Українська делегація вертається додому зі значною безпековою перемогою: Зеленський про результати саміту НАТО

. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг (праворуч) і президент України Володимир Зеленський прибули на прес-конференцію під час саміту НАТО у Вільнюсі, Литва, в середу, 12 липня 2023 року. Фото: АР

Українська делегація вертається додому з саміту НАТО у Вільнюсі зі значною безпековою перемогою — безпековими гарантіями для України на шляху до Альянсу.

Про це заявив президент Володимир Зеленський за підсумками зустрічі G7 на саміті НАТО в Вільнюсі.

"Результати саміту НАТО у Вільнюсі — дуже потрібний та важливий успіх для України і я вдячний всім лідерам за дуже активну та безпрецедентну підтримку, беручи до уваги десятиліття наших відносин. Сьогодні є безпекові гарантії для України на шляху до НАТО — важливий пакет безпекових гарантій для України", — сказав він.

За словами президента, сьогодні скоординовано з країнами "Групи семи" структуру гарантій безпеки, які будуть підсилені двосторонніми та багатосторонніми договорами з ключовими партнерами.

"Українська делегація вертається додому зі значною безпековою перемогою для війська, країни, наших людей та дітей. Для нас очевидно, що це абсолютно нові безпекові можливості. І всім хто зробив їх можливими — дякую. Дякую вам колеги, дякую Литві та Єнсу Столтенбергу", — сказав Зеленський.

Голова офісу президента Андрій Єрмак назвав саміт НАТО непростим, але успішним для України.

Він зазначив, що декларація G7 — це спільний продукт, який враховує як потреби України, так і можливості союзників і "був би неможливим без величезної роботи та фундаментальної підготовки командами союзників".

Голова ОПУ зазначив, що в декларацію увійшли пропозиції гарантій — Kyiv Security Compact, напрацьовані міжнародною групою Расмуссена-Єрмака.

"Сама декларація є рамковим загальним документом. Наступний крок — укладення системи двосторонніх безпекових угод між Україною та окремими країнами-гарантами, об’єднаних рамками багатосторонньої взаємодії. Ключовою тезою декларації є підтвердження факту, що безпека України є складовою безпеки Євроатлантичного регіону. Цю тезу підкріплює згадка про майбутнє членство України в НАТО", — зазначив Єрмак.

Що передбачають гарантії безпеки

Гарантії безпеки включають такі компоненти:

  • Заходи з допомоги Україні у захисті себе та упередження нової агресії, зокрема постачання зброї, підтримку в розбудові ОПК, навчання, співпрацю в галузі розвідки та кібербезпеки.
  • Країни-гаранти допомагатимуть підвищенню стабільності української економіки й енергетики та надаватимуть технічну й фінансову допомогу.
  • Заходи на випадок нової агресії, які передбачають негайні консультації, щоб забезпечити Україну всім необхідним для оборони в найкоротші терміни. Всі ці принципи були закладені в концепції Kyiv Security Compact..
  • Підтримка у притягненні РФ до відповідальності за агресію та кроки економічного та юридичного характеру, спрямовані на покарання Росії та збільшення її витрат на війну.

Серед цих кроків:

  • подальше посилення санкційного тиску,
  • заморожування активів,
  • створення механізмів стягнення репарацій
  • судове переслідування винних у злочинах проти України та українців згідно з нормами міжнародного права.

"Важливий пункт гарантій — подальша підтримка демократичного розвитку України", — зазначив Єрмак.

За його словами, декларація — відкритий документ і дає можливість іншим країнам не з числа G7 долучитися до гарантій безпеки.

"Декларація — перший документ, який символізує наявність "парасольки" у вигляді гарантій безпеки. Важливо, щоб до саміту НАТО у Вашингтоні 2024 року ми перемогли у війні і підписали гарантії безпеки для нашої держави. Вони діятимуть до моменту вступу в НАТО", — сказав голова ОПУ.

11 липня канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що країни G7 під час саміту НАТО у Вільнюсі ухвалять спільну декларацію щодо гарантій у сфері безпеки України після настання миру.

12 липня речник президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що намір країн "Великої сімки" (G7) надати гарантії безпеки Україні є "помилковим та небезпечним", тому що таким чином країни "сімки" зазіхають на безпеку Росії.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО 11 липня заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.