісності", — сказав Макрон і додав, що, зокрема, у цьому році країна виділить 3 млрд євро.

Він підкреслив, що Франція і далі буде продовжувати підтримку України і постачатиме військову техніку у межах кооперації оборонної промисловості, навчання, розвідки та допомоги цивільному сектору.

"Ми готові посилити й нашу оборонно-промислову базу, і технологічну базу на користь оборони Європи. Франція і ЄС сьогодні готові адаптуватися до нового контексту, ми готові піти на більші зусилля і в плані переозброєння, і в плані доктрини, і в плані засобів. Я хочу підтвердити свою підтримку ідеї премʼєрки Естонії Каї Каллас — зробити запозичення на ринку в євробондах для допомоги Україні, щоб мобілізувати нашу промислову базу", — сказав Макрон.

Своєю чергою Володимир Зеленський заявив, що співпраця України та Франції розширюватиметься і ставатиме тільки більшою.

"Перше: наша оборонна співпраця ставатиме тільки більшою. 3 млрд євро на цей рік — це значний результат. Друге: Франція абсолютно чітко та принципово підтримує повноправне членство України в НАТО у майбутньому. І я хочу подякувати за надзвичайно вагому підтримку України на шляху до ЄС. Політичне рішення про початок переговорів щодо вступу стало можливо, в тому числі завдяки твоєму (Макрона — ред.) лідерству. Третє: санкції проти РФ за цю війну, а також відповідальність політичного керівництва РФ, усіх воєнних злочинців — це безумовні пріоритети. Плюс: ми виводимо на рівень співпрацю у галузях інформаційної та кібербезпеки, розвідки та контррозвідки, захисту критичної інфраструктури й протидії організованій злочинності", — сказав Зеленський.

Угоди у сфері безпеки президент Володимир Зеленський вже підписав із прем'єром Великої Британії Ріші Сунаком і канцлером Німеччини Олафом Шольцом.

Президент України Володимир Зеленський сьогодні, 16 лютого, після візиту до Берліну і зустрічі із канцлером Німеччини Олафом Шольцом, прибув до Франції.

Гарантії безпеки для України

У березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт лідерів G7. На ньому президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн "Групи семи" погодили ініціативу "Спільної декларації про підтримку України". Кожна з країн співпрацюватиме з Україною над конкретними довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Які країни підтримують Декларацію

Першими підписантами "Спільної декларації про підтримку України" є самі ж засновники ініціативи: Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Велика Британія та Сполучені Штати.

У другий день вільнюського саміту до країн "Групи семи" приєдналася й Скандинавські країни: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. Вони оголосили, що долучаться до G7 у питанні гарантій безпеки для України.

Згодом про свою підтримку висловили й країни Балтії. 17 серпня премʼєр-міністри Латвії, Литви та Естонії у спільній заяві офіційно повідомили, що підтримують Декларацію.

Згодом список поповнили й Балкани: Греція, Північна Македонія, Болгарія, Чорногорія та частково визнане Косово. Опісля свою підтримку висловили Бельгія, Чехія, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія та Кіпр.