Зеленський підписав з Шольцом угоду про співпрацю у сфері безпеки

Важливо
Президент України Володимир Зеленський підписав з канцлером Німеччини Олафом Шольцом Угоду про співробітництво у сфері безпеки, 16 лютого 2024 рік. Фото: Офіс президента

Президент Володимир Зеленський під час візиту до ФРН підписав з канцлером Олафом Шольцом двосторонній договір щодо співпраці у сфері безпеки.

Про це повідомили у пресслужбі ОП.

Як зазначається, документ укладений у межах Спільної декларації, яку схвалили Україна та члени "Групи семи" у Вільнюсі 12 липня 2023 року.

Договір діє протягом десяти років з моменту підписання та чітко закріплює конкретні компоненти безпекових зобов'язань, що Німеччина надала Україні. Зокрема визначає пріоритетні сфери двосторонньої безпекової співпраці:

  • військової;
  • політичної;
  • фінансової;
  • гуманітарної.

"В угоді зафіксовано, що у 2024 році Німеччина військову допомогу Україні на загальну суму понад 7 мільярдів євро, що значно посилить українську армію. ФРН продовжуватиме надавати підтримку Україні протягом усього строку дії документа", — розповіли в Офісі президента.

Також сторони визнають важливість застосування санкцій для обмеження доступу РФ до фінансів, товарів, технологій та послуг, які вона використовує у своїй агресивній війні.

Відповідно до документа, Німеччина працюватиме над підтримкою санкційного тиску на Росію та боротьбою з ухиленням від санкцій, доки триватиме війна й не буде відновлено територіальної цілісності України.

Німеччина продовжуватиме роботу в Коаліції про створення трибуналу щодо злочину агресії проти України для забезпечення ефективної відповідальності.

ФРН підтвердила готовність спільно з партнерами у Європейському союзі та "Групі семи" використовувати законні шляхи, щоб спрямовувати доходи від російських активів на підтримку України.

Окрім цього, угода закріплює відданість Німеччини підтримці зусиль України на шляху реформ, необхідних для реалізації прагнень до членства в Євросоюз і НАТО. Берлін також сприятиме поточній та майбутній підтримці з боку ЄС.

Фото: Офіс президента

"Зеленський і я сьогодні підписали угоду про наші довгострокові зобов'язання стосовно безпеки — історичний крок", — зазначив Шольц у соцмережі X.

Канцлер наголосив, що Німеччина продовжуватиме підтримувати Україну в боротьбі з російською агресією "стільки, скільки буде потрібно".

Раніше стало відомо, що Зеленський 16 лютого відвідає Німеччину та Францію, де зустрінеться з Олафом Шольцом та Еммануелем Макроном.

17 лютого Зеленський виступить на Мюнхенській безпековій конференції та проведе низку двосторонніх зустрічей. Зокрема заплановані переговори з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс.

Гарантії безпеки для України

У березні 2023 року Зеленський заявив, якщо на час війни Україна не може стати членом НАТО, то хотіла б отримати стратегічні гарантії безпеки.

11-12 липня у Вільнюсі відбувся саміт лідерів G7. На ньому президенти Європейської ради, Європейської комісії та представники країн "Групи семи" погодили ініціативу "Спільної декларації про підтримку України". Кожна з країн співпрацюватиме з Україною над конкретними довгостроковими зобов'язаннями й домовленостями у сфері безпеки.

Які країни підтримують Декларацію

Першими підписантами "Спільної декларації про підтримку України" є самі ж засновники ініціативи: Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія, Велика Британія та Сполучені Штати.

У другий день вільнюського саміту до країн "Групи семи" приєдналася й Скандинавські країни: Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція. Вони оголосили, що долучаться до G7 у питанні гарантій безпеки для України.

Згодом про свою підтримку висловили й країни Балтії. 17 серпня премʼєр-міністри Латвії, Литви та Естонії у спільній заяві офіційно повідомили, що підтримують Декларацію.

Згодом список поповнили й Балкани: Греція, Північна Македонія, Болгарія, Чорногорія та частково визнане Косово. Опісля свою підтримку висловили Бельгія, Чехія, Ірландія, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Румунія, Словенія, Іспанія та Кіпр.