Туреччина попередньо погодилася на вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Доповнено
Представники Туреччини, Швеці й Фінляндії. Фото: RikardJozwiak

Турецька сторона попередньо погодилася на вступ Швеції й Фінляндії до Північноатлантичного Альянсу. Офіційне рішення озвучать на саміті НАТО в Мадриді.

Як написали на сайті президента Фінляндії, міністри закордонних справ країн підписали тристоронній меморандум, який підтверджує, що Туреччина на саміті в Мадриді підтримає членство Фінляндії та Швеції в НАТО.

Конкретні кроки щодо вступу до НАТО будуть узгоджені союзниками Альянсу протягом наступних двох днів, але “наразі це рішення неминуче”.

"Наш спільний меморандум наголошує на прихильності Фінляндії, Швеції та Туреччини надавати повну підтримку у разі загроз безпеці один одного. Становлення нас союзниками НАТО ще більше зміцнить це зобов'язання", — йдеться в повідомленні.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, коментуючи деталі угоди після її підписання, заявив, що вона "вирішує занепокоєння Туреччини, зокрема щодо експорту зброї та боротьби з тероризмом".

"Жоден союзник не зазнав більш жорстоких терористичних атак, ніж Туреччина, зокрема, терористичною групою PKK (Робітнича партія Курдистану, — ред.). Уряди Туреччини, Фінляндії та Швеції домовилися посилити співпрацю у боротьбі з тероризмом", — заявив Столтенберг на пресконференції.

За його словами, Фінляндія та Швеція, як союзники по НАТО, зобов’язалися повністю підтримувати Туреччину проти загроз її національній безпеці.

"Це включає подальші зміни до внутрішнього законодавства, придушення діяльності РПК та укладання угоди з Туреччиною про екстрадицію. У світлі прогресу, досягнутого разом, Туреччина погодилася підтримати вступ Фінляндії та Швеції до НАТО", — сказав генсек НАТО.

НАТО. Усі останні новини

Що відомо

  • Фінляндія і Швеція після вторгнення Росії в Україну оголосили, що планують вступати до НАТО. Це питання має вирішитись у червні — на саміті Альянсу в Мадриді. Відмова від нейтральності та курс на приєднання до Альянсу знайшов відгук у фінському політикумі й суспільстві на тлі війни. У Кремлі наголосив, що "у Росії з'явиться більше офіційно оголошених противників", якщо Фінляндія та Швеція вступлять до НАТО.
  • Втім, попри те, що секретар НАТО Єнс Столтенберг схвально оцінив ініціативу країн приєднатися до НАТО, а Данія, Ісландія та Норвегія навіть пообіцяли гарантувати їхню безпеку на час розгляду заявок, Туреччина заблокувала початкове рішення НАТО опрацювати заявки Швеції та Фінляндії.
  • Анкара оголосила свої умови для вступу країн, зокрема екстрадицію членів Робітничої партії Курдистану, а також скасування шведського ембарго та санкцій проти себе. Фінляндія відмовилась виконувати цю вимогу.

Читайте також

"Це претензії до усього НАТО". Чому Туреччина проти Швеції та Фінляндії в Альянсі

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу