Столтенберг: Країни-члени НАТО погодилися скасувати вимогу щодо плану дій стосовно членства України в Альянсі

Важливо
. Генсек НАТО Єнс Столтенберг. Фото: AP

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.

Про це Єнс Столтенберг заявив на пресконференції у Вільнюсі, передає кореспондентка Суспільного.

"По-перше, це нова багаторічна програма допомоги для України, щоб забезпечити перехід від твердої ери до навчання за стандартами НАТО і доктринами, щоб допомогти відновити сектор безпеки та оборони України, а також задовольнити такі критичні потреби, як паливо, мінне обладнання та медичне забезпечення", — сказав Столтенберг.

Другою чергою генсек Альянсу відзначив нову Раду Україна-НАТО.

"По-друге, це нова Рада Україна-НАТО, форум для консультацій у кризових ситуаціях і прийняття рішень, де ми будемо зустрічатися як рівні і я з нетерпінням чекаю завтрашньої інавгураційної зустрічі Ради з президентом України Володимиром Зеленським", — наголосив Єнс Столтенберг.

Третім пунктом Столтенберг назвав скасування вимоги щодо плану дій стосовно членства Україні в Альянсі.

"По-третє, ми підтвердили, що Україна стане членом НАТО, і погодилися скасувати вимогу щодо плану дій стосовно членства. Це змінить шлях членства України з двоетапного процесу на одноетапний. Ми також дали зрозуміти, що ми надамо Україні запрошення приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться й умови будуть виконані", — сказав Єнс Столтенберг.

Також глави держав і урядів НАТО у підсумковому комюніке Вільнюського саміту НАТО висловили повну підтримку України щодо обирання власних заходів безпеки.

"Ми повністю підтримуємо право України обирати власні заходи безпеки. Майбутнє України в НАТО. Ми підтверджуємо зобов’язання, яке ми взяли на саміті 2008 року в Бухаресті, щодо того, що Україна стане членом Альянсу, і сьогодні ми визнаємо, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за межі необхідності в плані дій щодо членства", — йдеться у тексті комюніке.

Відповідно до Хартії про особливе партнерство між НАТО та Україною 1997 року та доповнення 2009 року, члени Альянсу продовжуватимуть підтримувати та переглядати прогрес України у сфері оперативної сумісності, а також необхідні додаткові реформи демократії та сектору безпеки.

"Міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес за допомогою адаптованої Річної національної програми. Альянс підтримуватиме Україну у здійсненні цих реформ на її шляху до майбутнього членства. Ми зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени НАТО погодяться й умови будуть виконані", — резюмується у комюніке.

У Вільнюсі 11 липня розпочався саміт НАТО, на якому Україна розраховує на чіткий сигнал про приєднання до Альянсу після війни. З 11 по 12 липня Вільнюс прийматиме понад 3 000 членів іноземних делегацій, близько 2 000 неурядових організацій та представників міжнародних ЗМІ.

Що відомо про перспективи вступу України в НАТО

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ. У цьому питанні Україна орієнтується на досвід Фінляндії і Швеції. Поки українська сторона чекатиме на затвердження від всіх членів Альянсу, вона пропонує реалізувати пропозиції щодо гарантій безпеки для України згідно з Київським безпековим договором.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30-ти союзників.

Президенти низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО. Серед них — лідери Чехії, Естонії, Латвії, Литви, Північної Македонії, Чорногорії, Польщі, Румунії та Словаччини. Також про підтримку вступу України до Альянсу заявила Канада. У Білому домі вважають, що вступ України в НАТО "не на часі".

Прессекретар президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков прокоментував подану Україною заявку на вступ до НАТО, заявивши, що євроатлантичний курс української влади став причиною російської агресії проти України.