Туреччина знову перенесла ратифікацію вступу Швеції в НАТО — Reuters

Прапор Туреччини. Фото: Getty Images

Туреччина повідомила НАТО, що ратифікацію заявки Швеції на членство не буде завершено вчасно, щоб дозволити провести церемонію вступу на зустрічі міністрів закордонних справ Альянсу наступного тижня.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на джерела.

Минулого тижня комісія турецького парламенту із закордонних справ перенесла голосування щодо заявки Швеції на членство в НАТО, щоб провести подальші переговори з цього питання.

Комісія турецького парламенту із закордонних справ, швидше за все, відновить обговорення цього питання у вівторок чи середу, повідомило одне з джерел.

28-29 листопада міністри закордонних справ НАТО зустрінуться в Брюсселі. Зустріч, яка, як сподівалися деякі представники західного оборонного блоку, мала ознаменувати вступ Швеції.

Для ратифікації законопроєкт має бути схвалений комісією із закордонних справ, перш ніж його винесуть на голосування в парламенті, яке може відбутися через кілька днів або тижнів. Для завершення процесу ратифікації документ має підписати президент Туреччини.

Як зазначає агентство, хоча Угорщина також не ратифікувала членство Швеції, Туреччина розглядається як головна перешкода на шляху вступу країни до НАТО.

Раніше голова Сенату США з міжнародних відносин Бен Кардін повідомив, що Туреччина у жовтні може ратифікувати вступ Швеції у Північноатлантичний Альянс.

23 жовтня Ердоган підписав протокол про вступ Швеції до НАТО і передав його на розгляд Великих національних зборів Туреччини.

1 листопада комітет у закордонних справах турецького парламенту обговорюватиме ратифікацію заявки Швеції на членство у НАТО в межах свого звичайного порядку денного і не пришвидшуватиме розгляд.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.